ایران صبور و غرب عجول، نقطه قوت مذاکرات هسته‌ای - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 58429
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۶:۰۸ |
حسین جلالی، نماینده مردم رفسنجان در مجلس مطرح کرد:

ایران صبور و غرب عجول، نقطه قوت مذاکرات هسته‌ای

جلالی، نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» روند مذاکرات وین را تحلیل کرد و گفت: پالس‌های مثبتی از وین شنیده شده است که به نظر می‌رسد مذاکرات نتیجه‌بخش است. اما مشکلاتی که دراین‌بین وجود دارد این است که ایران به دنبال یک توافق پایدار و همیشگی و غربی‌ها به دنبال توافق موقت و ناپایدار هستند.
ایران صبور و غرب عجول، نقطه قوت مذاکرات هسته‌ای

گروه سیاسی
جلالی، نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» روند مذاکرات وین را تحلیل کرد و گفت: پالس‌های مثبتی از وین شنیده شده است که به نظر می‌رسد مذاکرات نتیجه‌بخش است. اما مشکلاتی که دراین‌بین وجود دارد این است که ایران به دنبال یک توافق پایدار و همیشگی و غربی‌ها به دنبال توافق موقت و ناپایدار هستند.وی افزود: علت هم این است که تیم ایرانی شتابی در مذاکرات ندارد و شاید بتوان گفت که نیاز ضروری هم به توافق فوری نیست. اما غربی‌ها به‌دلیل اینکه تا اواخر بهمن ماه انتخابات کنگره را در پیش دارند بایستی به یک نتیجه‌ای دست پیداکنند.جلالی معتقد است که توافق با ایران می‌تواند رئیس‌جمهور آمریکا را از چالش‌های انتخاباتی دور کند. حصول توافق به تیم حاکم در آمریکا بسیار کمک‌کننده است. بنابراین آنها بسیار شتاب و عجله دارند تا به یک توافق موقت و نسبی دست پیدا کنند. 
 ایران در حصول توافق عجله‌ای ندارد و گزینه‌های دیگری روی میز است
این نماینده مجلس تصریح می‌کند که بااین‌حال ایران در این مسئله عجله‌ای ندارد چراکه اعتمادی به آمریکایی‌ها ندارد. دراین شرایط باید آن چیزی که توافق می‌شود را راستی آزمایی کنیم و هنوز آمریکا به این باور نرسیده که شرایط در ایران تغییر کرده و این شرایط دوجانبه است. یعنی هم آمریکا در منطقه ضعیف‌تر از همیشه شده، پایگاه‌های خود را ازدست‌داده و مشکلات داخلی آن‌ها هم بسیار زیاد شده است و هم ایران با دست‌پرتری در مذاکرات ظاهر شده است.جلالی ادامه داد: یکی از سناتورهای آمریکایی اخیرا گفته است «آمریکا هیچ‌گاه در چنین وضعیت بحرانی و خطرناکی قرار نگرفته بود.» بنابراین تیم ایرانی بر این عقیده است که اگر به توافق پایدار رسیدند مطلوب است اگر هم به توافقی نرسیدند می‌توانند تحریم‌ها را بی‌اثر کنند. یعنی تمام نگاه خود را متمرکز به مذاکرات وین نکرده و گزینه‌های دیگری را هم در دست دارد.وی یادآورشد که امروز ایران برای تمام سناریوها برنامه چیده است و ازاین‌جهت نگران توافق نیست. البته که اگر یک توافق پایدار صورت بگیرد کار راحت و آسان‌تر می‌شود. اما دیگر تمام منافعمان را به مذاکرات گره نمی‌زنیم.نماینده مردم رفسنجان درمجلس بیان کرد: البته آن چیزی که از شواهد مشخص شده این است که احتمال زیاد تا پایان سال ۱۴۰۰ به یک توافق پایدار دست خواهیم یافت و شرایط این روزهای منطقه هم گویای این امر است.وی همچنین افزود: ازطرفی عربستانی‌ها که از عوامل آمریکا در منطقه هستند اصرار بر ارتباط با ایران دارند و اخیراهم به توافق رسیدند تا ایران در جده اعضای کنسولگری و سفارتش را مستقر کند. این نشان می‌دهد که دیگر اعتمادی به آمریکا ندارند و به این نتیجه رسیده‌اند زمانی که خود آمریکایی‌ها به سمت ایران می‌آیند چرا ما عقب بمانیم؟!جلالی در انتها عنوان می‌کند که این نشان می‌دهد برای ایران در منطقه شرایط خوبی فراهم شده است و دیپلماسی سردار سلیمانی جواب داده است. این به معنای شکست آمریکا در منطقه غرب آسیاست.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.