تیر نتانیاهو به سنگ خورد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 85177
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۶:۲۸ |
ازسرگیری تظاهرات گسترده در اراضی اشغالی

تیر نتانیاهو به سنگ خورد

  با ازسرگیری اعتراضات گسترده به طرح اصلاح نظام قضائی در اراضی اشغالی، هزاران تظاهرات کننده در خیابان‌های تل‌آویو حاضر شدند.به گزارش «رووداو»، تظاهرات کنندگان با حمل بنرهایی که شعارهای تندی علیه «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر اسرائیل روی آن نوشته بود به خیابان‌ها آمدند.منتقدان نتانیاهو معتقدند که طرح پیشنهادی اصلاح نظام قضائی که توسط نتانیاهو پیشنهادشده است، مصداق بارز هرج‌ومرج می‌باشد و  کنست باید در آن تجدیدنظر کند.
تیر نتانیاهو به سنگ خورد

گروه بین‌الملل
  با ازسرگیری اعتراضات گسترده به طرح اصلاح نظام قضائی در اراضی اشغالی، هزاران تظاهرات کننده در خیابان‌های تل‌آویو حاضر شدند.به گزارش «رووداو»، تظاهرات کنندگان با حمل بنرهایی که شعارهای تندی علیه «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر اسرائیل روی آن نوشته بود به خیابان‌ها آمدند.منتقدان نتانیاهو معتقدند که طرح پیشنهادی اصلاح نظام قضائی که توسط نتانیاهو پیشنهادشده است، مصداق بارز هرج‌ومرج می‌باشد و  کنست باید در آن تجدیدنظر کند.به عقیده کابینه ائتلافی رژیم اشغالگر قدس  که شامل احزاب راست و راست افراطی و یهودیان افراطی است، این طرح می‌خواهد عدم تعادل موجود در رابطه میان قوه قضائیه و اعضای منتخب پارلمان را بهبود ببخشد اما مخالفان معتقدند که چنین طرحی باعث پیامدهای خطرناکی برای رژیم صهیونیستی خواهد بود. 
 بازگشت به نقطه صفر
نتانیاهو به نقطه صفر بازگشته است! «بتزالل اسموتریچ»، وزیر دارایی کابینه نتانیاهو نیز   در تظاهرات حامیان این طرح گفته بود که اسرائیل هرگز از اجرای این طرح کوتاه نخواهد آمد اما نتانیاهو پس از گسترش دامنه اعتراضات و اعتصاب سراسری، روند تصویب این طرح را به تعویق انداخت و گفت‌وگو را به‌عنوان یک‌راه حل مناسب مطرح کرد.از ۴ ماه پیش تاکنون، ده‌ها هزار صهیونیست در اعتراضات خیابانی علیه تصویب این طرح مشارکت می‌کنند.همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، عقب‌نشینی موقت نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس از این طرح، نه‌تنها منجر به تنفس حداقلی تل‌آویو نشده، بلکه شرایط را به ضرر جریان‌های قدرت در اراضی اشغالی سخت‌تر کرده است. خلق بحران‌های منطقه‌ای باهدف تسلط بر اوضاع داخلی،یکی از فرمول‌های شناخته‌شده و نخ‌نما در تل‌آویو محسوب می‌شود. هر دوجریان دست راستی و لیبرال در اراضی اشغالی بارها از این فرمول تکراری باهدف گذار از بحران‌های داخلی متمرکز بر جنگ‌ها و منازعات منطقه‌ای استفاده کرده‌اند.اما این بار، صهیونیست‌ها هم در منطقه و هم در داخل اراضی اشغالی با معضلات سختی مواجه شده‌اند که مدیریت آن‌ها عملا از عهده نتانیاهو وحتی رقبای وی خارج است! 
 صورت‌بندی معضلات بی‌پایان صهیونیست‌ها 
