بایدن،کلید حل مشکلات است؟! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 33281
  پرینتخانه » مطالب روزنامه, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۷:۳۱ |

بایدن،کلید حل مشکلات است؟!

پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، عده‌ای در کشور مدعی شده‌اند حالا که بایدن آمده و ترامپ رفته، وضعیت برای ایران تغییر می‌کند، چرا که رئیس‌جمهور تازه آمریکا، فردی بهتر از ترامپ بوده و حتی برای نشان دادن حسن‌نیت به برجام برمی‌گردد و سیاستی متفاوت از دونالد ترامپ را در قبال ما در پیش خواهد گرفت. 
بایدن،کلید حل مشکلات است؟!

سعید نوروزی
پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، عده‌ای در کشور مدعی شده‌اند حالا که بایدن آمده و ترامپ رفته، وضعیت برای ایران تغییر می‌کند، چرا که رئیس‌جمهور تازه آمریکا، فردی بهتر از ترامپ بوده و حتی برای نشان دادن حسن‌نیت به برجام برمی‌گردد و سیاستی متفاوت از دونالد ترامپ را در قبال ما در پیش خواهد گرفت. 
این جماعت با رفتار خود نوعی دوقطبی دموکرات – جمهوری‌خواه در جامعه ایجاد کرده و می‌گویند با کاستن از فشارها در دولت بایدن که نماینده قشر دموکرات است وضعیت بهتر و حتی شرایط اقتصاد ایران به قبل از خروج آمریکا از برجام بر‌می‌گردد.
حالا مسئله‌ای که مطرح شده این است که آیا واقعا دموکرات‌ها در برابر ایران مواضعی نرم‌تر از جمهوری خواهان دارند و این‌که چه جناحی دشمنی بیشتری درخصوص ایران داشته است؛ جمهوری‌خواهان یا دموکرات‌ها؟!
گفتنی است، بحث سیاست‌های دو حزب آمریکایی در برابر ایران سال‌هاست که مطرح بوده، چه آن زمان که بسیاری معتقد بودند جمهوری‌خواهان دشمن تند و افراطی برای ایرانیان هستند و چه آن زمان که ادعا شد دموکرات‌ها اهل تعامل و گفت‌وگواند یا به بیان جناب آقای روحانی آن‌ها (شخص باراک اوباما) مؤدب و باهوش هستند؛ اما با تمام این تفاسیر نگاهی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران از شروع انقلاب اسلامی نشان می‌دهد تمام دولت‌های آمریکا رفتاری خصمانه داشته‌اند و تا امروز ۳۹ قانون و دستور اجرایی را علیه ایران اجرا کرده‌اند.
نکته مهم اما اینجاست که از مجموع این ۳۹ مورد که علیه مقامات یا نهادهای کشورمان اجرا شده، ۲۳ تحریم توسط «رؤسای جمهور دموکرات» اجرا شده است، یعنی در زمانی که دموکرات‌ها بر نظام سیاسی آمریکا حاکم بوده‌اند. همچنین از این ۲۳ مورد، ۳ تحریم سهم کارتر، ۵ تحریم سهم بیل کلینتون و ۱۵ تحریم سهم دولت اوباما بوده است. طبق گفته بسیاری از رسانه‌ها و مسئولین، سخت‌ترین تحریم‌ها در دوران باراک اوباما علیه ایران وضع شده است، به طوری که می‌توان گفت دولت جمهوری‌خواه ترامپ مجری تحریم‌هایی بود که دولت دموکرات اوباما طراحی کرده بود. علاوه بر این بسیاری از تحریم‌ها برای اولین بار توسط دموکرات‌ها اجرا شده که به عنوان مثال در تحریم‌های قانون سیسادا در سال ۲۰۱۰ یعنی دوران ریاست