بزرگ‌ترین کابوس صهیونیست‌ها - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 81045
  پرینتخانه » اسلایدر, بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰ |
مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی قدرت محاسبه و پیش‌بینی عملیات‌های استشهادی را ازدست‌داده‌اند

بزرگ‌ترین کابوس صهیونیست‌ها

  تداوم عملیات‌های استشهادی فلسطینیان به این معناست که این عملیات‌ها تنها مربوط به یک بازه زمانی خاص نیستند و گسترش آن‌ها حتی می‌تواند زمینه ورود به یک انتفاضه جدید باشد. عملیات شهادت‌طلبانه‌ای که جمعه‌شب یک جوان فلسطینی به نام «خیری علقم» در شهرک «نبی یعقوب» در قدس اشغالی انجام داده و طی آن 8 صهیونیست به هلاکت رسیدند، نشان‌دهنده نقش عملیات‌های فردی ضد صهیونیستی در نظام مقاومت در برابر اشغالگری است.
بزرگ‌ترین کابوس صهیونیست‌ها

گروه بین‌الملل
  تداوم عملیات‌های استشهادی فلسطینیان به این معناست که این عملیات‌ها تنها مربوط به یک بازه زمانی خاص نیستند و گسترش آن‌ها حتی می‌تواند زمینه ورود به یک انتفاضه جدید باشد. عملیات شهادت‌طلبانه‌ای که جمعه‌شب یک جوان فلسطینی به نام «خیری علقم» در شهرک «نبی یعقوب» در قدس اشغالی انجام داده و طی آن ۸ صهیونیست به هلاکت رسیدند، نشان‌دهنده نقش عملیات‌های فردی ضد صهیونیستی در نظام مقاومت در برابر اشغالگری است.

  افزایش چشمگیر عملیات‌های استشهادی
اطلاعات منتشرشده توسط سرویس امنیت داخلی رژیم صهیونیستی (شاباک) نشان می‌دهد که سال ۲۰۲۲ شاهد افزایش چشمگیر عملیات‌های فردی استشهادی فلسطینیان علیه شهرک‌نشینان و نظامیان صهیونیست در مناطق مختلف بوده و ۱۹۹۳ عملیات از این نوع انجام شد که طی آن ۲۹ صهیونیست کشته و بیش از ۱۲۸ نفر زخمی شدند. در سال ۲۰۲۱، ۱۵۷۰ عملیات فردی توسط فلسطینیان انجام شده بود که در آن ۱۸ صهیونیست به هلاکت رسیده و ۱۹۶ نفر زخمی شدند.بر اساس گزارش تسنیم، با توجه به تداوم تحرکات متجاوزانه و جنایت‌کارانه رژیم اشغالگر پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۳ شمار عملیات‌های شهادت‌طلبانه فلسطینیان و همچنین تلفاتی که به صهیونیست‌ها وارد می‌کنند به‌مراتب بیشتر از سال‌های گذشته باشد.این وضعیت ایجاب می‌کند تا درباره تحولات عمده‌ای که مقاومت طی سال‌های اخیر شاهد آن بوده است تأمل‌کنیم. می‌توان گفت که اواسط سال ۲۰۱۴ نقطه عطفی برای ایجاد یک تحول اساسی و گسترش مقاومت در کرانه باختری بود. پیش از آن در سال ۲۰۱۱ تعداد کل فعالیت‌های مقاومت در کرانه باختری علیه دشمن به ۳۲۰ مورد می‌رسید که شامل درگیری با صهیونیست‌ها از خلال پرتاب سنگ و سوزاندن لاستیک‌ها و .. بود. این فعالیت‌های ضد صهیونیستی در کرانه باختری در سال ۲۰۱۲ به ۵۷۸ مورد و در سال ۲۰۱۳ به ۷۹۳ مورد رسید.اما به‌یک‌باره در سال ۲۰۱۴ فلسطینیان در کرانه باختری ۳۶۹۹ عملیات مقاومتی انجام دادند که ۱۶ عملیات آن حمله به صهیونیست‌ها با سلاح سرد و ۸ عملیات زیر گرفتن صهیونیست‌ها با ماشین بود. اوج عملیات‌های ضدصهیونیستی در کرانه باختری در این سال مربوط به ماه جولای بود که طی آن ۸۸۶ عملیات انجام شد. 

 عوامل  گسترش و تشدید فعالیت‌های مقاومتی در کرانه باختری
ما در اینجا می‌توانیم درباره ۳ رویداد مهم در سال ۲۰۱۴ صحبت کنیم که زمینه را برای تقویت مقاومت در قدس و کرانه باختری فراهم کرد و ابعاد آن در قالب عملیات‌های انفرادی استشهادی بود. عاملان این عملیات‌ها لزوما وابسته به جناح خاصی نیستند و گاهی خودجوش به اشغالگران حمله می‌کنند.  اولین رخداد مهم در این سال در ماه ژوئن اتفاق افتاد که طی آن‌یک هسته وابسته به جنبش حماس ۳ صهیونیست را در منطقه الخلیل به هلاکت رساند.بعدازآن نظامیان رژیم اشغالگر در جستجوی عاملان این عملیات، به بسیاری از شهرهای کرانه باختری یورش بردند و همین مسئله روحیه و فعالیت‌های مقاومتی را در میان فلسطینیان این منطقه تقویت کرد.

