بلوک ضد تحریم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 83129
  پرینتخانه » اسلایدر, بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰ |
رهبر معظم انقلاب در دیدار با رئیس جمهور بلاروس از ضرورت همگرایی کشورهای تحریم شده از سوی آمریکا سخن گفتند

بلوک ضد تحریم

آقای الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس و هیئت همراه عصر روزدوشنبه با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. رهبر انقلاب در این دیدار  ظرفیت همکاری‌های دو کشور را بسیار فراتر از سطح کنونی دانستند و تاکید کردند: باید با استفاده از روحیه و اراده‌ای که در دو طرف برای عملی کردن توافق‌ها وجود دارد، سطح روابط افزایش چشمگیری یابد.
بلوک ضد تحریم

آقای الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس و هیئت همراه عصر روزدوشنبه با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. رهبر انقلاب در این دیدار  ظرفیت همکاری‌های دو کشور را بسیار فراتر از سطح کنونی دانستند و تاکید کردند: باید با استفاده از روحیه و اراده‌ای که در دو طرف برای عملی کردن توافق‌ها وجود دارد، سطح روابط افزایش چشمگیری یابد. ایشان با اشاره به مشترکات فراوان ایران و بلاروس، یکی از این اشتراکات را تحریم‌های قلدرمابانه آمریکا و برخی کشورهای غربی برشمردند و افزودند: کشورهایی که مورد تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند باید با همکاری یکدیگر و با تشکیل یک مجموعه مشترک، حربه تحریم را از بین ببرند و ما معتقدیم این کار شدنی است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تحریم‌های آمریکا برضد ایران، از ابتدای پیروزی انقلاب و وضع شدیدترین تحریم‌ها در دوازده سال گذشته خاطرنشان کردند: تحریم‌های شدید، ایران را متوجه توانایی‌ها و نیروهای درونی خود کرد و در همین مدت تحریم‌ها، زمینه پیشرفت‌های بسیاری برای ایران مهیا شد و کشور ما توانست در زمینه‌های مختلف از جمله «علم و فناوری»، «پزشکی و بیولوژیک»، «هوا-فضا»، «هسته ای» و «نانو» به پیشرفت‌های شگفت آوری دست یابد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: اگر کشورهایی که مورد تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند از ظرفیت یکدیگر استفاده کامل کنند منافع آن برای همه طرفها، بسیار خواهد بود.
ایشان با یادآوری زمینه‌های همکاری ایران و بلاروس از جمله در «علم و فناوری»، «تجارت» و «فعالیت‌های سیاسی در مجامع بین المللی»، به موضوع خط عبور شمال به جنوب اشاره کردند و گفتند: راه‌اندازی خط عبور شمال به جنوب به نفع دو کشور و همچنین روسیه و منطقه است و باید هر دو طرف برای راه‌اندازی آن تلاش کنند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: توافق‌ها و حرف‌ها نباید در جلسات به پایان برسد بلکه باید با پیگیری ویژه و زمان‌بندی مشخص، به مرحله اجرا برسد.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین دنیای امروز را نیازمند معنویت دانستند و گفتند: معنویت می‌تواند عامل حرکت دهنده برای ملتها باشد. در این دیدار که حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی رئیس جمهور نیز حضور داشت، آقای لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس با ابراز خرسندی فراوان از دیدار با رهبر انقلاب گفت: من به ایران آمده‌ام تا اطمینان خاطر بدهم که برای گشودن صفحه جدیدی در روابط دو کشور مصمم هستم و با همکاری و اراده رئیس جمهور ایران همه توافق‌ها را با پیگیری ویژه و زمان‌بندی مشخص، اجرایی خواهیم کرد.
رئیس جمهور بلاروس تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در دوران تحریم‌ها به تجربیات و پیشرفت‌های شگفت آوری دست پیدا کرده است و ما معتقدیم که اگر از شرایط تحریم بدرستی استفاده شود، می‌تواند یک فرصت برای پیشرفت باشد، هدف من از سفر به ایران آشنایی نزدیک با دستاوردهای ایران است.
آقای لوکاشنکو در پایان سخنان خود این نکته را هم گفت که شرایط سخت کنونی بین‌المللی، دوستان واقعی و غیر واقعی را برای ما مشخص کرد و ما مصمم به همکاری ویژه با همراهان واقعی هستیم. همچنین آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح دوشنبه در مجموعه کاخ سعدآباد از «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس جمهور بلاروس استقبال رسمی به‌عمل آورد. در این مراسم پس از نواخته شدن سرود ملی دو کشور، رئیسی و لوکاشنکو از یگان تشریفات سان دیده و سپس هیئت‌های عالی‌رتبه همراه را به یکدیگر معرفی کردند.
به گزارش تسنیم، رئیس جمهور ایران و رئیس جمهور بلاروس پس از مراسم استقبال رسمی مذاکرات خصوصی خود را آغاز کردند. رئیس‌جمهور در نشست خبری با «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس جمهور بلاروس گفت: بدون تردید سفر رئیس‌جمهور بلاروس به جمهوری اسلامی ایران می‌تواند نقطه عطفی برای توسعه روابط دو کشور باشد.
وی افزود: ۳۰ سال از روابط بین دو کشور می‌گذرد و ما امروز به توافقنامه نقشه جامع بین دو کشور رسیدیم که می‌تواند ارتباط بین دو کشور را با نگاه راهبردی‌مان در آینده مشخص کند.
رئیس‌جمهور گفت: نقشه راه جامع بین دو کشور شرایط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و  در همه حوزه‌ها بین دو کشور را مشخص کرده و می‌تواند ظرفیت‌ها و ارتباط دستگاه‌های دو کشور را مشخص کند.
رئیسی اظهار داشت: ایران علی‌رغم تهدیدها و تحریم‌ها توانسته گام‌های بلندی در جهت پیشرفت بردارد و و از تحریم‌ها برای خود فرصت ایجاد کرده است.
 وی ادامه داد: آمادگی داریم تجربیات‌مان در این دوران را با کشور دوست‌مان بلاروس به اشتراک بگذاریم. توافقات خوبی در حوزه صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی، راه و حوزه‌های مختلفی انجام شد که امیدواریم گام‌هایی در جهت توسعه روابط دو کشور باشد.
رئیس‌جمهور عنوان کرد: علاوه‌بر روابط دو جانبه مصمم هستیم ارتباط‌مان را ضمن سازمان‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، با کشور بلاروس افزایش دهیم و در این‌باره مذاکرات خوب و ثمربخشی با رئیس‌جمهور بلاروس داشتیم. رئیسی خاطر نشان کرد: می‌توانیم ضمن سازمان همکاری‌های شانگهای و اتحادیه اوراسیا همکاری‌های بسیار خوبی داشته باشیم. با توجه به منافع و مواضع دو کشور، این همکاری دوجانبه و منطقه‌ای می‌تواند به همکاری‌های بین‌المللی شکل بهتری از قبل بدهد.
وی گفت: اراده دو کشور بر توسعه روابط در همه حوزه‌هاست و این روابط در ۳۰ سال وجود داشته لکن در دولت سیزدهم افزایش یافته و شرایط تجاری و اقتصادی امروز با قبل قابل قیاس نیست. رئیس‌جمهور بیان کرد: هر دو کشور با یکجانبه‌گرایی مخالف هستیم و معتقدیم کشورهای مستقل می‌توانند روابط خوبی داشته باشند و این راهی است که هم تحریم‌ها خنثی شده و ظرفیت‌های کشورها منتقل می‌شود و به پیشرفت کشورها و ملت‌ها بینجامد.
 هیچ تحریمی نتوانسته ایران را از پیشرفت بازدارد
لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس نیز طی سخنانی بیان کرد: من آخرین بار ۱۷ سال پیش در تهران بودم و اذعان می‌کنم هیچ تحریم و فشاری نتوانسته ملت ایران را از پیشرفت بازدارد و ایران مستقل و قوی به مسیر خود ادامه می‌دهد.

