جهاد مرد میدان ادامه دارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 44870
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱:۰۸ |
«رسالت» سفر استانی رئیس مجلس به ایلام را بررسی می‌کند

جهاد مرد میدان ادامه دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در سکوت خبری، چهارمین سفر استانی-نظارتی خود را به مقصد ایلام آغاز کرد تا ضمن بررسی مشکلات این منطقه محروم و پیگیری مطالبات مردم، بازدید و نظارتی هم بر حوزه‌های انتخابیه استان ایلام داشته باشد.
جهاد مرد میدان ادامه دارد
حانیه مسجودی
رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در سکوت خبری، چهارمین سفر استانی-نظارتی خود را به مقصد ایلام آغاز کرد تا ضمن بررسی مشکلات این منطقه محروم و پیگیری مطالبات مردم، بازدید و نظارتی هم بر حوزه‌های انتخابیه استان ایلام داشته باشد. در این نظارت میدانى، نه‌فقط نمایندگان استان که ساداتى‌نژاد، رئیس کمیسیون کشاورزى، رضایى‌کوچى، رئیس و على‌پور خنکدارى، نایب‌رئیس کمیسیون عمران هم محمدباقر قالیباف را همراهى کردند تا بتوانند گرهی از مشکلات این منطقه محروم بگشایند و به این ترتیب، «در برنامه هفتم توسعه، این استان در اولویت مسائل زیرساختی به ویژه حوزه نفت و گاز، کشاورزی و دامپروری و حمل‌ونقل قرار گیرد.» رئیس قوه مقننه با ذکر این عبارت عنوان کرد که هدف از این نظارت میدانی شنیدن مشکلات مردم و دیدن مسائل از نزدیک است، چراکه در ماه‌های پیش رو آماده تدوین برنامه هفتم توسعه می‌شویم و امیدواریم بتوانیم توجه ویژه‌ای به این استان محروم در تدوین برنامه‌ها داشته باشیم.  
وی افزود: در سال جاری مجلس شورای اسلامی توجه به محرومیت‌زدایی و اشتغال در استان ایلام را در دستور کار خود قرار  داد و امیدواریم شاهد تحول در این زمینه‌ها باشیم. 
رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن بازدید از طرح تونل کبیر کوه، سامانه گرمسیری و مناطق محروم بخش زاگرس با حضور در مزار شهدای گمنام و ادای احترام به مقام شامخ شهدا، در شورای اداری استان حضور می‌یابد.  
 برنامه رئیس مجلس یازدهم در ابتدای سال ۱۴۰۰؛ رسیدگی به استان‌های محروم  
در حال حاضر که در تب‌وتاب انتخابات به سر می‌بریم، سفر استانی قالیباف به مناطق کمتر برخوردار مجدد از سر گرفته شده، رویکردی که هیچ‌گاه در ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی شاهد نبودیم و مردم این خواسته را دور از انتظار می‌دیدند که مسئولان از نزدیک، دشواری‌های آنان را نظاره و لمس کنند. اما به نظر می‌رسد که قالیباف این انتظار را برآورده کرده و معنای دیگری از مسئول ارشد نظام را در ذهن مردم تداعی می‌کند.  
در ابتدای سال ۱۴۰۰ هستیم و اگر مسئولان بدون فوت وقت از ابتدای سال درصدد پیگیری و رفع نیازها برآیند تعداد زیادی از آن‌ها رفع خواهد شد. قالیباف در سفر استانی خود به ایلام به تحول جدی در این استان در برنامه هفتم توسعه اشاره کرده و ظرفیت‌های ایلام را دیده است. ظرفیتی که سال‌هاست مورد کم مهری قرار گرفته و به مرور در حال از دست رفتن است.  
البته محمدباقر قالیباف در نخستین سال مجلس یازدهم که معمولا پایه‌ریزی یک دوره مجلس است چند سفر استانی دیگر نیز انجام داده و مسائل و مشکلات و عدم استفاده از توانایی‌ها و ظرفیت‌های استان‌ها را از نزدیک لمس کرده و با نگاهی گذرا به سیر سفرهای رئیس مجلس یازدهم می‌توان تحولی را که قالیباف از آن سخن می‌گوید، مشاهده کرد. تحولی که مردم انتظار دارند و خود او نیز در برنامه‌هایش به آن توجه دارد و قریب یک‌سال است که این روند با سفرهای استانی او آغاز شده و جایگاه نظارتی مفقودشده قوه مقننه درحال احیاست.  
