جریانات سیاسی نمی‌توانند برای کل کشور تصمیم بگیرند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 31942
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۵ |
حسین کنعانی‌مقدم تحلیلگر مسائل سیاسی:

جریانات سیاسی نمی‌توانند برای کل کشور تصمیم بگیرند

حسین کنعانی مقدم، دبیر کل حزب سبز ایران و تحلیلگر  مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» درباره پشت پرده طرح مذاکره با آمریکا از سوی اصلاح‌طلبان اظهار داشت: جناح‌های سیاسی نمی‌توانند برای حاکمیت و کل کشور تصمیم بگیرند، چراکه ساختار سیاسی و اجرایی کشور به‌گونه‌ای است که بر اساس الگو و راهبرد خاصی اهداف را پیش می‌برد.
جریانات سیاسی نمی‌توانند برای کل کشور تصمیم بگیرند

گروه سیاسی
حسین کنعانی مقدم، دبیر کل حزب سبز ایران و تحلیلگر  مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» درباره پشت پرده طرح مذاکره با آمریکا از سوی اصلاح‌طلبان اظهار داشت: جناح‌های سیاسی نمی‌توانند برای حاکمیت و کل کشور تصمیم بگیرند، چراکه ساختار سیاسی و اجرایی کشور به‌گونه‌ای است که بر اساس الگو و راهبرد خاصی اهداف را پیش می‌برد. اصلاح‌طلبان نمی‌توانند برای رهبری یا نظام  تعیین   تکلیف کنند که با آمریکا مذاکره کنند، گرچه گروه‌های سیاسی ممکن است نظرات و تحلیل‌هایی را داشته باشند، اما حق این را ندارند که برای کل کشور تعیین تکلیف کنند. علاوه بر آن، رهبری نیز پاسخ محکمی پیرامون این موضوع دادند و گفتند «عمدتا آن‌هایی که می‌ترسند به دنبال راه مذاکره هستند و وقتی قدرتی ندارند، تلاش می‌کنند دست به توجیه و بهانه‌جویی بزنند و به دنبال سازش و تسلیم باشند.»کنعانی مقدم ادامه داد: در آستانه انتخابات آمریکا، مسئله مذاکره با آمریکایی‌ها در بین جناح‌های سیاسی کشورمان مطرح‌شده و هرکدام بر اساس نفع و مصلحت‌هایی استدلال می‌کنند که اگر ترامپ یا بایدن روی کار بیاید بهتر است. معتقدم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، سیاستی کاملا مستقل است و جهت‌گیری کلی ما هیچ وابستگی به این‌که دموکرات‌ها یا جمهوری‌خواهان روی کار بیایند، نخواهد داشت. ما باید با همان روحیه مقاومت و ایستادگی مسیرمان را دنبال کنیم و واضح است که آمریکایی‌ها در برابر جمهوری اسلامی مستأصل هستند، چون به هر  دری زدند، نتوانستند به اهدافشان برسند. این نشان‌دهنده موضع برتر ماست و کسی که در موضع برتر قرار دارد باید به دنبال کسب امتیاز باشد نه دادن امتیاز.این فعال سیاسی اصولگرا تصریح کرد: ما تجربه برجام و مذاکره با آمریکایی‌ها را در بالاترین سطح داشته‌ایم که نشان می‌دهد خوی آمریکایی‌ها خوی استکباری است و همیشه می‌خواهند از موضع بالاتری با ایران برخورد و منافع بیشتری کسب کنند. برجام، تجربه بسیار مهمی برای ماست و کسانی که اهل تدبر و درس گرفتن از وقایع تاریخی هستند نباید به دنبال طی کردن مجدد راه خطا باشند.این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود:  به نظر می‌رسد تبلیغاتی هم که اصلاح‌طلبان درباره مذاکره با آمریکا انجام می‌دهند در راستای جذب آرای خاکستری در جامعه توسط آنان است. برخی این اعتقاد رادارند که اگر با آمریکا کنار بیاییم تمامی مسائل اقتصادی و امنیتی کشور حل می‌شود، درحالی‌که تجربه ثابت کرده است هر یک‌قدمی که ما عقب می‌نشینیم آمریکایی‌ها ده‌ها قدم جلوتر می‌آیند و وضعیت کشور‌هایی همچون عراق، افغانستان و کشور‌های مختلف عربی نشانه آن است.وی همچنین گفت: تحلیل من این است که آمریکایی‌ها دچار یک فتنه مشابه فتنه سال ۸۸ خواهند شد و بحث تقلب در انتخابات این کشور جدی خواهد بود و کنگره، سنا و دادگاه عالی آمریکا به این موضوع ورود و تخلفات را رسیدگی خواهند کرد. اگر ترامپ در انتخابات رأی بیاورد ما چیزی را از دست نخواهیم داد، چون او هر چه تیر در تفنگ خود داشته، شلیک کرده است و در چهار سال آینده فرد خنثی و بی‌اثری خواهد بود. اما اگر رقیب وی یعنی بایدن رأی بیاورد، باید گفت خوی دموکرات‌ها این است که با پنبه سر می‌بُرند و ممکن است بحث مذاکره را برای گرفتن امتیازات بیشتر از ایران دنبال کنند. یعنی همان خواسته‌ها و امتیازاتی که ترامپ نتوانست از ما بگیرد، آن‌ها با طرح مذاکره با ایران دنبال خواهند کرد.
کنعانی مقدم اظهار داشت: به نظر می‌رسد ما باید در شرایط کنونی با اصرار بر خواسته‌های خود و حفظ منافع ملی دنبال این باشیم که سیاست مستقلی جدای از تحولات آمریکا پیش بگیریم و برای حل مشکلات، نگاه به داخل داشته باشیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.