تل‌آویو بازی را باخته است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 100253
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۵۷ |
تأکید بر پایان جنگ در توافقنامه جنگ غزه

تل‌آویو بازی را باخته است

در سایه ادامه تماس‌ها میان حماس و میانجی‌ها، رسانه‌های عبری گزارش دادند که جنبش حماس به تضمین‌ها برای پایان جنگ اکتفا نمی‌کند و درخواست کرده که باید پایان جنگ به شکل مکتوب در توافق ذکر شود.
تل‌آویو بازی را باخته است

در سایه ادامه تماس‌ها میان حماس و میانجی‌ها، رسانه‌های عبری گزارش دادند که جنبش حماس به تضمین‌ها برای پایان جنگ اکتفا نمی‌کند و درخواست کرده که باید پایان جنگ به شکل مکتوب در توافق ذکر شود. در سایه حواشی متعدد مربوط به مذاکرات قاهره درباره توافق آتش بس در غزه، رسانه‌های عبری گزارش دادند که حماس اصرار دارد که پایان جنگ در توافقنامه به شکل مکتوب نوشته شود و تنها به تضمین‌ها قانع نیست.یک منبع مصری آگاه درباره دور جدید مذاکرات که در قاهره برای بحث درباره تبادل اسراء  و پایان تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه برگزار شد اعلام کرد که اکنون توپ در زمین اسرائیل است و حماس خواستار شفاف سازی برخی بندهای ذکر شده در پیشنهاد توافقی می‌باشد که اخیراً به این جنبش تحویل داده شد.

 اولتیماتوم حماس به دشمنان 
این منبع مصری اعلام کرد تا زمانی که حماس پاسخ خود را اعلام نکند اسرائیل هیئتی به قاهره نخواهد فرستاد.از طرف دیگر رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند که حماس هنوز پاسخ خود را ارائه نداده و این جنبش اصرار دارد که پایان جنگ در توافقنامه به شکل مکتوب نوشته شود و صرفاً به تضمین‌ها اکتفا نمی‌کند.این رسانه‌ها گزارش دادند که مذاکرات میان حماس و میانجی‌ها با هدف رسیدن به توافق ادامه دارد.این در حالیست  که منابع برجسته وابسته به مقاومت فلسطین، شنبه‌شب، اعلام کردند که به‌دلیل امتناع رژیم صهیونیستی از پایبندی به آتش‌بس دائمی، مذاکرات با یک مانع بزرگ مواجه است. حماس همچنان تأکید دارد که هیچ توافقی را بدون متن صریح در مورد آتش‌بس دائمی نمی‌پذیرد.
از طرف دیگر یک منبع برجسته دیگر در گروه‌های فلسطینی اعلام کرد: رهبری مقاومت در چارچوب دستیابی به توافقی که خواسته‌های مردم فلسطین را در توقف همه‌جانبه تجاوزات رژیم صهیونیستی و خروج کامل نیروهای اشغالگر از نوار غزه برآورده می‌کند نرمش زیادی از خود در مذاکرات نشان داد، اما از اصول اساسی که در راستای منافع و خواسته‌های ملت فلسطین است عقب‌نشینی نخواهد کرد.

روزنامه عبری یدیعوت آحارانوت شب گذشته متن توافق پیشنهادی به حماس را منتشر و اعلام کرد که بر اساس این پیشنهاد، اسرائیل متعهد شده است که در مقابل هر زن نظامی اسیر موجود در اختیار حماس که همچنان در قید حیات باشد، ۲۰ اسیر فلسطینی دارای حکم ابد را آزاد کند. با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود حماس بین ۳ تا ۵ اسیر نظامی زن در اختیار داشته باشد، در مرحله اول بین ۶۰ تا ۱۰۰ اسیر فلسطینی دارای حکم ابد از زندان آزاد می‌شوند.
در حالی که مقامات ارشد رژیم اشغالگر قدس و آمریکا، بازی جنگ را در میدان باخته و در سطح جهانی نیز با اعتراضات گسترده دانشجویان و افکار عمومی دنیا رو به رو هستند، بایدن و نتانیاهو تلاش می کنند مقامات حماس را از طریق دولت مصر بابت پذیرش آتش بسی محدود و یک جانبه تحت فشار قراردهند.

