ترامپ، چگونه هزاران آمریکایی را به کشتن داد؟ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 19853
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۸:۳۴ | 438 بازدید |
افشاگری جنجالی علیه کاخ سفید در خصوص شیوع کرونا؛

ترامپ، چگونه هزاران آمریکایی را به کشتن داد؟

 طی روزهای اخیر، بحث بر سر نقش دولت ترامپ در شیوع ویروس کرونا در آمریکا به شدت بالا گرفته است. روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی خیلی مفصل به قلم 6 نفر از خبرنگاران ارشد خود نوشت: دکتر «کارتر مچر» مشاور وزارت امور داخلی کهنه‌سربازان روز 28 ژانویه در ایمیلی به برخی از متخصصان سلامت عمومی آمریکا در دولت و دانشگاه‌های این کشور به آن‌ها هشدار داده بود که در حال حاضر پیش‌بینی وسعت شیوع ویروس کرونا بسیار دشوار به نظر می‌رسد.
ترامپ، چگونه هزاران آمریکایی را به کشتن داد؟

‌|  گروه بين‌الملل‌|  
 طی روزهای اخیر، بحث بر سر نقش دولت ترامپ در شیوع ویروس کرونا در آمریکا به شدت بالا گرفته است. روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی خیلی مفصل به قلم ۶ نفر از خبرنگاران ارشد خود نوشت: دکتر «کارتر مچر» مشاور وزارت امور داخلی کهنه‌سربازان روز ۲۸ ژانویه در ایمیلی به برخی از متخصصان سلامت عمومی آمریکا در دولت و دانشگاه‌های این کشور به آن‌ها هشدار داده بود که در حال حاضر پیش‌بینی وسعت شیوع ویروس کرونا بسیار دشوار به نظر می‌رسد. این روزنامه آمریکایی گزارش داد، یک هفته بعد از اولین ثبت ویروس کرونا در آمریکا و۶هفته قبل از این‌که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم گرفت که برای مقابله با ویروس کرونا و نجات ملت اقداماتی اتخاذ کند، دکتر کارتر مچر به مقامات رده‌بالای سلامتی عمومی این کشور هشدار داده بود که بیدار شوند و برای انجام اقدامات شدید آماده شوند. وی در این ایمیل که به رؤیت نیویورک‌تایمز رسیده به مقامات گفته است : وقتی گفتم مدارس را ببندید شوخی گرفتید، اکنون فریاد می‌زنم که کالج‌ها و دانشگاه‌ها را ببندید. این گزارش در ادامه افزود: دکتر مچر تنها بود و صدایش به جایی نرسید. در تمام ماه ژانویه که ترامپ مکررا ویروس کرونا را کم‌اهمیت جلوه می‌داد و تمرکزش روی موضوعات دیگر بود بسیاری از مقامات ارشد کاخ سفید، مشاوران بهداشتی و پزشکی و آژانس‌های اطلاعاتی تهدید را شناسایی کرده و ضمن هشدار درباره آن خواستار اتخاذ اقدامات تهاجمی شده بودند. اما سرعت اقدامات رئیس‌جمهور نسبت به اهمیت خطر موجود پایین بود و به جای آن بر روی اقتصاد، کنترل اظهارات و حرف‌ها و کاهش هشدارهای مقامات دولت در این زمینه تأکید داشت. 
حتی زمانی که ترامپ اولین اقدامات محدودکننده خود را برداشت و در اواخر ژانویه ورود پروازهای خارجی از چین را ممنوع کرد، وزارت بهداشت اغلب مجبور بود برای مباحث و ملاحظات سیاسی داخلی رقابت کند و روند تصمیم‌گیری را برای دریافت مجوزهای مالی بیشتر از کنگره 
آهسته  کند، منابع لازم را دریافت کند و کمبودهای آزمایشگاهی را به رسمیت بشناسد تا در نهایت به سمت اقدامات محدودکننده بیشتر پیش برود.نیویورک تایمز با اشاره به اختلافات در کاخ سفید اضافه کرد، حتی فرآیند تصمیم‌سازی نیز پیچیده و با جدل‌های داخلی زیاد درون دولت همراه بود. این اختلافات باعث شده بود اجرای توصیه‌های مقامات پزشکی و بهداشتی از سوی دولت با تأخیر و عقب‌گرد مواجه باشد. 
ترامپ ماه گذشته و پس از شیوع این بیماری در آمریکا در پاسخ به منتقدان و نادیده گرفتن هشدارها در این زمینه گفت: هیچ‌کس نمی‌دانست این ویروس همه‌گیری جهانی پیدا خواهد کرد.وی همچنین‌مکررا گفته که هیچ‌کس نمی‌توانست نشانه‌های آمدن ویروس کرونا را ببیند!اما مصاحبه مقامات فعلی و سابق، ایمیل‌ها، اسناد و مدارک دیگر خلاف این را می‌گوید.