 یک‌سال از پی‌ریزی مجلس یازدهم گذشت و تحولی که در سال دوم ایجاد می‌شود 
قالیباف در سال نخست مجلس یازدهم به استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان سفر کرد و دستاوردهای این سفرها توجه و اختصاص بودجه ویژه برای توسعه زیرساخت استان‌های مذکور در لایحه بودجه ۱۴۰۰ است. در طی یک‌سال اخیر نمایندگان استان‌های کمتر برخوردار مسائل و مصائب مردم حوزه انتخابیه خود را برشمردند و طبق رسم مجلس یازدهم، گزارشات هفتگی آن‌ها از بازدید با مردم حوزه انتخابیه‌شان به دست رئیس مجلس می‌رسد. این نیز یکی دیگر از اقدامات متحولانه قالیباف در مجلس است.  
گسترش بازدیدهای استانی و میدانی از اوضاع و احوال مردم در شرایطی که ۸ سال کشور معطل فرصت‌های اقتصادی از سوی غربی‌ها و مردم منتظر گشایش‌های اقتصادی روحانی مانده‌اند باعث ایجاد انگیزه می‌شود و جامعه باور می‌کند که می‌توان کشور را طور دیگری مدیریت کرد. با این اوصاف مردم متوجه می‌شوند که شیوه‌های مدیریتی دیگری به جای حرف زدن و گله کردن نیز وجود دارد و مسئولانی هستند که حقیقت جامعه را می‌بینند. احیای بعد نظارتی مجلس توسط قالیباف و نمایندگان مجلس یازدهم روی دیگر قوه مقننه را که اهمیت بیشتری نسبت به قانون‌گذاری دارد، نمایان کرد.  
 سفرهای نظارتی که می‌تواند روزنه امید مردم باشد  
بی‌تردید با توجه به عملکرد مجلس یازدهم و رئیس این قوه در سال نخست دوره چهارساله می‌توان امیدوار بود که رسیدگی‌ها و نظارت‌ها در سال دوم افزایش ‌یابد و به واسطه شناختی که مجلس تاکنون از مناطق محروم کشور پیداکرده است، تحولی در رسیدگی به محرومیت‌ها ایجاد شود.
 مدت مدیدی است که کشور درگیری دعواهای سیاسی و ناکارآمدی افرادی بوده که فعل ما نمی‌توانیم را وارد عرصه خدمت و سیاست کرده‌اند. 
مدت مدیدی است که مسئولان با سوءمدیریت امید مردمی را که باشوق فراوان برای رفع مشکلات رأی دادند، ناامید کردند و تدبیرهایشان فقط صف مرغ و روغن و گوشت را طویل‌تر کرد. 
اکنون مدت‌هاست که چشم جامعه ایران به درک توسط مقامات اجرایی خشک شده است و به راه افتادن مسئولان جهادی در کوچه و پس‌کوچه‌های محروم و خاکی خوزستان، سیستان و بلوچستان و ایلام می‌تواند روزنه امید مردم برای ادامه زندگی باشد. 
سال‌ها بود این مردم مواجهه‌ای در این سطح با مسئولان عالی‌رتبه کشور نداشتند و همان‌طور که بارها رئیس قوه مقننه تأکید کرده، « ما به دنبال نظارت میدانی و سیستمی هستیم. نهاد مجلس، کمیسیون‌ها، هیئت‌رئیسه، رئیس و معاونان مجلس باید در خدمت تک‌تک نمایندگان برای حل مشکل مردم باشد و نمی‌توانیم به بهانه کار‌های ملی، از کار‌های ضروری محلی پرهیز کنیم.»
محمدباقر قالیباف که به کار جهادی و مستمر شناخته می‌شود، هیچ‌گاه به تعبیر خودش، به دنبال مچ‌گیری از مدیران نبوده و هر مدیری که امین و قوی باشد به او شجاعت تصمیم‌گیری داده است. 
نویسنده : حانیه مسجودی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.