بیم و امید مدیریت کرونا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 53724
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۳ |

بیم و امید مدیریت کرونا

خیلی وقت بود دنیای مدرن، آب شدن تولید ناخالص داخلی کشورها ( GDP ) را به خاطر شیوع بیماری به خود ندیده بود تا اینکه گونه جدیدی از ویروس تاجدار کرونا (کووید 19)، دنیا را مبهوت خود کرد و تلفات میلیونی گرفت و کماکان می‌گیرد.
بیم و امید مدیریت کرونا

محسن پیرهادی
خیلی وقت بود دنیای مدرن، آب شدن تولید ناخالص داخلی کشورها ( GDP ) را به خاطر شیوع بیماری به خود ندیده بود تا اینکه گونه جدیدی از ویروس تاجدار کرونا (کووید ۱۹)، دنیا را مبهوت خود کرد و تلفات میلیونی گرفت و کماکان می‌گیرد. امواج کرونا و انواع سویه های آن، نظام های درمانی دنیا را به‌هم‌ریخته است و آمار مرگ‌ومیر سینوسی آن، نشان از تغییر رفتار این پدیده دارد. دراین‌باره گفتنی‌هایی هست:

۱. پس از کش‌وقوس فراوان، آزمون‌وخطاهای بسیار و تغییر دولت، امروز روال تأمین و تزریق واکسن به نقطه مطلوبی رسیده و چهارپنجم جمعیت بالای ۱۲ سال کشور حداقل یک دز واکسن را دریافت کرده اند و سه پنجم این جامعه آماری هر دو دز واکسن را تزریق نموده‌اند. با شیوع دلتا و زمزمه های دلتاپلاس، تزریق دز سوم برای افراد بالای ۵۰ سال نیز آغازشده که این امر، لازم و حیاتی است. اخبار حاکی از عدم توانایی تأمین واکسن دیگر به گوش نمی رسد و همین امر باعث ارتقای امنیت روانی جامعه شده است. اما از آن‌سو بعضی گزاره ها بذر نگرانی را در دل مسئولان و مردم می کارد؛ به‌عنوان‌مثال، میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در اماکن عمومی به پایین تر از ۵۰ درصد رسیده و این امر که ناشی از ایمنی پنداری پس از واکسیناسیون است باعث شکننده شدن سیر نزولی بیماری در کشور خواهد شد.
۲. با رصد آمار کشته های ناشی از کرونا در کشورهای اروپایی و اوج گیری مجدد تعداد مرگ‌ومیر و رسیدن به حدنصاب ۲۴۰۰۰ نفر تلفات هفتگی به این نتیجه می رسیم که صرف واکسیناسیون، ایمنی صددرصدی ایجاد نمی کند
 و علاوه بر لزوم تزریق دزهای جدید و بوستر، لزوم رعایت پروتکل ها و احتیاط های فردی و جمعی بیش‌ازپیش حس می شود. هرچند روند فرسایشی این بیماری، وجود محدودیت‌های پی درپی و اعمال دستورالعمل هایی که کسب‌وکار یا روال عادی زندگی را مختل می کند، همگان را خسته و کلافه کرده اما باید باتدبیر و حوصله، رفتاری متناسب با تغییرات عملکردی این ویروس اتخاذ شود تا شاهد تلفات کمتر و مهار این بیماری شویم.
۳.سیر نزولی بیماری در کشور و کاهش آمار تلفات عزیزان هم‌وطن، متأسفانه در بعضی استان ها متوقف‌شده و در چند استان نیز روند افزایشی به خود گرفته است. این امر هشدار ورود به پیک ششم ابتلا به کروناست که باید توسط تمام مسئولان و مردم جدی گرفته شود. رعایت دستورالعمل های بهداشتی در کنار ترغیب جاماندگان از واکسیناسیون و احیانا تکمیل فرآیند تزریق دزهای بعدی می تواند مانع ورود به موج جدید و یا تسریع در عبور از آن شود. ۴. بازگشایی مدارس، دانشگاه ها و در مراحل بعدی آن ورزشگاه‌ها و اماکن عمومی ازاین‌دست، هم لازم است هم خطرناک؛ چنانچه تمهیدات پذیرش این حجم مخاطب وجود نداشته باشد قطعا معایب آن از منافعش بیشتر می شود ولی با تدابیر هر جزء می توان از این گردنه خطرناک نیز عبور کرد. مسئله کرونا نه یک متولی دارد نه یک مخاطب؛ مسئولان قطعا باید در خط مقدم این جبهه تلاش شبانه روزی کنند تا هزینه جانی و مالی مدیریت این بلای عظیم برای مردم کمتر شود؛ از طرفی کل مردم نیز باید همدلانه مثل همه سختی ها و بزنگاه ها در کنار هم باشند و اجازه تخطی به احدی ندهند. 

نویسنده : محسن پيرهادي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.