انجام برخی پروازهای حج با تعجیل ۲ ساعته/ ۸۲ درصد حجاج برگشتند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 8871
  پرینتخانه » اقتصادی تاریخ انتشار : ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱ | 841 بازدید |

انجام برخی پروازهای حج با تعجیل ۲ ساعته/ ۸۲ درصد حجاج برگشتند

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: 72 هزار و 130 نفر از حجاج از طریق 295 پرواز تا ساعت پایانی روز گذشته به کشور برگشتند که این رقم معادل 82 درصد کل حجاج است.
انجام برخی پروازهای حج با تعجیل ۲ ساعته/ ۸۲ درصد حجاج برگشتند

در تشریح آخرین وضعیت پروازهای برگشت حجاج اظهار داشت: تا ساعت پایانی روز گذشته که نوزدهمین روز پروازهای برگشت‌ حجاج بود، ۲۱۹ پرواز به ۱۸ فرودگاه کشور انجام شد و ۵۳ هزار و ۸۸۵ حاجی به کشور برگشتند.

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: همچنین تا ساعت پایانی روز گذشته ۷۶ پرواز برگشت حج توسط ایران‌ایر از جده و مدینه به فرودگاه امام خمینی(ره) انجام شد و ۱۸ هزار و ۲۵۰ نفر از حجاج از طریق این فرودگاه به کشور برگشتند.

وی اظهار داشت: جمعا ۷۲ هزار و ۱۳۰ نفر از حجاج از طریق ۲۹۵ پرواز تا ساعت پایانی روز گذشته به کشور برگشتند که این رقم معادل ۸۲ درصد کل حجاج است.

قربانی بیان کرد: امروز چهارشنبه سیزدهم شهریور نیز ۱۷ پرواز حج توسط ایران‌ایر از جده و مدینه به فرودگاه‌های کشور داریم.

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران یادآور شد: پروازهای برگشت حجاج در ۱۲ فرودگاه به پایان رسیده است و در ۷ فرودگاه نیز پروازهای برگشت ادامه دارد.

وی با بیان اینکه هفدهم شهریور ماه آخرین پروازهای حج است، اظهار داشت: امسال تعداد کل زائران ۸۸ هزار و ۶۰۰ نفر است که از طریق ۳۶۴ پرواز به کشور برمی‌گردند.

قربانی با اشاره به کاهش بسزای تاخیرات در پروازهای حج و تعجیل در انجام پروازها گفت: در یک هفته اخیر اغلب پروازهای برگشت حجاج با تعجیل انجام شد، حتی ما تعجیل دو ساعته هم داشتیم که این نشان از تعامل مناسب همه ارگان‌های دست‌اندرکار حج شامل ایران‌ایر، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، سپاه، پلیس، گذرنامه، گمرک، سازمان حج و زیارت و غیره دارد.

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بیان کرد:‌ در هفته گذشته از ۱۵ الی ۱۶ پروازی که روزانه توسط ایران‌ایر انجام می‌شد، ۱۲ پرواز در روز با تعجیل و حدود ۳ پرواز با تاخیرات ۱۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای انجام ‌شد.

به گزارش فارس پروازهای برگشت حجاج از ۲۵ مرداد آغاز شد و تا ۱۷ شهریور ادامه دارد، ۳۶۱ پرواز برگشت ‌حج داریم که ۱۷۶ پرواز از فرودگاه جده و ۱۸۵ پرواز از فرودگاه مدینه است.

میزان مجاز بار ایران‌ایر در پروازها ۳۰ کیلوگرم است که در پروازهای حج این رقم به ۴۰ کیلوگرم ( ۲ بسته ۲۰ کیلوگرمی) افزایش یافته است، همچنین حجاج می‌توانند کیف دستی تا ۵ کیلوگرم را وارد کابین هواپیما کنند.

‌پروازهای برگشت حجاج در ۱۹ فرودگاه امام خمینی (ره)، اهواز، اصفهان، بیرجند، ارومیه، بندرعباس، بوشهر، تبریز، رشت زنجان، زاهدان، ساری، شیراز، کرمان، کرمانشاه، گرگان، مشهد، همدان و یزد انجام می‌شود.

ا‌مسال بیشترین تعداد پروازها، ۹۵ پرواز از فرودگاه امام و کمترین تعداد آن، ۲ پرواز از فرودگاه رشت است.

‌امسال ۹ فروند هواپیما پروازهای حج را انجام دادند و میزان زوار نسبت به سال گذشته ۹۸ درصد رشد داشت.

طبق الزام طرف سعودی، امسال پروازهای حج باید فقط توسط شرکت‌ هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام شود و ایران امکان استفاده از دیگر شرکت‌های هواپیمایی برای پروازهای حج را ندارد؛ مقامات سعودی گفته‌اند، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به تنهایی و با هواپیمای ملکی خودش باید پروازهای حج را انجام دهد، پیش از این ایرلاین سعودی، قشم‌ایر و ماهان به ایران‌ایر در پروازهای حج و اعزام حجاج کمک می‌کردند.

‌خانواده حجاج‌ برای دریافت اطلاعات مربوط به روز و ساعت پروازهای بازگشت حجاج به کشور می‌توانند به سایت haj.iranair.com مراجعه‌ کنند.

‌در مدت زمان بازگشت حجاج به کشور شماره تلفن‌های ۴۶۶۲۵۱۵۱ و ۰۹۱۲۱۱۳۲۵۴۰ و ۰۹۱۲۲۹۹۷۱۰۸ پاسخگوی سوالات در خصوص روز و ساعت پروازهای بازگشت حجاج است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.