جنبش مبنا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 47702
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۲ |

جنبش مبنا

فروردین 1340 آیت‌الله بروجردی از دنیا رفت. مراسم تشییع و خاك‌سپاری و نیز مراسمی كه به مناسبت بزرگداشت این مرجع عالیقدر در سراسر كشور برگزار شد، حكایت از پایگاه نیرومند مرجعیت و روحانیت در جامعه آن روز ایران داشت.
جنبش مبنا

محمدكاظم انبارلویی
فروردین ۱۳۴۰ آیت‌الله بروجردی از دنیا رفت. مراسم تشییع و خاك‌سپاری و نیز مراسمی كه به مناسبت بزرگداشت این مرجع عالیقدر در سراسر كشور برگزار شد، حكایت از پایگاه نیرومند مرجعیت و روحانیت در جامعه آن روز ایران داشت.
اسفند همان سال آیت الله كاشانی، رهبر اصلی ملی شدن صنعت نفت به دیار باقی شتافت، مراسم خاك‌سپاری و بزرگداشت او در سراسر كشور همین حكایت را از جایگاه روحانیت در ایران اسلامی واتاب می‌داد.
سال ۱۳۴۰ یك نقطه عطف در تاریخ مبارزات سیاسی ایران بود، چراكه پس از كودتای ۲۸ مرداد و سركوب نهضت ملی، شاه یكه‌تاز میدان سیاست بود و او تنها آیت‌الله بروجردی را مانع اجرای سیاست‌های تجاوزكارانه آمریكا در ایران می‌دانست كه با وفات او فكر كرد، راه برای تحكیم سلطه آمریكا در ایران و منطقه باز شده است. لذا با طرح فریبكارانه انقلاب سفید وارد فاز اجرایی تسلط همه‌جانبه اجانب بر كشور شد.
اما دو حادثه فروردین و اسفند سال ۴۰ به انقلابیون نشان داد با جمع‌بندی تجربیات شكست انقلاب مشروطیت و جنبش ملی شدن صنعت نفت و نیز جایگاه و پایگاه مرجعیت و روحانیت پایه‌های یك انقلاب مردمی، اصیل و ماندگار را در ایران اسلامی پدید آوردند.
از این نقطه عطف بود كه نهضت امام خمینی (ره) شكل گرفت و چون سدی در برابر سلطه اجانب و استبداد داخلی در بستر طبیعی تاریخ ایران به وجود آمد. از آن هنگام تا كنون كه نزدیك به ۶۰ سال می‌گذرد، این حقیقت آشكار شده كه فهم انقلابیون و ملت ایران در آن دوره تاریخی برای گام نهادن به دوره‌ای از حیات افتخارآفرین ایران اسلامی چقدر صحیح و از چه درجه‌ای از اتقان برخوردار بوده است.
***
۲۸ خرداد امسال شاهد یك رخداد مهم و تاریخی در پای صندوق‌های رأی بودیم.
آن رخداد عظیم صفوف منظم و فشرده بانوانی بود كه با حجاب كامل ساعت‌ها در صف‌های رأی‌گیری ایستادند تا حماسه حضور ملت در صحنه مهم‌ترین رخداد سیاسی مشاركت سیاسی را به تصویر بكشند.
این حضور حكایت از ظهور  یک جنبش سیاسی برای مقابله با توطئه‌های رنگارنگی بود كه آمریكا و دشمنان خبیث جمهوری اسلامی به‌ویژه رژیم صهیونیستی و انگلیس در حوزه زنان در طول انقلاب طراحی و عملیاتی می‌كردند.
زنان چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب یک جامعه هدف برای اجرای توطئه‌های سیاسی و فرهنگی دشمنان اسلام بوده‌اند.
جنایت و خیانت رضاخان در غائله كشف حجاب و هموار كردن ورود فرهنگ منحط غربی به جامعه ما از آن جمله بود.
حادثه حضور وسیع و گسترده زنان انقلابی در پای صندوق‌های رأی ، یک حادثه اتفاقی نبود. در مراكز  استان‌ها و شهرها و حتی روستاها زنان انقلابی به این نتیجه رسیده‌اند كه كلید یک جنبش سراسری را برای صیانت از انقلاب اسلامی بزنند، لذا با جلسات مذهبی و هیئتی و با اتصال به رهبران سیاسی زنان در شهرهای خرد و كلان زمینه‌های پدیداری جنبش «مبنا» به‌وجود آمد.
