باور ۳۷۳؛ یک‌قدم تا اس۴۰۰ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 76437
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۶:۰۶ |
ایران دومین کشور جهان است که به سامانه موشکی برد و ارتفاع بلند با برد بیش از 300 کیلومتر دست‌یافت

باور ۳۷۳؛ یک‌قدم تا اس۴۰۰

امیر علیرضا صباحی‌فرد، فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش پس از ارتقای برد سامانه باور 373 به بیش از 300 کیلومتر گفت: ما طی ۱۶ ماه توانستیم برد ۱۵۰ کیلومتری سامانه باور 373 را به بالای ۳۰۰ کیلومتر برسانیم. اما، متوقف نشدیم و نظر ما روی برد ۴۰۰ کیلومتر است که با کمک خداوند به آن‌هم خواهیم رسید.
باور ۳۷۳؛ یک‌قدم تا اس۴۰۰

امیر علیرضا صباحی‌فرد، فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش پس از ارتقای برد سامانه باور ۳۷۳ به بیش از ۳۰۰ کیلومتر گفت: ما طی ۱۶ ماه توانستیم برد ۱۵۰ کیلومتری سامانه باور ۳۷۳ را به بالای ۳۰۰ کیلومتر برسانیم. اما، متوقف نشدیم و نظر ما روی برد ۴۰۰ کیلومتر است که با کمک خداوند به آن‌هم خواهیم رسید.
به گزارش فارس، وزارت دفاع با رونمایی از موشک صیاد ۴B در روزهای اخیر و تحویل این موشک به نیروی پدافند هوایی ارتش موجب ارتقای برد سامانه باور ۳۷۳ به بیش از ۳۰۰ کیلومتر شد. با این موفقیت، جمهوری اسلامی ایران به دومین کشور جهان تبدیل شد که توانسته سامانه موشکی برد و ارتفاع بلند با برد بیش از ۳۰۰ کیلومتر را طراحی و بسازد.
این سامانه با این ارتقا  توانست خود را نسبت به سامانه  S300 در مرتبه بالاتری قرار داده و به سامانه برتر S400 نزدیک کند. اما، باور ۳۷۳ و S400 تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با یکدیگر دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.
 باور ۳۷۳ و S400 چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟
سامانه‌های باور ۳۷۳ و S400 در بسیاری از جهت‌ها با یکدیگر شباهت  دارند. در حوزه رادارهای کشف، رهگیری و درگیری، هر دو  سامانه قادر هستند تا ۱۰۰ هدف را به‌طور همزمان رهگیری کنند. ارتفاع درگیری هر دو سامانه نیز حدود ۳۰ تا ۳۲ کیلومتر عنوان‌شده است. اما، در حوزه کشف باور ۳۷۳ می‌تواند اهداف را در فاصله ۴۵۰ کیلومتری کشف کند درحالی‌که S400 قادر است اهداف را در فاصله ۶۰۰ کیلومتری کشف کند.
یک تفاوت دیگر در حوزه رادارهای کشف این دو سامانه به چشم می‌خورد. S400 می‌تواند اهداف بالستیک را در فاصله ۶۰ کیلومتری کشف کند اما، این برد برای باور ۳۷۳ اعلام‌نشده است.
در حوزه درگیری، باور ۳۷۳ در آخرین ارتقای خود می‌تواند با استفاده از موشک‌های صیاد ۴ و ۴B اهداف خود را در فاصله ۲۰۰ و ۳۰۴ کیلومتری منهدم کند. درحالی‌که S400 می‌تواند با ۴ نوع موشک مختلف به نام‌های ۹M96E2  ۴۰N6،‌۴۸N6E2 و ۴۸N6E2 قادر به انهدام اهداف خود در فاصله‌های ۱۲۰، ۲۰۰،‌ ۲۵۰ و ۳۸۰ است.
در حوزه درگیری نیز هر گردان باور ۳۷۳ قادر است به‌طور همزمان با ۶ هدف درگیر شود. درحالی‌که این قابلیت برای S400 تعداد ۱۰ هدف عنوان‌شده است.