وی افزود: امروز به‌صورت مفصل موضوعات روابط دوجانبه را مورد بررسی قرار دادیم و هر دو رئیس‌جمهور موافق اند که در دوره‌ای در روابط توقف ایجاد شده ولی هم‌اکنون از آن عبور کردیم و اسناد و تفاهم‌نامه‌های زیادی به امضا رسید، با اجرایی شدن این موارد می‌توانیم به حجم تبادل تجاری ۱۰۰ میلیون دلاری برسیم.رئیس جمهور بلاروس گفت: با رئیس جمهور ایران، هر دو موافقیم که تحریم دوره‌ و زمانِ فرصت‌هاست و نباید این فرصتی که برای دو کشور ایجاد شده را از دست داد. مواضع دو کشور در موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای بسیار همگون است و هر دو کشور خواهان ساخت جهان عادل چندقطبی هستند.لوکاشنکو بیان کرد: دو کشور اعتماد کاملی به‌هم دارند و مردم هر دو کشور نیز از توسعه روابط دوجانبه حمایت می‌کنند و حجم تبادلات تجاری‌مان نسبت به سال ۲۰۲۱، سه‌برابر شده ولی این سطح از فرصت‌های‌ ما دور است.
وی عنوان کرد: موضوعی که در گذشته درگیرِ آن بودیم، اجرای ناقص اسناد مورد توافق بود اما امروز و در این فرصت پیش‌آمده تأکید می‌کنیم که موارد مورد توافق باید بدون  هرگونه حاشیه‌ای اجرا شود؛ همچنین اینکه روابط و تماس‌ها باید در چارچوب گسترده‌تری ادامه یابد.
رئیس جمهور بلاروس اظهار داشت: هر دو کشور دستاوردهای علمی و فنی خوبی داریم و این ابتکارات باید در آینده به مرحله تجاری و بازرگانی برسد. لوکاشنکو گفت: هجدهمِ ماه مارس روز مهمی در روابط دوجانبه است و سی‌اُمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور است. این سالگرد بهانه خوبی است تا سطح روابط را ارتقا دهیم.وی ادامه داد: همکاری‌های ما در بسیاری از حوزه‌ها ادامه داشته و همچنین در بُعد پارلمانی توسعه خواهد یافت. امیدوارم نقشه‌  راه و برنامه جامع همکاری، موافقت نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌ها به توسعه بیشتر و درازمدتِ روابط دو کشور کمک کند.رئیس جمهور بلاروس در پایان اظهار داشت: قلبا از رئیس‌جمهور ایران بابت مهمان‌نوازیِ گرم تشکر می‌کنم و برای شما در این مسئولیت خطیر آرزوی موفقیت و برای ملت ایران آرزوی صلح و آرامش دارم. همچنین از رئیس‌جمهور ایران دعوت می‌کنم در زمان مقتضی برای ادامه گفت‌وگوها به بلاروس سفر داشته باشد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.