تحول در نظام اداری کشور الزام انکار ناپذیر است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 90652
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۵ |

تحول در نظام اداری کشور الزام انکار ناپذیر است

رئیس جمهور با تاکید بر الزام انکار ناپذیر تحول در نظام اداری کشور در گام دو م انقلاب اسلامی گفت‌: نظام اداری کارآمد، چابک و امیدآفرین برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی بسیار نقش‌آفرین است.
تحول در نظام اداری کشور الزام انکار ناپذیر است

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در هیجدهمین همایش شهید رجایی که صبح امروز در سالن اجلاس سران طی سخنانی اظهار داشت: از تمامی وزارتخانه‌ها دست‌اندرکاران و همکاران بخش‌های مختلف کشور که حقیقتاً تلاششان در حوزه‌های مختلف قابل تقدیر است تشکر می‌کنم و فقط این نیست که تلاش عده‌ای خاص را مورد تشکر قرار دهیم بلکه بسیاری از افرادی که امید آفرینی می‌کنند زحمات آنها قابل تشکر است.

وی افزود: در گام دوم انقلاب اسلامی یک گام انکارناپذیر داریم که تحول اداری در کشور است.

رئیسی ادامه داد: نظام اداری در تحقق اهداف بسیار نقش آفرین است. نظام اداری امیدآفرین کارآمد و چابک در تحقق هدف‌های انقلاب بسیار مهم است تا همه شاخص‌های نظام انقلابی را داشته باشد تا در نتیجه ایمان و تقویت آن، مردم پایه بودن و هم عدالت پایه بودن را داشته باشیم و هم همراه افزایش بهره‌وری را داشته باشد.

رئیس جمهور بیان داشت: ما در این نظام اداری با مشخصه‌هایی که برای نظریه انقلاب اسلامی داریم باید مقایسه کنیم که سازمان اداری کشور متناسب با سازمان آماده شده و در راستای تحقق اهداف نظام انقلابی هست یا فاصله دارد؟

وی ادامه داد: وظیفه همه مسئولان و مدیران و کارمندان آن است که این فاصله‌ها را کم کنیم و نظام اداری متناسب با نظام انقلابی شود و در این راه ممکن است با یک سری موانع و نخواستن‌ها مواجه شویم، چون برخی تحول‌ناپذیرند و وضع موجود را بپسندند.

رییس جمهور گفت: بر کسی پوشیده نیست که مشکلات نظام اداری ما بروکراسی و پیچیدگی و در هم تنیدگی دارد. آن موضوعاتی که موجب کندی کارها می‌شود باید استخراج شود و با کار کارشناسی برای رفع آنها اقدام کنیم.

رییسی متذکر شد: دموکراسی همزاد خود دارد که به قول دانشمندان این همزاد همان بروکراسی است که مشکلات پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

وی در خصوص موضوع حقوق و مزایا کارکنان دولت اظهار داشت: از ابتدای دولت دنبال نظام عادلانه پرداخت بودیم و هستیم. باید این نظام جایگزین نظام چانه زنی برای بودجه سازمان‌ها شود. تا هرکس به میزان کاری که می‌کند دریافتی داشته باشد.

وی ادامه داد: نظام عادلانه پرداخت از آرزوهای جدی است که باید دولت و مجلس دست به دست هم دهند و آن‌را اجرا کنند. نظام عادلانه پرداخت برای کارمندانی که در جای جای کشور در حال خدمت هستند بسیار مهم است و باید پیاده و اجرا شود.

حجت الاسلام رئیسی در ادامه تصریح کرد: به همه مدیران در سراسر کشور توصیه می‌کنم که فرآیندهای اداری را یک بار باز نگاه و بررسی و تجدید نظر کنند، که آیا فلان گردش کار لازم است؟ در نتیجه این بازنگری کارها چابک‌تر سهل‌تر و آسان‌تر به نتیجه می‌رسد.

وی گفت: از کارهای مهم جهادی بعد از داشتن انگیزه و اندیشه، سرعت اجرای کارها است. باید نقطه هدفی دیده شود و برای رسیدن به آن تلاش شود تا مردم به انجام کارها اعتماد کنند. موضوعی که دشمن نمی‌خواهد انجام شود و نمی‌خواهد شکل بگیرد.

رییس جمهور اذعان داشت: من برخی روندهای اداری را بررسی کردم و مدیران آنها را خواستم و جلسه گذاشتیم. در حالی که خود مدیران هم از آن روند طولانی اداری راضی نبودند. در نتیجه شرایط تغییر کرد و در عرض چند روز مجوزهای بسیاری داده شد، در حالی که در گذشته اینگونه نبوده است.

وی با تاکید بر الزام انکارناپذیر تحول در نظام اداری کشور در گام دوم انقلاب اسلامی گفت‌: نظام اداری کارآمد، چابک و امیدآفرین برای تحقق اهداف انقلاب شکوهمند اسلامی و تداوم این نظام انقلابی بسیار نقش‌آفرین است.

رئیس جمهور در ادامه نظام اداری مردم پایه، عدالت محور، متکی بر ایمان و توام با بهره‌وری را از شاخصه‌های نظام اداری انقلابی برشمرد و افزود: امروز باید ضمن ارزیابی و مقایسه نظام اداری کشور با این شاخصه‌ها ببینیم نظام اداری ما با نظام اداری متناسب برای تحقق اهداف انقلاب چه میزان فاصله دارد.

رئیسی متناسب سازی نظام اداری کشور برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی را وظیفه همه مسئولان و مدیران و کارمندان دانست و تصریح کرد: چنین تحولی ممکن است در ابتدا با موانعی مواجه شود چرا که برخی تحول‌ناپذیرند و به وضع موجود اداره‌ها و سازمان‌ها اکتفا می‌کنند.

رئیس جمهور بروکراسی اداری را یکی از مشکلات نظام اداری کشور و موجب پیچیدگی، درهم‌تنیدگی و کندی کارها دانست و افزود: ما بر کار کارشناسی در نظم اداری کشور تاکید داریم اما باید مراقبت کنیم که هم کار کارشناسی و عالمانه و به دور از اعمال نظرات فردی و شخصی صورت گیرد و هم موجب کندی کار نشود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.