حجم تجارت ایران و امارات می‌تواند به ۲۰ میلیارد دلار برسد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 76219
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۴۰۱ - ۶:۰۰ |
محسن پیرهادی، نایب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس در دیدار با سفیر امارات:

حجم تجارت ایران و امارات می‌تواند به ۲۰ میلیارد دلار برسد

سفیر امارات با محسن پیرهادی ،نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز دیدار کرد. پیرهادی در این دیدار با اشاره به سیاست کلان کشورمان در حوزه تعامل حداکثری با کشورهای جهان اسلام و حسن همسایگی گفت: گسترش تعاملات با همسایگان از جمله اهداف راهبردی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه به ویژه امارات متحده عربی است.
حجم تجارت ایران و امارات می‌تواند به ۲۰ میلیارد دلار برسد

سفیر امارات با محسن پیرهادی ،نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز دیدار کرد. پیرهادی در این دیدار با اشاره به سیاست کلان کشورمان در حوزه تعامل حداکثری با کشورهای جهان اسلام و حسن همسایگی گفت: گسترش تعاملات با همسایگان از جمله اهداف راهبردی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه به ویژه امارات متحده عربی است. ایجاد تعامل با همسایگان در اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و  بر همین اساس تلاش ما فراهم کردن زمینه‌های مختلف برای توسعه روابط با کشورهای منطقه و همجوار است.
به گزارش تسنیم  پیرهادی با تأکید بر دیرینگی مناسبات فی‌مابین دو کشور تصریح کرد: پیشینه روابط تاریخی و تجاری و اشتراکات فرهنگی و دینی موجب نزدیکی دو ملت را فراهم آورده است و مناسبات و مراودات دو کشور سبب رشد منافع اقتصادی – تجاری و سیاسی دو کشور و تقویت کننده تعاملات فی‌مابین بوده است. نماینده مردم تهران، تداوم رایزنی‌های سیاسی و پارلمانی با امارات متحده عربی را مورد خواست مجلس ایران دانست و اظهار داشت: توسعه و تحکیم مناسبات پارلمانی به ارتقای سطح همکاری‌ها در حوزه های مختلف به ویژه اقتصادی و تجاری منجر خواهد شد. این ظرفیت وجود دارد که حجم تجارت خارجی ایران و امارات به ۲۰ میلیارد دلار برسد و با وجود روابط خوب تجاری، با این میزان فاصله داریم. از سوی دیگر، ایران اسلامی و امارات، با وجود نزدیکی جغرافیایی از دو طبیعت و اقلیم متفاوت برخوردارند. در شرایط فعلی، امارات 
می تواند محور گردشگری تجاری و اکوسیستم بازار در منطقه باشد 
در حالی که ایران، ظرفیت فوق العاده ای در گردشگری باستانی، طبیعی و پزشکی دارد و این دو ظرفیت در کنار هم، می تواند غرب آسیا را به یکی از 
قطب های اصلی جذب گردشگر در دنیا بدل کند.
پیرهادی ضمن یادآوری ظرفیت های دو کشور، بهره برداری از این شرایط به ویژه در زمینه‌های اقتصادی، گردشگری و تجاری را یک ضرورت خواند و در این راستا بر آمادگی مجلس شورای اسلامی در جهت تسهیل همکاری میان دو کشور تأکید کرد. وی در ادامه خاطر نشان کرد: امروزه تحولات در حوزه روابط بین‌الملل حاکی از اهمیت مقوله فرهنگ در بهبود روابط میان ملت هاست و مناسبات فرهنگی در حوزهای مختلف بین المللی سبب یکپارچگی دولت و ملت‌های منطقه خواهد شد. پیرهادی از ایفای نقش فعال امارات در حوزه های اجتماعی و فرهنگی و به ویژه در برگزاری نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۱ در دبی تقدیر کرد.
‏‎در ادامه این دیدار سیف محمد الزعابی سفیر امارات متحده عربی در تهران نیز با اشاره به ظرفیت های بالای اقتصادی و تجاری دو کشور گفت:  تعاملات فرهنگی عاملی مهم در جهت ارتقای مناسبات دوجانبه است. وی با تأکید بر حسن روابط فی‌مابین و فعال شدن مناسبات دو کشور در حوزه های مختلف افزود: امارات متحده عربی معتقد به بالا بردن سطح مناسبات با همسایگان به ویژه جمهوری اسلامی ایران در همه ابعاد است و تقویت مناسبات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای کشورش حائز اهمیت است. در پایان این دیدار محمد الزعابی گسترش تعاملات فرهنگی دو کشور را مهم دانست و تصریح کرد: افزایش روابط دو کشور با تقویت مناسبات فرهنگی می تواند مسیر رو به رشدی را تأمین نموده و ما از ارتقای سطح مناسبات در همه حوزه ها به ویژه فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران استقبال می کنیم.
عباس گلرو ،رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه هفدهم آبان ماه با
 سیف محمد عبید الزعابی، سفیر امارات در جمهوری اسلامی ایران که در چارچوب توافق برای ازسرگیری روابط به تهران بازگشته است، دیدار و گفت‌وگو کرد. به نقل از خانه ملت، گلرو در ابتدای این دیدار با اشاره به این‌که جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان گسترش روابط با کشورهای همسایه و منطقه بوده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست همسایگی معتقد به توسعه مناسبات 
فی‌مابین است و همواره از این‌که روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف توسعه یابد، استقبال کرده است. رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به چالش‌های موجود در روابط فی‌مابین گفت: ما امنیت کشورهای منطقه را امنیت خود می‌دانیم و از هیچ حمایتی در راستای توسعه امنیت در منطقه دریغ نمی‌ورزیم، اما حضور برخی عناصر به‌نفع منطقه نخواهد بود. نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی با ابراز این‌که «امروز امارات جزء کشورهای پیشرو در منطقه در حوزه‌های مختلف شده است» خاطرنشان کرد: اراده امارات و موقعیت منحصربه‌فرد ژئوپولیتیکی جمهوری اسلامی ایران، بهترین فرصت را برای ارتقای سطح روابط اقتصادی و تجاری دو کشور فراهم آورده است که باید به‌نحو مطلوب از آن بهره جست. رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان بر آمادگی مجلس شورای اسلامی جهت همکاری در زمینه‌های مختلف موجود در روابط فی‌مابین پارلمانی تأکید کرد. سیف محمد عبید الزعابی سفیر امارات در تهران نیز در این دیدار گفت: امارات در راستای ایجاد فصل جدید روابط خود با جمهوری اسلامی ایران، علاقه‌مند به پیشبرد روابط دوجانبه و دستیابی به منافع مشترک دو کشور همسایه و منطقه است.وی در پایان تحولات آینده روابط فی‌مابین را مثبت ارزیابی و بر لزوم تقویت همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های موجود تأکید کرد. گفتنی است سیف محمد عبید الزعابی از سال ۲۰۱۱ سفیر امارات در تهران بود ولی در سال ۲۰۱۵ امارات اقدام به کاهش سطح روابط با جمهوری اسلامی ایران کرد و سفیر خود را از تهران فراخواند. 

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.