بازتولید تروریسم تکفیری توسط کاخ سفید - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39062
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۶:۱۹ |
اطلاعات خطرناک از اقدام آمریکا در انتقال داعش به عراق

بازتولید تروریسم تکفیری توسط کاخ سفید

تحرکات خطرناک ایالات‌متحده آمریکا در حمایت از تروریسم تکفیری همچنان ادامه دارد. این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که بحران‌های امنیتی در منطقه تحت حمایت‌های مکرر واشنگتن، ریاض و تل‌آویو از داعش  و دیگر گروه‌های تروریستی و متوحش روزبه‌روز بیشتر نمود پیدا می‌کند. 
بازتولید تروریسم تکفیری توسط کاخ سفید

گروه بین‌الملل
تحرکات خطرناک ایالات‌متحده آمریکا در حمایت از تروریسم تکفیری همچنان ادامه دارد. این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که بحران‌های امنیتی در منطقه تحت حمایت‌های مکرر واشنگتن، ریاض و تل‌آویو از داعش  و دیگر گروه‌های تروریستی و متوحش روزبه‌روز بیشتر نمود پیدا می‌کند. 
 پرده‌برداری از یک اقدام خطرناک 
عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از وجود اطلاعات خطرناک و موثق از اقدام آمریکا در انتقال تروریست‌های داعش به مناطق مختلف عراق خبر داد و گفت که فرماندهان ارشد امنیتی کشور این امر را تأیید می‌کنند. «بدر الزیادی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از وجود ادله و مدارک در خصوص اقدام آمریکا در انتقال عناصر داعش به عراق خبر داد.
وی در گفت‌‌وگو با شبکه العهد تصریح کرد: ویدئوهای متعددی در دست است که نشان می‌دهد چگونه هواپیماهای آمریکایی، داعشی‌ها را وارد خاک عراق می‌کنند.نیروهای آمریکایی، این تروریست‌ها را به مناطق مختلف در عراق انتقال می‌دهند. زمانی که این ویدئوها به دست ما رسید، آن‌ها را در کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان بررسی کردیم و از فرماندهان امنیتی با مدرک، خواستیم تا با این مسئله برخورد کنند.
الزیادی افزود: یکی از فرماندهان ارشد امنیتی اعتراف و صحت این امر را تأیید کرد و گفت که برای ما ثابت شده که این هواپیماها تروریست‌های داعش را به مناطق مختلف در عراق انتقال می‌دهند.
مهره‌های آمریکا در بغداد چه می‌کنند؟
به گفته این نماینده عراقی، فرمانده ارشد امنیتی مذکور در پاسخ به این سؤال که چرا کاری در این خصوص از سوی نیروی امنیتی کشور انجام نمی‌شود، گفت: ما تنها می‌بینیم و همه‌چیز را ثبت می‌کنیم. هیچ قدرت و اراده‌ای در این زمینه نداریم.بدر الزیادی گفت که اسامی فرماندهان امنیتی که به اقدام آمریکا در انتقال تروریست‌های داعش به مناطق مختلف عراق از زمان عملیات آزادسازی کشور از دست داعش و نخست‌وزیری «حیدر العبادی» تاکنون صحه گذاشته‌اند، را فاش نخواهد کرد. 
وی در مقابل اصرار مجری برنامه برای دادن اطلاعات بیشتر تنها گفت: برخی از این فرماندهان زمانی وزیر بودند.اما آقای العبادی در همان زمان این امر را تکذیب کرد!». الزیادی در پاسخ گفت: فرماندهان ارشد امنیتی کشور در نشست کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان این امر را تأیید کردند و گفتند که از این امر اطمینان دارند اما هیچ اراده و قدرتی برای توقف این مسئله ندارند. بر همین اساس و نیز پس از حادثه فرودگاه بغداد [و ترور فرماندهان مقاومت] تصمیم اخراج آمریکایی‌ها از عراق در پارلمان اتخاذ شد.
 خطای بزرگ دولت عراق
