انتخاب تل‌آویو بین بد و بدتر - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 96736
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۶:۵۰ |
آیا رژیم صهیونیستی شروط حماس را می‌پذیرد؟

انتخاب تل‌آویو بین بد و بدتر

بعد از فشار افکار عمومی و احزاب مخالف دولت، اکنون ارتش اسرائیل هم به جمع کسانی پیوست که قائلند، اسرای اسرائیل نمی‌توانند با جنگ، از غزه آزاد شوند؛ نتانیاهو تنهاتر از گذشته شده و شاید راهی جز پذیرش شروط حماس برایش نمانده باشد.
انتخاب تل‌آویو بین بد و بدتر

بعد از فشار افکار عمومی و احزاب مخالف دولت، اکنون ارتش اسرائیل هم به جمع کسانی پیوست که قائلند، اسرای اسرائیل نمی‌توانند با جنگ، از غزه آزاد شوند؛ نتانیاهو تنهاتر از گذشته شده و شاید راهی جز پذیرش شروط حماس برایش نمانده باشد.
  آیا اسرائیل شروط حماس را می‌پذیرد؟
کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی ۲۰ ژانویه گزارش کرد که در پاسخ به پیشنهادهایی که از جانب تل‌آویو مطرح‌شده، حماس شروط خود برای تبادل اسرا را اعلام کرده است. حماس در پاسخ خود، ازآنچه اسرائیلی‌ها دوست دارند بشنوند، حرفی نزده است؛ یعنی قرار نیست حماس یاسرانش از نوار غزه خارج شوند. طبق گزارش‌ها، شروط حماس شامل توقف کامل جنگ، خروج ارتش از نوار غزه با ضمانتِ بدون بازگشت به جنگ، و درنهایت اعطای ضمانت برای هدف قرار ندادن سران حماس است. بهای این هم، آزادی اُسرای اسرائیلی است. البته حماس پیش‌تر و بارها و بارها اعلام کرده که آزادی اسرا در مقابل آزادی همه اسرای فلسطینی در زندان‌های اسرائیل است و این نیز یک شرط دیگر است.

 
 تل‌آویو در همه اهداف خود ناکام مانده است 
۱۰۷ روز از جنگ می‌گذرد و بنیامین نتانیاهو و شورای سه‌نفره جنگ (نتانیاهو، گانتز و گالانت) هر شب در مقابل خبرنگاران هنوز اعلام می‌کند که هدفش، بازگرداندن اسرا و نابود کردن حماس است. اما نه‌تنها در هر دو هدف ناکام مانده بلکه سبب کشته شدن چندین اسیر نیز شده است. 
در چنین وضعیتی، اختلاف در داخل شورای سه‌نفره جنگ و در میان احزاب اسرائیلی افزایش‌یافته و این اختلافات کم‌کم در داخل ارتش و حتی در میان فرماندهان تیپ‌های فعال ارتش در غزه هم پدیدار شده است. چون هم‌زمان که بنیامین نتانیاهو مُصرانه بر ادامه جنگ جهت تحقق دستاوردی قابل‌ذکر، تأکید می‌کند، روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از چهار مسئول بلندپایه ارتش که نامشان را فاش نکرد، نوشت: تحقیق دو هدف جنگ درآن‌واحد محال است. نمی‌شود هم حماس را نابود کرد هم گروگان‌ها را آزاد…؛ نبرد طولانی‌مدتی که هدفش نابود کردن حماس باشد، به‌احتمال‌زیاد، زندگی گروگان‌ها را خواهد گرفت. بازگشت گروگان‌ها از طرق دیپلماتیک ممکن است، نه از طرق نظامی». 

 هشدارهایی که به نتانیاهو مخابره می‌شود 
در مقابل، جبهه سیاسی نتانیاهو که بقای خود در قدرت را در ادامه جنگ می‌بیند، بر استمرار جنگ اصرار دارد. گدعوت ساعر، وزیر مشاور دولت در امور سیاسی و امنیتی (عضو کابینه امنیتی) در واکنش به این خبر گفته، «البته که ما با این شروط موافقت نخواهیم کرد چون می‌خواهیم در این منطقه زندگی کنیم».مخالفان جبهه نتانیاهو و در رأس همه آنان، «یائیر لاپید» رئیس حزب «یش عاتید» (آینده هست)، با اعلام مخالفت با نتانیاهو، به او گفته «اگر می‌خواهی حماس را نابود کنی، اول باید ربوده‌شدگان را [از غزه] خارج کنی. من قبلا در کنست [پارلمان] هم گفتم و به شخص نخست‌وزیر هم گفتم که از هر معامله‌ای [برای آزادی اسرا] هرچقدر هم دردناک باشد، حمایت می‌کنیم. هر بهایی که داشته باشد، بگذار داشته باشد». 
مسئله در اسرائیل کاملا روشن است. اُسرای اسرائیلی با جنگ و حمله نظامی نه‌تنها آزاد نمی‌شوند بلکه ممکن است کشته هم شوند. این چیزی است که کتائب القسام و سخنگویش ابوعبیده بارها در طول جنگ اعلام کرده‌اند. با توجه به خبر نیویورک‌تایمز منقول از چهار مسئول در ارتش اسرائیل نیز معلوم است که ارتش هم این را فهمیده که با حمله نظامی نمی‌تواند اسرا را آزاد کند و تنها می‌تواند جسد آنان را برای خانواده‌هایشان بازگرداند.

