توسعه افقی شهرها مشکل مسکن بسیاری از‌ مردم را ‌ حل خواهد کرد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 96130
  پرینتخانه » اخبار, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۶:۲۸ |
اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس:

توسعه افقی شهرها مشکل مسکن بسیاری از‌ مردم را ‌ حل خواهد کرد

اقبال شاکری، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح الحاق‌اراضی به مناطق شهری و مسکونی پرداخت و با اشاره به روند ساخت مسکن برای کارکنان صنایع اظهارکرد: رویکرد جدید وزارت راه و شهرسازی در توسعه افقی درست و قابل‌قبول می‌باشد.
توسعه افقی شهرها مشکل مسکن بسیاری از‌ مردم را ‌ حل خواهد کرد
اقبال شاکری، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح الحاق‌اراضی به مناطق شهری و مسکونی پرداخت و با اشاره به روند ساخت مسکن برای کارکنان صنایع اظهارکرد: رویکرد جدید وزارت راه و شهرسازی در توسعه افقی درست و قابل‌قبول می‌باشد. بنابراین ساخت‌وساز در اطراف شهرها و الحاق آن‌ها به شهر، امری صحیح و از سوی مجلس نیز پذیرفته شده می‌باشد.
وی بابیان اینکه ساخت‌وساز در اطراف شهرها و الحاق‌شان به استان‌ها هزینه کمتری را رقم می‌زند، افزود: با الحاق زمین‌های حاشیه شهر به مناطق شهری می‌توان زمینه سکونت بسیاری را رقم زد. این مناطق به سبب آنکه به زیرساخت‌های موجود نزدیک می‌باشند، هزینه فراهم‌سازی زیرساخت ندارند و روند ساخت‌شان  تسریع می‌گردد. شاکری با تأکید بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت اراضی اطراف شهرها تصریح کرد: با افت کردن محدوده شهرها افزایش قیمت مسکن رقم می‌خورد و توان خرید مردم کاهش می‌یابد. مادامی‌که از مناطق اطراف شهری بهره گرفته نشود، امکان خانه‌دار شدن افراد نیز فراهم نخواهد شد. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه وزارت راه و شهرسازی می‌بایست متولی الحاق اراضی به شهرها باشد و این مهم را با نظارت دقیق به سرانجام برساند، همچنین خاطرنشان کرد: در توسعه افقی باید متناسب با نیاز هر استان تصمیم‌گرفت و نیاز اقشار مختلف را واکاوی کرد. ضرورت دارد تا در هر استان و برای  هر قشر‌ به شکلی جداگانه تصمیم‌‌گیری‌کرد.
نخستین موضوع این است که ساخت این واحدهای مسکونی برای چه قشری است؟ یا قشرموردنظر‌توانایی سکونت در این منطقه را دارد یا خیر؟گاه ممکن است با ساخت واحدهای مسکونی در یک منطقه افراد توانایی سکونت در آن را نداشته باشند و واحدها به دست دلالان مسکن بیفتد. بنابراین ضرورت دارد تا در فرآیند ساخت و الحاق مناطق به شهرها، نیاز اقشار را بسنجیم و مناطقی را انتخاب کنیم که مردم تمایل به سکونت در آن را داشته باشند. او بابیان اینکه خانه‌دار شدن افراد، حضور دلالان در بازار مسکن را کمرنگ خواهد کرد، متذکر شد: مادامی‌که مردم تمایل به یک منطقه داشته باشند، درآنجا سکونت پیدا خواهند کرد و بدین ترتیب دست دلالان نیز کوتاه خواهد شد. چنانچه در مناطق نزدیک به شهرها، شهرک‌ها، مناطق صنعتی، مناطق ویژه برای اقشاری که ثبت‌نام کرده و تقاضای مسکن داشته‌اند، زمین اختصاص دهیم  و ساخت مسکن اتفاق بیفتد، افراد صاحب‌خانه  خواهند شد و این امری قابل‌تقدیر است. مادامی‌که محل زندگی افراد به محل کارشان نزدیک باشد، رفت‌وآمد تسهیل خواهد شد و این امری مثبت تلقی‌می‌گردد. وی در پایان این گفت‌وگو یادآور شد: ضرورت دارد تا به خودمان یادآوری کنیم که سابقه خوبی در تعاونی سازی نداریم. وزارت راه و شهرسازی باید اطمینان کسب کند که این مسکن‌ها عادلانه باشند و هیچ واسطه‌ای نداشته باشند. این مسکن‌ها می‌بایست بدون دخالت دیگر سازمان‌ها انجام شود و به‌طور مستقیم به دست افرادی برسد که ثبت‌نام کرده و متقاضی دریافت مسکن شده‌اند.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.