این سامانه‌ها در مقابله با اهداف ویژگی‌های مشخصی دارند. سامانه باور ۳۷۳ می‌تواند با انواع تهدیدات آیرودینامیک و بالستیک همچون پهپادها، هواپیماهای نسل پنجم با سطح مقطع بسیار پایین، موشک‌های کروز، موشک‌های بالستیک و بالگردها مقابله کند. سامانه S400 قادر است علاوه بر این اهداف با موشک‌های بالستیک میان برد، موشک‌های کروز تاماهاوک، موشک‌های هدایت‌شونده دقیق و هواپیماهای پنهان‌کار نیز مقابله کند. 
 پرتاب‌سرد یا پرتاب‌گرم؛ کدام‌یک بهتر است؟
سامانه باور ۳۷۳ جزء سامانه‌های پرتاب‌گرم در جهان است و جمهوری اسلامی ایران با رونمایی از آن، نخستین سامانه عمودپرتاب از نوع پرتاب‌گرم را عملیاتی کرد. نحوه عملکرد سامانه‌های پرتاب‌گرم این‌گونه است که موشک موردنظر در درون مخزن موردنظر خود فعال‌شده و معمولا از طریق محل‌های خاصی که در اطراف آن در نظر گرفته‌شده حرارت خارج می‌شود و موشک حرکت عمودی خود را آغاز کرده و شروع به پرواز می‌کند.اما در مقابل، سامانه‌ S400 از سیستم پرتاب‌سرد استفاده می‌کند. در این نوع پرتاب، پرتابگرهای سرد، معمولا از یک منبع تولید هوای پرفشار استفاده می‌شود که موشک موردنظر را به سمت بالا و به بیرون از آن فرستاده و سپس موتور موشک فعال می‌شود.
هر دوی این روش‌ها مزایا و معایبی دارند؛ امنیت بالا یکی از مزایای سامانه‌های پرتاب سرد است چون در این روش موتور موشک پس از پرتاب از داخل کنیستر یا محفظه خود فعال‌شده و احتمال انفجار و واردشدن آسیب به این سامانه‌ها کاهش پیدا می‌کند. البته این روش در موشک‌های بالستیک معایبی همچون افزایش وزن، هزینه و پیچیدگی طراحی و اجرا دارد. 
در مقابل، مزیت سامانه‌های پرتاب‌گرم این است که برای تولید گاز جهت پرتاب موشک نیازی به سامانه‌های اضافی وجود ندارد. ارزان‌قیمت‌بودن دیگر مزیت این نوع سامانه‌ها است. البته عیب بزرگ این سامانه‌ها این است که چون موشک در داخل کنیستر یا محفظه خود فعال می‌شود احتمال انفجار این موشک در این محل و انهدام همه بخش‌های سامانه وجود دارد. 
 آیا ایران به فناوری پرتاب‌سرد دست پیداکرده است؟
صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران اخیرا با تولید سامانه پدافندی دزفول(نمونه بومی سامانه TOR M-1)  به فناوری پرتاب‌سرد دست‌یافته و به‌طور عملیاتی از این سامانه در رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰ رونمایی کرد. به همین دلیل، می‌توان متصور بود که با توجه به دستیابی ایران به هر دو فناوری پرتاب‌سرد و پرتاب‌گرم می‌توان منتظر رونمایی از نوع پرتاب‌سرد سامانه باور ۳۷۳ علاوه بر نوع پرتاب‌گرم آن باشیم.
در پایان می‌توان گفت با توجه به کاهش فاصله زمانی تبدیل ایده به محصول در صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران می‌توانیم شاهد این باشیم که متخصصان صنعت دفاعی هر نوع ارتقا   و تغییرات را در سامانه‌های بومی کشورمان ایجاد کنند. یعنی هم می‌توان شاهد ارتقای برد انهدام باور ۳۷۳ بود و هم تنوع در آن.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.