بن‌بست بی‌پایان در لندن - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 81439
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۷:۰۳ |
کمر استعمار پیر خم شده است

بن‌بست بی‌پایان در لندن

 این روزها کمتر کسی  در غرب از انگلیس به‌عنوان یک بازیگر موفق در نظام بین‌الملل یاد می‌کند! چهار دولت محافظه‌کار از سال 2016 میلادی  تاکنون در این کشور سقوط کرده و پنجمین دولت (دولت ریشی سوناک) نیز آخرین نفس‌های خود را در لندن می‌کشد. اکنون شاهد وقوع بزرگ‌ترین اعتصاب چنددهه اخیر در انگلیس هستیم.
بن‌بست بی‌پایان در لندن
گروه بین‌الملل
 این روزها کمتر کسی  در غرب از انگلیس به‌عنوان یک بازیگر موفق در نظام بین‌الملل یاد می‌کند! چهار دولت محافظه‌کار از سال ۲۰۱۶ میلادی  تاکنون در این کشور سقوط کرده و پنجمین دولت (دولت ریشی سوناک) نیز آخرین نفس‌های خود را در لندن می‌کشد. اکنون شاهد وقوع بزرگ‌ترین اعتصاب چنددهه اخیر در انگلیس هستیم. فراتر از آن، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از شهروندان انگلیسی حتی نسبت به جابه‌جایی دوحزب سنتی کارگر و محافظه‌کار درمسند قدرت نیز دید مثبتی ندارند.همین مسئله منجر به شکل‌گیری نوعی ناامیدی مزمن و دامنه‌دار در این کشور اروپایی شده که نمادهای آن روزبه‌روز بیشتر قابل مشاهده است. 
 فراتر از یک اعتصاب 
نیم‌میلیون نفر از کارگران و کارمندان انگلیسی  در گسترده‌ترین اعتصاب سراسری در این کشور طی ۱۲ سال گذشته دست از کار کشیده‌اند.درخواست اصلی اعتصاب‌کنندگان افزایش دستمزدها همزمان با تورم و افزایش هزینه‌های زندگی روزمره است. اعتصاب روز چهارشنبه هفته گذشته باعث شد تا مدارس تعطیل شوند و رفت‌وآمدها هم به‌طورجدی مختل شود. آموزگاران و کارکنان حمل‌ونقل ریلی در کنار کارکنان فرودگاه‌ها و بنادر از گروه‌های اصلی اعتصاب‌کننده بودند. خبر بد برای دولت ریشی سوناک اینکه اعتصاب‌ها قرار است به‌صورت مستمر ادامه داشته باشد. اتحادیه‌های کارگری نقش بسزایی در پیشبرد اعتصاب‌ها و اعتراضات دارند. اتحادیه‌های کارگری اعتصاب روز چهارشنبه را «بزرگ‌ترین روز اعتصاب از سال ۲۰۱۱» تاکنون خوانده‌اند. بریتانیا طی ماه‌های گذشته با اعتصاب ده‌ها هزار نفر از کارگران و کارمندان ازجمله کارکنان پست، وکلا، پرستارها و کارمندان بخش خرده‌فروشی روبرو بود.این در حالی است که عضو پیشین اتحادیه اروپا با تورم بیش از ۱۱ درصد روبه رو است. این رقم بالاترین نرخ تورم در بریتانیا طی بیش از چهار دهه گذشته محسوب می‌شود. 
 سکته اقتصادی انگلیس در دوران پسابرگزیت
در این معادله،نمی‌توان نقش خروج انگلیس از اتحادیه اروپا( پدیده برگزیت) را نادیده انگاشت! شهروندان انگلیسی هم‌اکنون با وعده‌های برزمین مانده و غیرقابل تحقق دولت‌های خود پس از خروج از اتحادیه اروپا مواجه شده‌اند. درنتیجه تبعات اقتصادی ایجادشده در دوران پسابرگزیت و بحران‌های سیاسی پی‌درپی در لندن، مقامات دولتی و مجلس عوام نیز قدرت مواجهه با بحران‌های معیشتی و اقتصادی در انگلیس را ازدست‌داده‌اند. نتایج  معتبر «بی‌ام‌جی» نشان می‌دهد که از هر ۱۰ طرفدار برگزیت، یکی پشیمان شده و خواستار عضویت مجدد انگلیس در اتحادیه اروپاست. طبق این نظرسنجی بیشتر انگلیسی‌ها معتقدند که در صورت بازگشت این کشور به اتحادیه اروپا، بحران هزینه‌های زندگی بهبود و تجارت با سایر کشورها توسعه خواهد یافت.۴۷ درصد در این نظرسنجی پیش‌بینی کرده‌اند که عضویت مجدد انگلیس در اتحادیه اروپا آثار مثبتی خواهد داشت و ۲۴ درصد خلاف آن را تصور می‌کنند. ازنظر کسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند با عضویت مجدد انگلیس در اتحادیه اروپا مشکلات نظام رو به فروپاشی بهداشت این کشور، جایگاه و نفوذ آن در جهان نیز بهبود خواهد یافت. تنها حوزه‌ای که آن‌ها بازگشت انگلیس به اتحادیه اروپا را غیرسودمند می‌دانند مهاجرت است. در کل، یافته‌های نظرسنجی بی‌ام‌جی نشان می‌دهد که ۴۳ درصد موافق بازگشت انگلیس به اتحادیه اروپا و ۴۱ درصد مخالف هستند. انتشار این نظرسنجی در سومین سالگرد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا معنایی جز عقبگرد لندن در نظام بین‌الملل ندارد!