بر اساس اطلاعات مطرح شده ، نیروهای ترکیه ۷۰ کیلومتر از اراضی عراق را اشغال کرده‌اند. اما تصمیمات دولت‌های متوالی در عراق صرفا حزبی بوده و هیچ اهمیتی برای حاکمیت عراق قائل نشده‌اند.عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق در ادامه از احتمال دخالت طرف‌های بین‌المللی در صورت مقابله با نیروهای ترکیه خبر داد و گفت که بستن گذرگاه‌ها فشار بزرگی علیه آنکارا خواهد بود.
ارتش ترکیه چندین سال است که در مناطق شمالی عراق به بهانه مقابله با تهدید عناصر پ.ک.ک عملیات نظامی انجام می‌دهد. دولت عراق و تمامی گروه‌های سیاسی و مردمی این کشور، این اقدام ترکیه را نقض تمامیت ارضی خود می‌دانند. اما رسما بغداد اقدامی جز  محکومیت لفظی و فراخواندن سفیر آنکارا در بغداد، انجام نمی‌دهد.
به اعتقاد کارشناسان، بخشی از این انفعال بغداد مربوط به توافقات امنیتی  عراق و ترکیه است که بر اساس آن آنکارا مجاز به عملیات علیه  پ.ک.ک در خاک عراق است. ضمن اینکه دغدغه مشترک آنکارا، بغداد و نیز اربیل در خصوص تحرکات حزب کارگران کردستان، نوعی توافق و همسویی میان آن‌ها ایجاد کرده است.اما آنچه که اعتراض و انتقاد نمایندگان عراقی را برانگیخته این است که بغداد در مقابل توسعه‌طلبی ترکیه در خاک عراق، ایجاد پایگاه نظامی و استقرار نیروهای نظامی ترکیه که فراتر از مفاد توافق امنیتی است سکوت کرده است. این سکوت نیز به ضعف دولت مرکزی و محدودیت‌های آن نظیر وابستگی اقتصادی و تجاری به ترکیه و نیز اختلاف در پرونده آبی بازمی‌گردد.
گسترش حمایت آمریکا از تروریسم تکفیری
اخبار متعدد نشان می‌دهد که حمایت‌های واشنگتن از تروریسم تکفیری وارد فاز تازه‌تری نیز شده است! منابع سوریه از ساخت پایگاه جدید ائتلاف آمریکایی در شمال شرق سوریه و مجاورت مرز عراق و ترکیه خبر دادند.به نوشته المیادین، این پایگاه قرار است در منطقه «عین دیوار» در استان الحسکه ساخته شود و آمریکایی‌ها تجهیزات جدیدی به پایگاه‌های خود در این استان انتقال داده‌اند.به گفته منابع محلی، یک کاروان ائتلاف آمریکایی متشکل از ۵۰ کامیون حامل تجهیزات لجستیکی و نظامی با همراهی خودروهای زرهی از عراق وارد خاک سوریه شده و به سمت پایگاه‌های مستقر در القامشلی و الحسکه حرکت کرده‌اند.
این پایگاه جدید که بخش‌هایی از آن تکمیل‌شده در حومه شهرک «العربیه» در منطقه المالکیه در شمال شرق استان الحسکه واقع شده است. محل احداث پایگاه پیش‌ازاین باند پرواز هواپیماهای کوچک سم‌پاشی بود. آمریکایی‌ها دور این باند را با دیوارهای بتنی از پیش ساخته محصور کرده و یک باند فرود بالگرد نیز در آن تعبیه کرده‌اند.همزمان ائتلاف آمریکایی پایگاه «صوامع» در استان الحسکه را تخلیه و بیشتر تجهیزات آن را به پایگاه جدید منتقل کرده‌اند.
در این راستا خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز گزارش داد که شبه‌نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) که حمایت آمریکا را با خود دارند، محصول گندم کشاورزان الحسکه و قامشلی را به‌زور از آن‌ها گرفته‌اند.«جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اخیرا مدعی شده است که تعداد نظامیان این کشور در شمال شرق سوریه ۹۰۰ نفر است و برای مبارزه با داعش و نه منابع نفتی سوریه در آن‌جا حضور دارند! این در حالی است که شواهد محکم میدانی نشان می‌دهد که اصلی‌ترین هدف حضور نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، تقویت و بازتعریف تروریسم تکفیری داعش، خصوصا پس از شکست این مهره‌های متوحش در منطقه می‌باشد. درهرحال، در آینده‌ای نزدیک اخبار و شواهد جدیدتری در خصوص نقشه‌های شوم ایالات‌متحده در منطقه غرب آسیا منتشر خواهد شد. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.