برنامه‌های وزارت صمت می‌تواند بازار خودرو را کنترل و رقابتی کند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 96330
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۶:۱۷ |
روح الله عباسپور، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

برنامه‌های وزارت صمت می‌تواند بازار خودرو را کنترل و رقابتی کند

 بویین زهرا و آوج و سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: مطابق با قانون مسئولیت قیمت‌گذاری در شرایط انحصار بازار خودرو، شورای رقابت می‌باشد.
برنامه‌های وزارت صمت می‌تواند بازار خودرو را کنترل و رقابتی کند

 بویین زهرا و آوج و سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: مطابق با قانون مسئولیت قیمت‌گذاری در شرایط انحصار بازار خودرو، شورای رقابت می‌باشد.

اکنون نیز بازار خودرو انحصاری است و بازار  تولید خودرو در دست دو گروه بزرگ خودروسازی کشور می‌باشد. مادامی که بازار دارای انحصار است و واردات نیز به طورچشم گیرانجام نشده، شورای رقابت می‌بایست حضور داشته باشد و در موضوع تعیین قیمت دخیل باشد. 
وی افزود: یکی از نگرانی‌های مهم و  بحق  آحاد جامعه، افزایش بی رویه قیمت خودروهاست. متاسفانه به تازگی این نگرانی تحقق یافته و بازار خودرو دچار افزایش قیمت شده است. به موجب افزایش قیمت در بازار خودرو نارضایتی‌های مردم افزایش پیدا کرده و خواستار مدیریت این روند شده‌اند.  عباسپور تصریح کرد: در مجلس شورای اسلامی مصوب شد تا واردات خودرو صورت گیرد و دو مسئله کیفیت و قیمت خودرو  که به عنوان نقد خودروسازان مطرح است، مرتفع گردد. متاسفانه اکنون واردات خودرو به صورت قابل  توجه انجام نشده و  به همین خاطر نیز موضوع کیفیت و قیمت برطرف نشده است. چنانچه واردات خودرو انجام شود، موضوعات مرتبط با قیمت خودرو حل خواهد شد و به سبب شکل‌گیری بازار رقابتی کیفیت تولیدات داخلی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: تصمیم‌گیری برای افزایش کیفیت و مدیریت قیمت، نارضایتی‌ها را کاهش خواهد داد و موجب افزایش رضایت مردم خواهد شد. از طرفی دیگر به سبب واردات خودرو، بازار از انحصار خارج خواهد شد و شکلی‌رقابتی پیدا خواهد کرد. به موجب این امر ادامه حیات خودروسازان منوط به افزایش کیفیت خواهد شد.
نماینده مردم مردم بویین زهرا و آوج متذکر شد: ورود خودروهای کارکرده امری اساسی است و می‌بایست انجام  شود. متاسفانه علی‌رغم آنکه این لایحه از سوی دولت مطرح شده اما اجرایی نمی‌گردد. امیدواریم این مهم به زودی اجرا گردد چراکه تحت عنوان دو فوریتی مطرح شد و مجلس نیز آن را به تصویب رساند.
وی یادآور شد: درشرایط کنونی ضرورت دارد تا شورای رقابت با وزارت صمت همکاری لازم  را در زمینه قیمت گذاری داشته باشد. خوشبختانه وزارت صمت برنامه‌های خوبی برای بازار خودرو و موضوع قیمت‌گذاری دارد. طی نشست‌های اخیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با وزیر صمت، گزارشات کامل و جامع از آینده صنعت به ویژه بازار خودرو مطرح شد. وزارت صمت برنامه بسیار خوبی را برای آینده صنعت تعریف کرده است که درصورت عملیاتی شدن بسیاری از مشکلات بازار خودرو را برطرف خواهد کرد. 
عباسپور گفت: چالش‌های موجود در بازار خودرو کشور به سبب برنامه‌های تدوین و تعریف شده وزارت صمت حل خواهد شد. امیدواریم سایر دستگاه‌ها نیز همکاری لازم را به عمل آورند تا  استراتژی‌های تعریف شده وزارت صمت به خوبی تحقق یابد. بی‌شک پیش‌برد اهداف نیازمند همکاری دستگاه‌های اجرایی و نظارتی است. اکنون نیز به سبب دستورالعمل جدید قیمت گذاری نیازمند همکاری سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌ها می‌باشیم. 
وی در پایان این گفت‌وگو بیان کرد: کلیه دستگاه‌ها می‌بایست همکاری لازم با وزارت صمت را در دستورکار قرار دهند تا در کنار موضوعاتی همچون قیمت ‌گذاری رشد تولید نیز که یکی از مطالبات جدی مقام معظم رهبری می‌باشد، تحقق یابد.

نویسنده : روح الله عباسپور |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.