 خواسته‌های اتحادیه‌های کارگری 
اتحادیه‌های کارگری در بریتانیا علاوه بر اینکه خواهان افزایش دستمزدها شده‌اند نسبت به طرح دولت محافظه‌کار ریشی سوناک، نخست‌وزیر این کشور در راستای محدودسازی اعتصاب‌ها در بخش دولتی نیز اعتراض دارند. در طرح دولت ریشی سوناک پیش‌بینی شده است که کارگران و کارمندان مشاغل اساسی در بخش دولتی باید حداقلی از سطح خدمات را در دوره اعتصاب حفظ کنند.معترضان بر این باور هستند که این طرح «حق اعتصاب» به‌عنوان «یکی از آزادی‌های اساسی» در بریتانیا را نقض می‌کند. این در حالی است که دولت محافظه‌کار بریتانیا به وضع و اجرای قانونی مشابه در دیگر کشورهای اروپایی اشاره می‌کند.
 زلزله در نهاد سلطنت
رخدادهای اعتراضی اخیر در انگلیس، بر روی نهاد سلطنت در این کشور نیز تأثیرگذار خواهد بود.مخالفان نهاد سلطنت در انگلیس طی سال‌های گذشته شاهد اقبال بیشتر افکار عمومی به نظرات خود بودند. حدود ۸۶ درصد بریتانیایی ها در سال ۱۹۸۳ بر این باور بودند که نهاد سلطنت نقش «خیلی مهم» یا «نسبتا مهمی» دارد. این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۵۵ درصد کاهش یافته بود و حدود ۲۵ درصد مردم بر این باور بودند که سلطنت «اصلا» اهمیتی ندارد. رسوایی‌ها و جنجال‌های پی‌درپی اعضای خاندان سلطنتی ازجمله رسوایی جنسی شاهزاده اندرو، برادر چارلز سوم و هیاهوهای رسانه‌ای پیرامون شاهزاده هری و همسرش مگان مارکل در کاهش محبوبیت نهاد سلطنت بی‌تأثیر نبوده است. بسیاری از منتقدان به‌درستی می‌گوینددر جامعه‌ای که در آن جایگاه و لقب اهمیت دارد، موقعیت شما کاملا وابسته به این است که در چه خانواده و طبقه‌ای متولد شده‌اید.
مجموع ثروت خاندان سلطنتی بریتانیا به دلیل عدم شفافیت کافی درزمینه نحوه تأمین هزینه‌های آن مشخص نیست اما خبرگزاری رویترز در گزارشی تحلیلی در سال ۲۰۱۵ ارزش دارایی‌های اسم‌ورسم‌دار خاندان سلطنتی را ۲۳ میلیارد پوند تخمین زده بود. این در حالی است که انتقاد هواداران نظام جمهوری از نهاد سلطنت فراتر از میزان ثروت آن‌ها است. کن ریچی در مصاحبه‌ای با شبکه یورونیوز در این خصوص  می‌گوید: «بسیاری از ثروت‌ آن‌ها از طریق استعمارگری و برده‌داری افزایش پیدا کرد. این دیگر آن نوع کشوری که ما می‌خواهیم باشیم نیست.سلطنت ما بسیار پرزرق‌وبرق‌دارتر و پرریخت‌وپاش‌تر و پرهزینه‌تر از دیگر خاندان‌های سلطنتی اروپا است.»
نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که در کنار مخالفت شهروندان با سیاستمداران دولتی( هر دو حزب کارگر و محافظه‌کار)  حمایت از نظام جمهوری در بریتانیا رو به افزایش است اما نظام پادشاهی در این کشور حداقل در میان‌مدت در معرض خطر نیست. همه احزاب سیاسی اصلی بریتانیا هوادار نظام سلطنتی هستند و مسئله اصلی در این کشور نیز فعلا تورم، اعتصاب‌های گسترده و پیامدهای اقتصادی برگزیت است. در چنین شرایطی نابه‌سامانی‌های داخلی انگلیس علاوه بر دولت بر روی معادلات سلطنتی نیز تأثیرگذار خواهد بود. 
|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.