بر اساس گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، اداره شورای امنیت ملی آمریکا که مسئول رهگیری بیماری‌های پاندمیک است در اوایل ژانویه در زمینه شیوع این بیماری در آمریکا پیش‌بینی کرده بود و به مدت چند هفته طرح‌هایی از قبیل در خانه نگه‌داشتن مردم و دیگر اقدامات محدودکننده را در مقیاسی به اندازه شهر شیکاگو تهیه کرده بود اما ترامپ تا ماه مارس از اتخاذ این تصمیمات خودداری کرد.به‌رغم این‌که ترامپ آن را چند هفته بعد رد کرد، در تاریخ ۲۹ ژانویه طی یادداشتی که توسط «پیترناوارو» مشاور امور تجاری کاخ سفید تهیه شده به ترامپ درباره عواقب شیوع این ویروس در ایالات‌متحده هشدار داده شده بود؛ ازجمله کشته‌شدن نیم میلیون نفر و همچنین ضرر و از دست دادن تریلیون‌ها دلار در اقتصاد.
«کامن دریمز» در گزارشی نوشت به‌عنوان یک اصل کلی، مقامات دولتی به خاطر اهمال‌کاری و غفلت در قبال جان انسان‌ها در مقابل قانون مسئول شناخته می‌شوند. اما آیا درباره دونالد ترامپ هم این اصل صدق می‌کند؟ آیا روزی می‌رسد که او هم در برابر قانون جنایی یا مدنی، به خاطر مرگ هزاران آمریکایی به دلیل شیوع گسترده ویروس جدید کرونا به نام کووید۱۹ مسئول شناخته شود؟روزنامه آمریکایی «بوستون گلوب» در مقاله‌ای که اخیرا منتشر کرد، نوشت «دستان رئیس‌جمهور به خون‌آلوده است» زیرا نتوانست از شیوع مرگبار و درد و رنج ناشی از این بیماری جلوگیری کند.این گزارش تأکید می‌کند به دلیل اقدامات ترامپ، کسانی که به او رأی دادند(مردم آمریکا)را خطر مرگ تهدید می‌کند، درصورتی‌که اگر او مسئولانه و سریع عمل کرده بود، می‌توانست این بیماری را مهار و خطرات ویروس را کاهش دهد. از دیگر اقداماتی که ترامپ باید به خاطر آن در برابر قانون پاسخگو باشد، اقدام دولت وی در منحل کردن تیم امنیت سلامت جهانی علی‌رغم هشدارهای این تیم در خصوص آسیب‌پذیر بودن آمریکا در مقابل همه‌گیری فاجعه‌بار آنفلونزاست.
در نبود رهبری متمرکز و باتجربه، آمریکا برنامه‌ ملی منسجمی برای مقابله با کووید۱۹ ندارد و به همین دلیل فرماندارها و مقامات محلی به‌صورت مجزا هر یک برای مقابله با این ویروس عمل می‌کنند. علاوه بر این، علیرغم هشدارهای چندباره، دولت ترامپ در ذخیره دوباره تجهیزات مورد نیاز از قبیل دستگاه تنفس مصنوعی، تجهیزات محافظتی مثل ماسک، روپوش و دستکش ناتوان مانده تا در سرتاسر آمریکا کمبود این تجهیزات در بحبوحه کرونا احساس شود. دولت آمریکا در تهیه و توزیع کیت‌های تشخیص قابل‌اطمینان برای سنجیدن میزان شیوع هم بسیار کند و با بی‌کفایتی عمل کرد.
کامن دریمز در ادامه نوشت: به این‌ها باید دروغ‌های ترامپ درباره خطرات کووید۱۹ و اطمینان‌بخشی بی‌مورد او به مردم که دلیلی برای اعلام هشدار وجود ندارد را اضافه کرد. ترامپ ۲۴ ژانویه در توئیتی نوشت «همه‌چیز درست می‌شود»، ۶ روز بعد در یک سخنرانی در میشیگان گفت: «در این لحظه در کشور مسئله ناچیز است.(۵مورد تأییدشده) آن‌ها هم در حال بهبود هستند.»دروغ‌های ترامپ وقتی شاخ‌دارتر شدند که در ماه فوریه، خطرات این بیماری بیش‌از پیش در حال نمایان شدن بودند. دهم فوریه در یک گردهمایی در نیوهمپشایر ترامپ به دموکرات‌ها تاخت و نگرانی‌های آن‌ها درباره ویروس را حقه جدیدشان خواند و به جمعیت گفت: «انگار با رسیدن ماه آوریل، بنابر نظریه‌ها، وقتی هوا کمی گرم‌تر می‌شود، ویروس هم به شکل معجزه‌آسایی از بین می‌رود.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.