در پی این حوادث و درگیری‌ها در ابتدای جولای ۲۰۱۴ شهرک‌نشینان صهیونیست در جنایتی ضد بشری خانه خانواده‌ای فلسطینی را در قدس آتش زده و یک کودک شیرخوار فلسطینی را سوزاندند؛ مسئله‌ای که به‌شدت خشم فلسطینیان را برانگیخته و اوضاع قدس اشغالی را علیه اشغالگران شعله‌ور کرد.اما بارزترین و مهم‌ترین رخداد سال ۲۰۱۴ تجاوز ارتش صهیونیستی به نوار غزه بود. این جنگ در ماه جولای آغاز شد و طولانی‌ترین جنگ در تاریخ درگیری فلسطینیان و صهیونیست‌ها بود. در این جنگ مقاومت فلسطین با وجود امکانات محدود و همچنین محاصره‌ای که دشمن علیه آن در نوار غزه اعمال کرده بود، عملکرد نظامی بی‌سابقه‌ای از خود نشان داد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های عملکرد مقاومت فلسطین در این نبرد، به اسارت گرفتن شماری از نظامیان صهیونیست بود.
 جنگ ۲۰۱۴ غزه و ظهور عملیات‌های فردی فلسطینیان
این جنگ دقیقا ۷ سال بعد از تقسیم مناطق فلسطینی به دو قسمت در سطوح امنیتی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی اتفاق افتاد؛ جایی که صهیونیست‌ها تلاش داشتند فلسطینیان نوار غزه را از قدس و کرانه باختری جدا کنند و هدف اصلی آن‌ها تضعیف روحیه مقاومت در میان مردم فلسطین و چندپاره کردن این ملت و نیز نابودی گروه‌های مقاومت ازجمله حماس بود.اما این جنگ و عملکرد حماس در آن موجب شد تا مردم فلسطین نه‌تنها در نوار غزه بلکه در سراسر کرانه باختری و قدس اشغالی نیز بار دیگر به ایدئولوژی مقاومت روی بیاورند و دیدگاه‌ فلسطینی‌ها در مناطق مختلف تا حد زیادی به هم نزدیک شد. سال ۲۰۱۴ همچنین با تشدید تجاوزات اشغالگران به مسجدالاقصی و تلاش برای تقسیم زمانی و مکانی آن و نیز یهودی‌سازی قدس همراه بود .این وضعیت موجب شد تا مقاومت در قدس و کرانه باختری شعله‌ور شود و در سال ۲۰۱۵ بیش از ۵۳۸۳ عملیات مقاومتی در این مناطق علیه دشمن صهیونیستی انجام شد که ۱۸۶ مورد از آن‌ها با سلاح سرد، ۴۲ مورد زیرگرفتن با ماشین و ۱۲۳ مورد عملیات تیراندازی بود.

 عملیات‌های ضد صهیونیستی در قدس اشغالی
ابتدای اکتبر ۲۰۱۵ یک گروه وابسته به حماس در نابلس به خودرو شهرک‌نشینان صهیونیست حمله کردند و دو روز بعدازآن یک جوان فلسطینی به نام «مهند الحلبی» از رام‌الله اقدام به اجرای یک عملیات استشهادی با سلاح سرد در قدس اشغالی کرد که در پی آن ۳ شهرک‌نشین صهیونیست به هلاکت رسیدند و خود او نیز شهید شد.این عملیات به «هدیه قدس» معروف شد. اما شدت عملیات‌های استشهادی فردی فلسطینیان در قدس متوقف نشد و در سال ۲۰۱۶ بیش از ۴۷۸۵ عملیات فردی ضد صهیونیستی انجام گرفت که ۵۰ مورد از آن‌ها حمله با سلاح سرد و ۱۰ مورد زیر گرفتن صهیونیست‌ها با ماشین بود. این روند همچنان ادامه پیدا کرد تا عملیات‌های فردی استشهادی تبدیل به یک الگوی مقاومتی در میان فلسطینیان ساکن قدس شد.همین رویکرد در سال ۲۰۲۲ نیز ادامه یافت و عملیات‌های فردی زیادی توسط فلسطینیان انجام شد که عمدتا با سلاح گرم انجام می‌گرفت. یکی از معروف‌ترین این عملیات‌ها عملیات «بنی براک» بود که در مارس گذشته در نزدیکی تل‌آویو انجام شد  و ۵ صهیونیست طی آن به هلاکت رسیدند. بعدازآن مقاومت فردی  در فلسطین با ظهور گروه‌هایی چون گردان‌های نابلس و جنین و سپس «عرین الاسود» (بیشه شیران) در ماه سپتامبر وارد مرحله سازماندهی شد.در طول تاریخ مبارزات فلسطین، ابتکارات فردی همیشه وجود داشته و این اولین بار نیست که شاهد عملیات‌های استشهادی از جانب مردم فلسطین هستیم. به‌عنوان‌مثال در جریان انتفاضه‌های اول و دوم شاهد عملیات‌های استشهادی زیادی از جانب نیروهای حماس و جهاد اسلامی بودیم. اما مهم‌ترین تفاوت عملیات‌های فردی اخیر این است که اغلب عاملان این عملیات‌ها وابستگی به  گروهی ندارند و با انگیزه‌های فردی علیه دشمن وارد میدان می‌شوند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.