جمهوری اوباما، برای اولین بار تمامی مؤسسات مالی دنیا که با نهادهای ایرانی همکاری داشتند شامل تحریم شدند. این نوع اقدامات دموکرات‌ها علیه مردم ایران در طول دوران انقلاب اسلامی، دیگر امری عادی تلقی می‌شود؛ اما امروز یک نکته مهم دارد و آن این‌که رئیس جمهور جدید مردم آمریکا «جو بایدن»، معاون باراک اوباما بوده است! یعنی او جزء نفرات اصلی اقدام علیه مردم ایران بوده و عضو حزبی است که رکورددار تحریم ایران هستند. همان‌هایی که بیشترین ضربه را به ایرانی‌ها زده‌اند و حتی در این زمینه گوی سبقت را از جمهوری خواهان ربوده‌اند.
 اما حالا با پایان دولت جمهوری‌خواهان، عده‌ای از سیاسیون و گروه‌های ایرانی، دموکرات‌ها را طوری نشان می‌دهند که گویی آن‌ها نقشی در وضعیت فعلی کشور نداشته‌اند و مقصر (خارجی) تنها ترامپ است و بایدن می‌تواند نقش فرشته نجات ایران را بازی کند.ذکر این نکته نیز لازم است که روی کار آمدن بایدن شاید سبب شود در کوتاه‌مدت اتفاقات نسبتا مثبتی رخ دهد (که خود این موضوع بحثی جداست و در این مطلب نمی‌گنجد) اما باید مراقب بازی‌های سیاسی عده‌ای از افراد که گمان می‌کنند با بایدن، مشکلات حل می‌شود باشیم. نباید موجب این شود که مقاومت مردمی در برابر سیاست فشار حداکثری آمریکا سست شود و بازهم ظرفیت‌های کشور معطل نگاه به خارج شود. باید توجه کرد که نگاه به کشورهای غربی خصوصا آمریکا برای حل مشکلات کشور، می‌تواند ضربه‌های جبران‌ناپذیری را بر ما تحمیل کند، یعنی شبیه همان چیزی که در این هفت ‌سال اتفاق افتاد. این نکته هم مهم است که با انتخاب بایدن، نباید دشمنی ذاتی و همیشگی حکومت آمریکا را فراموش کنیم و حواس‌مان باشد که جمهوری‌خواه و دموکرات دو روی یک سکه هستند.
همچنین قابل ذکر است که اکنون دیگر آن رئیس‌ جمهوری که دستور جنایت و ترور حاج قاسم را داد از کاخ سفید رفته و آن فردی که ترور یک مقام رسمی ایرانی را «اجرای عدالت» نامیده بود، رئیس جمهور آمریکا شده است. به قول بزرگواری «تفاوت جمهوری‌خواه و دموکرات همین‌قدر است؛ یکی می‌کُشد، آن دیگری تحسین می‌کند! یکی تحریم را پایه‌گذاری می‌کند، آن دیگری تشدیدش می‌کند. فریب نخوریم؛ جمهوری‌خواه و دموکرات دو بال هستند که در کنار هم موجود مبتذلی به نام «آمریکا» را شکل داده‌اند و هیچ یک بر دیگری برتری ندارند.» هدف همه‌  آن‌ها هم یک چیز است؛ پایان ایران. 
لیکن همان‌طور که رؤسای قبلی آمریکا به این خواسته خود نرسیدند، این یکی هم نمی‌رسد و در حسرت زمینگیر کردن نظام جمهوری اسلامی می‌رود. چه حکیمانه فرمود رهبر انقلاب که« مسئولین آمریکایی (دموکرات و جمهوری‌خواه) که خصومت‌هایی را نسبت به ملت ایران انجام می‌دادند، اکنون استخوان‌هایشان زیر خاک است اما جمهوری اسلامی ایستاده است، ترامپ هم روزی بدنش زیر خاک می‌رود اما جمهوری اسلامی همچنان ایستاده و سرافراز خواهد بود.»

نویسنده : سعید نوروزی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.