 اذعان لاپید به شکست 
لاپید هم این را فهمیده. زیرا او در تاریخ ۳۰ اکتبر گفته بود، جنگ ادامه خواهد داشت تا اسرائیل ۶ نفر از سران و فرماندهان حماس را ترور کند. اما اکنون بعد از گذشت ۱۰۷ روز دریافته که اهداف اعلامی، قابلیت تحقق ندارند و اسرای اسرائیلی که خانواده‌هایشان تظاهراتشان در تل‌آویو را شدت بخشیده‌اند، خواهان بازگشت اسیرشان هستند و لازمه آن، متوقف شدن جنگ و تن دادن به خواسته حماس و گروه‌های مقاومت در غزه است. به گفته لاپید، تاوان بازگشت اسرای اسرائیل، هرچند دردناک باشد، اسرائیل دیر یا زود باید آن را بپذیرد. هنوز روشن نیست، نتانیاهو تا روز چندم جنگ می‌تواند مقاومت کند و خود را در قدرت نگاه دارد. نکته روشن این است که او دیر یا زود به تبادل اسرا و توقف جنگ رضایت می‌دهد اما سؤال مهم‌تر این است که چقدر زمان می‌خواهد تا بتواند درد آن را تحمل کند.

 خیانت ریاض و ابوظبی به فلسطینیان 
کمک ریاض و ابوظبی به اسرائیل برای دور زدن دریای سرخ با حملات نیروهای مسلح یمن به کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌هایی که عازم بندر ایلات هستند، فشار اقتصادی شدیدی متوجه تل‌آویو شده است، اما روزنامه یدیعوت آحارانوت نوشته است که ریاض و ابوظبی تلاش دارند برای کاهش فشار اقتصادی به اسرائیل کمک کنند.
به نوشته این روزنامه، شرکت‌های کشتیرانی اسرائیلی به‌جای دور زدن آفریقا و رسیدن به اسرائیل از طریق یک مسیر طولانی و گران‌قیمت، محموله‌های خود را در بنادر امارات و عربستان در خلیج‌فارس تخلیه می‌کنند و ازآنجا کالاها با کامیون از طریق خاک عربستان و سپس اردن به سمت فلسطین اشغالی منتقل می‌شوند.یدیعوت آحارانوت افزود: «واردکنندگان اسرائیلی که می‌خواهند برای عید پاک کالا وارد کنند، چاره‌ای جز این ندارند».
به گفته این روزنامه، در ماه گذشته ده‌ها کامیون از طریق خشکی کالاهای تخلیه‌شده در بنادر امارات، بحرین و عربستان را به اسرائیل برده‌اند، کالاهایی که پیش‌ازاین از طریق دریای سرخ وارد می‌شد.طبق این گزارش، در پی ممانعت «حوثی‌ها» از حرکت کشتی‌ها به سمت بندر ایلات، کشتی‌ها مجبور شده‌اند با دور زدن قاره آفریقا و عبور از دماغه «امید نیک» و صرف یک ماه زمان بیشتر خود را به بنادر غربی اسرائیل برسانند. همچنین بسیاری از شرکت‌های آفریقایی از ترس اقدام یمنی‌ها، کالاهای خود را در ایتالیا یا قبرس تخلیه می‌کنند تا ازآنجا به اسرائیل منتقل شود.یدیعوت آحارانوت نوشت که تا پیش از حملات یمنی‌ها، هزینه هر کانتینر ۲۰۰۰ دلار بود و اما اکنون به ۸۰۰۰ دلار افزایش‌یافته است و اگر پیش‌ازاین کشتی‌ها یک‌ماهه خود را به اسرائیل می‌رساندند، اکنون این زمان دو برابر شده است. 

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.