با این حال مقامات حماس تاکید دارند که هرگز حاضر به دادن امتیاز به دشمن صهیونیستی نبوده و خطوط قرمز آنها در مذاکرات پابرجاست. یکی از این خطوط قرمز، انعقاد پیمان آتش بس دائمی و دیگری، اجتناب از آزادسازی همه اسرای صهیونیست تا زمان ارائه تضمین در خصوص پایان جنگ و بازگشت زندانیان و آوارگان جنگ به سرزمین فلسطین است. 
در آخرین جزئیات مربوط به مذاکرات قاهره برای تبادل اسیران و آتش‌بس در غزه رسانه‌های مصری تاکید کردند پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات بر سر آتش‌بس و توافق تبادل اسیران در نوار غزه حاصل شده است.یک منبع خبری قاهره به نقل از یک منبع بلندپایه گزارش داد که هیئت امنیتی مصر که در روند مذاکرات اسرائیل و حماس میانجی‌گری می‌کرد در مورد بسیاری از موارد اختلاف نظر به یک چارچوب توافقی دست یافته است.با این حال منابع خبری تاکید دارند که صهیونیستها در جریان این مذاکرات ناچار شده اند از خواسته های خودمبنی بر آزادی همه اسراء عقب نشینی کنند. نکته مهم تر اینکه حماس تاکید دارد شروط و بایسته های آتش بس، باید شفاف و معطوف به پایان جنگ غزه باشد.در مقابل، نتانیاهو و همراهانش که در تحقق اهداف اعلامی خود در جنگ ناکام مانده اند، پذیرش شروط حماس را به مثابه شکست نهایی در جنگ تلقی می کنند. آنچه مسلم است اینکه حتی رسانه های غربی نیز بر روی اصرار وپافشاری حماس بر خطوط قرمز خود در مذاکرات تاکید دارند.ضمن آنکه برخی فشارهای کشور مصر در خصوص وادارسازی حماس به پذیرش برخی شروط صهیونیستها نیز با ناکامی مواجه شده و همین مسئله، منجر به استیصال بیشتر واشنگتن و تل آویو شده است. 

  آمریکا ناچار به دادن تضمین شده است
درحالی که مقامات کاخ سفید در صدد ایجاد حاشیه امنیت مطلق برای صهیونیستها در مذاکرات آتش بس بوده اند، اما استواری حماس در مذاکرات سبب شده تا بایدن نیز از برخی مواضع خود عقب نشینی کند در این راستا منابعی به «عربی ۲۱» گفتند که مذاکرات آتش‌بس در غزه شاهد تحولات جدید و بی‌سابقه‌ای است که ممکن است به توافقی قریب الوقوع منجر شود، در حالی که اطلاعاتی در مورد تضمین‌های آمریکا برای متقاعد کردن حماس به امضای آن وجود دارد.قدر متیقن ماجرا این است که صهیونیستها دیگر شاهد آزادی همه اسراء در مرحله کنونی نخواهند بود و این به معنای شکست مطلق تل آویو در مذاکرات خواهد بود. از سوی دیگر، تحولات میدانی به
گونه ای پیش رفته که هزینه های هرگونه عملیات بعدی رژیم اسرائیل،از جمله عملیات در رفح را شدیدا افزایش داده است. 

 حماس استوار ایستاده است
یک منبع آگاه دیگر از روند مذاکرات نیز به «عربی ۲۱» گفت که حماس در ازای امضای این توافقنامه، تضمین‌هایی را در خصوص آتش‌بس دائمی در غزه دریافت کرده است.به عبارت بهتر، حماس اساسا دادن «تعهد» از سوی تل آویو را نپذیرفته و از طرف مقابل «تضمین»خواسته است. همین مسئله دستان تل آویو را شدیدا بسته و آن را به بازیگری مستاصل و شکست خورده تبدیل کرده است. می توان در یک جمع بندی کلی تاکید کرد که حماس در میدان مذاکرات نیز به مانند میدان نبرد، آمریکا و رژیم صهیونیستی را به زانودر آورده است. 

همچنین در این رابطه یدیعوت آحارونوت مدعی شد: جنبش حماس راضی است و پیشنهاد مصر را که به آن و اسرائیل ارائه شده است، پذیرفته و ضمانت‌های قابل اعتماد آمریکا را درخواست کرده است. حماس به وعده آمریکا مبنی بر تبدیل آتش‌بس موقت به آتش‌بس دائمی دست یافته است.این در حالی بود که مقامات آمریکایی تا چندی پیش، انعقاد توافق آتش بس دائمی را غیر قابل قبول می دانستند. هیئتی از حماس وارد قاهره شده تا پاسخ رسمی جنبش حماس در مورد پیشنهاد مصر در مورد معامله اسیران را ارائه کند.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.