ایران با خروج از پروتکل الحاقی به روال عادی هسته‌ای بازگشت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39557
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۶:۴۲ |
فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل بین‌الملل:

ایران با خروج از پروتکل الحاقی به روال عادی هسته‌ای بازگشت

فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» درباره اقدام جمهوری اسلامی ایران برای خروج از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و شرایط و تحولات پرونده هسته‌ای کشورمان اظهار داشت: ایران در ذیل برجام، امتیازات گسترده‌ای را به‌طرف مقابل داد اما می‌توان گفت آن‌ها تقریبا به هیچ‌یک از وظایف خودشان عمل نکردند.
ایران با خروج از پروتکل الحاقی به روال عادی هسته‌ای بازگشت

گروه‌ سیاسی
فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» درباره اقدام جمهوری اسلامی ایران برای خروج از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و شرایط و تحولات پرونده هسته‌ای کشورمان اظهار داشت: ایران در ذیل برجام، امتیازات گسترده‌ای را به‌طرف مقابل داد اما می‌توان گفت آن‌ها تقریبا به هیچ‌یک از وظایف خودشان عمل نکردند. علاوه بر آن، وقتی آمریکا از برجام خارج شد ایران یک‌سال صبر کرد و تمامی مفاد برجام را انجام داد، اما همین موضوع نه‌تنها کمکی به کشور نکرد بلکه فشارها و تحریم‌ها علیه ما را افزایش داد. درنهایت، مسئولان کشور دریافته‌اند هر چه سعی کنند با طرف مقابل همراه شوند و امتیازات بدهند، نه‌تنها شرایط  بهتر نخواهد شد بلکه به زیاده‌خواهی دولت‌های غربی و سخت‌تر شدن اوضاع ایران دامن خواهند زد.
 ایزدی تصریح کرد: بنابراین تداوم چنین روندی، دیگر برای کشورمان امکان ندارد و درواقع ایران با کاهش تعهدات و خروج از پروتکل به روال عادی خودش در حوزه هسته‌ای بازمی‌گردد. ایران عضو معاهده  NPT است و مفاد آن را اجرا می‌کند اما پروتکل الحاقی تعهد مازاد است، بنابراین زمانی که طرف مقابل به هیچ‌یک از تعهدات خودش پایبند نیست لزومی ندارد کشورمان محدودیت‌های بیشتری را بپذیرد و آن را اجرا کند.
تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: دولت بایدن نیز از زمانی که روی کار آمده، همان سیاست‌های پیشین ترامپ را دنبال می‌کند، بدین ترتیب هیچ توجیهی ندارد که ایران بخواهد توافق چند جانبه‌ای را به‌تنهایی و یک‌طرفه اجرا کند. از سوی دیگر، کاهش تعهدات هسته‌ای پس از نقض عهدهای مکرر کشورهای غربی، اقدامی مطابق محتوای برجام و بند ۳۶ آن است و مجوزی برای   این موضوع در معاهده در نظر گرفته شده است. بنابراین مصوبه مجلس مبنی بر کاهش جدی تعهدات هسته‌ای و خروج از پروتکل الحاقی، اقدام صحیحی بود و اجرای آن از سوی دولت نیز مورد تأیید است. 
وی همچنین درباره تهدیدات آمریکایی‌ها درباره اقدام کشورمان و پرونده برجام افزود: گرچه دولت بایدن در ایجاد اجماع علیه ایران توانمندتر است، اما باید پیگیری و اجرای سیاست‌های ضد ایرانی از سوی آمریکایی‌ها برایشان هزینه داشته باشد، زیرا اگر اقدامات ضد ایرانی موجب هزینه برای آن‌ها نشود همچنان به اقدامات خودشان ادامه خواهند داد. تنها در این صورت است که آن‌ها مجبورند در قبال کشورمان محتاط‌تر عمل کنند. تاکنون که سیاست‌های ضد ایرانی هزینه‌ چندانی برای آمریکایی‌ها نداشته است، به همین دلیل ایران باید برای اقدامات ضد ایرانی آنان هزینه تعریف کند. علاوه بر این، قبلا بحثی مطرح بود مبنی بر این‌که اگر طرف مقابل به روند سیاست‌های ضد ایرانی خودش ادامه دهد، ایران می‌تواند از  NPT نیز خارج شود و به سمت روال طبیعی برنامه هسته‌ای پیش برود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.