اکنون، در سال ۲۰۲۳ میلادی، از یک‌سو شاهد  انباشت مطالبات داخلی و نارضایتی‌های گسترده ساکنان اراضی اشغالی  و از سوی دیگر، شاهد تجمیع بحران‌های منطقه‌ای علیه منافع تل‌آویو هستیم. بنابراین، در هر دو عرصه داخلی و منطقه‌ای بر ضریب و شدت آسیب‌پذیری صهیونیست‌ها افزوده‌شده و شکل‌گیری دوقطبی«نتانیاهو-مخالفان نتانیاهو» نیز صرفا نقطه آشکارساز بحران در تل‌آویو محسوب می‌شود.حتی زمانی که برخی تحلیلگران صهیونیست و غربی  نسبت به عقب‌نشینی موقت نتانیاهو نگاهی خوش‌بینانه داشتند،اکنون معتقدند تاریخ‌مصرف بحران‌های جاری در فراتر از حد تصور آن‌هاست! به عبارت بهتر، آنچه امروز در اراضی اشغالی رخ می‌دهد، منبعث از یک تصمیم سیاسی ( اصلاحات قضائی نتانیاهو) یا نارضایتی جریانات مخالف کابینه کنونی رژیم صهیونیستی نبوده و برگرفته از نارضایتی‌های زیربنایی و انباشته‌شده محسوب می‌شود.تسری این بحران روبنایی به معادلات زیربنایی قدرت در اراضی اشغالی، موضوعی نیست که بتوان آن را نادیده انگاشت. بی‌دلیل نیست که بسیاری از تحلیلگران معتقدند تاریخ‌مصرف بحران‌های سیاسی در اراضی اشغالی قرار نیست منقضی شود و تل‌آویو همچنان به کانون بحران و منازعه در منطقه تبدیل خواهد شد.
 فرمولی که در تل‌آویو جواب نداد 
امایکی از اصلی‌ترین دلایل ناکامی نتانیاهو و همراهانش در استناد به فرمول «خلق بحران‌های منطقه‌ای»، قدرت ذاتی و اکتسابی جبهه مقاومت می‌باشد. طی هفته‌های اخیر رژیم اشغالگر قدس باهدف انحراف افکار عمومی دنیا از بحران داخلی گسترده‌ای که در تل‌آویو رخ‌داده، اقداماتی ازجمله «تشدیدیهودی سازی قدس»و «استمرار شهرک‌سازی‌های غیرقانونی»و متعاقبا حمله به نوار غزه و جنوب لبنان را در دستور کار قرار داد.نتانیاهو و همراهانش معتقد بودند کنش‌ها و واکنش‌هایی که در این معادله صورت می‌گیرد، منجر به تحقق این هدف ( تمرکززدایی از بحران‌های داخلی در اراضی اشغالی) خواهد شد. اما هنر جبهه مقاومت این بود که توحش صهیونیست‌ها را با اقدامات و کنش‌های هوشمندانه پاسخ داد.اکنون از یک‌سو شاهد پاسخ‌دهی جبهه مقاومت نسبت به جنایات اخیر صهیونیست‌ها  ( خصوصا در ماه مبارک رمضان) هستیم و از سوی دیگر، اعتراضات گسترده در اراضی اشغالی نیز به قوت خود باقیست.
 واکنش هوشمندانه مقاومت به صهیونیست‌ها 
فراتر از آن، نوع پاسخ و واکنش هوشمندانه مقاومت که منطبق بر سه مؤلفه  «منطق، صلابت و تأثیرگذاری» صورت گرفته است، صهیونیست‌ها و در رأس آن‌ها نتانیاهو را در دستیابی به اهداف شوم خود در خلق منازعات منطقه‌ای ناکام گذاشته  و قدرت مانور دشمنان مقاومت را شدیدا محدود ساخته است.واقعیت امر این است که پس از پیروزی بزرگ و تاریخی حزب‌الله لبنان بر رژیم اشغالگر قدس در جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ میلادی، قدرت مقاومت  در لبنان و فلسطین به‌صورت تصاعدی افزایش پیدا کرد و ماهیتی قاطعانه و هوشمندانه پیدا کرد.
بنابراین، امروز صهیونیست‌ها در برابر قدرت هوشمند مقاومت قرارگرفته اند. در سال ۲۰۲۱ میلادی و در جریان تجاوز صهیونیست‌ها به نوار غزه، حماس از چندین جبهه با استناد به همین قدرت هوشمند، شکست دیگری را بر پیکره این رژیم اشغالگر تحمیل کرد و به اتاق‌های فکر و عملیات ارتش اسرائیل و موساد اثبات کرد که محاسبات آن‌ها (هراندازه نیز دقیق صورت گیرد) تحت تأثیر قدرت رصد و واکنش تأثیرگذار مقاومت قرار خواهد گرفت.قطعاً صهیونیست‌ها هراندازه تلاش کنند، قادر به حل این معادله نخواهند بود! حتی جابه‌جایی قدرت میان نتانیاهو و مخالفانش نیز تأثیری در ارتقای قدرت هوشمند مقاومت ندارد زیرا اساساً جبهه مقاومت توانایی حل مسائل، رصد منازعات و واکنش در برابر آن‌ها را به معادلات داخلی در اراضی اشغالی گره نزده است. این همان هنر بزرگ مقاومت است که ریشه در اصالت گفتمانی و قدرت عملیاتی آن در منطقه دارد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.