«مبنا» علامت اختصاری مجمع بانوان نیروهای انقلاب است . این جنبش در نظر دارد همه نیروهای جوان و انقلابی در حوزه زنان را جمع كند و بی‌سروصدا تمامی بانوانی كه زیر سقف مهربانی پاسدار حریم مقدس خانواده هستند را دربرگیرد.
زمینه‌های ظهور این جنبش در تهران، اصفهان و برخی شهرهای ایران دیده می‌شود و خود را در اجتماعات بزرگ زنانه نشان داده است.
امروز در اغلب شهرهای بزرگ ایران حوزه علمیه زنان زیرنظر مدیریت حوزه علمیه قم شكل گرفته است. زنان بزرگی در این حوزه‌ها تربیت شده‌اند كه به لحاظ علمی، مرتبتی از اجتهاد را دارند یا قریب به اجتهاد هستند. این حوزه‌ها با دانشگاه‌ها ارتباط وثیقی دارند.
امروز ما شاهد ظهور دانشمندان زن در حوزه علوم انسانی و اسلامی در دانشگاه‌ها هستیم. این زنان صلاحیت‌های علمی خود را در رشته‌های طب، جامعه‌شناسی ، روانشناسی، علوم سیاسی، فلسفه علوم تربیتی و… نشان داده‌اند.
از پیوند مبارک حوزه‌های علمیه زنان و دانشمندان و تحصیل‌كردگان دانشگاه‌ها در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جنبش «مبنا» قوام می‌گیرد و به استحكام می‌رسد . این جنبش همانند سدی در برابر توطئه‌های اجانب در حوزه زنان درخواهد آمد. دشمن با راه‌اندازی جنبش فمینیسم و ان‌جی‌اوهای ساختگی برخی افرادی كه سر در آخور BBC و رادیو فردا و دیگر رسانه‌های اهریمنی استكبار جهانی دارند، قصد داشت جلوی ظهور جنبش «مبنا» كه قبل و بعد از انقلاب جزء نیمه دوم تن انقلاب است را بگیرد اما در این هدف خود به شكست كامل رسید. نتایج انتخابات ۱۴۰۰ یک پرده‌برداری از این شكست بود.
***
اخیرا كتابی تحت عنوان «مطالبات رهبری  از  بانوان» با همت دفتر خواهران كانون دانش‌پژوهان نخبه منتشر شده است. این كتاب حاوی فهرست بلندبالایی از مسئولیت‌های مختلف زن مسلمان درعصر ماست كه بخش‌های زیادی از آن به دلیل فقد یک جنبش زنانه بر زمین مانده است.این كتاب به مثابه یک سند راهبردی و نقشه كلان و یک خوراک فكری تمام‌عیار برای جنبش «مبنا» محسوب می شود.
این كتاب در ۸ فصل همه آنچه كه رهبر معظم انقلاب از زنان جامعه ما مطالبه فرموده گرد آورده است. «زن و اجتماع» ، «زن ، علم و معنویت» و «زن و عفاف» از مهم‌ترین فصول آن است . جنبش مبنا می تواند، فصول گونه‌گون این كتاب به‌ویژه در حوزه صیانت از كیان خانواده، مسئولیت‌های زنان را درباره «زن و ازدواج» ، «زن و خانواده» و «زن و فرزندآوری» را در دستور كار قرار دهد.
جنبش «مبنا» در این دستور كار باید در حوزه «كنش» حرفی برای گفتن داشته باشد. در حوزه «واكنش» نسبت به توطئه‌های دشمن با  رصد لحظه به لحظه، فعل و قول سیاسی – اجتماعی خود را به رخ استكبار جهانی بكشد. انتخاب دولت آیت الله رئیسی فرصتی است كه جنبش «مبنا» در سراسر كشور جان بگیرد و به مسئولیت‌های تاریخی خود در زمان ما مؤمنانه عمل كند.
ان‌شاءالله

نویسنده : محمدكاظم انبارلويي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.