امنیت پایدار با مشارکت کشورهای منطقه محقق خواهد شد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 49691
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰:۵۹ |
امیرعبداللهیان در نشست منطقه‌ای بغداد:

امنیت پایدار با مشارکت کشورهای منطقه محقق خواهد شد

وزیر امور خارجه گفت: آنچه‌که امروزه بیش‌ازپیش به آن نیازمندیم، «امنیت پایدار منطقه‌ای» با مشارکت کشورهای منطقه است که تحقق آن درگرو صرف منابع اقتصادی برای تحقق ائتلاف برای صلح و توسعه است.
امنیت پایدار با مشارکت کشورهای منطقه محقق خواهد شد

وزیر امور خارجه گفت: آنچه‌که امروزه بیش‌ازپیش به آن نیازمندیم، «امنیت پایدار منطقه‌ای» با مشارکت کشورهای منطقه است که تحقق آن درگرو صرف منابع اقتصادی برای تحقق ائتلاف برای صلح و توسعه است.
به گزارش مهر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در نشست منطقه‌ای بغداد گفت: جمهوری اسلامی ایران درراه مبارزه با تروریسم، به یاری کشور دوست و برادر عراق شتافت و در این مسیر از هیچ کمکی دریغ نکرد.
وی ادامه داد: مردم، احزاب، گروه‌های مختلف عراقی و دولت عراق درراه استقلال و مبارزه با تروریسم هزاران شهید داده‌اند؛ بااین‌وجود دولت آمریکا دست به جنایتی بزرگ زد و دو مبارز جبهه ضد تروریسم تکفیری ، شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس را به شهادت رساند.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: آن‌ها نه‌تنها برای مردمان این منطقه صلح و امنیت به بار نیاوردند بلکه عامل اصلی ناامنی بوده و این موضوع در بسیاری از کشورهای منطقه به‌وضوح قابل مشاهده است.
متن کامل سخنرانی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان به شرح زیر است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
از اینکه امروز به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران و رئیس محترم جمهور جناب آقای دکتر رئیسی در کنفرانس حمایت از عراق در بغداد شرکت نموده‌ام، بسیار خرسندم. این نشست با حضور کشورهای منطقه، مؤید تلاش‌های جمهوری عراق در ایجاد زمینه‌های همکاری و تعامل میان کشورهای منطقه بوده و امیدوارم در سایه این نشست‌ها بتوانیم به منطقه‌ای آباد، توسعه‌یافته و آزاد برسیم.
حضار محترم؛
امروز عراق به خاطر تلاش‌ها و دیدگاه‌های سازنده، نقش مهمی در منطقه ایفاء می‌کند. جمهوری اسلامی ایران از نخستین کشورهای منطقه بود که عراق جدید را به رسمیت شناخت و با حمایت از روندهای سیاسی در این کشور، تبادلات سیاسی، اقتصادی و تجاری خود را با آن توسعه بخشید.
عراق جدید رهاشده از تروریسم، امروز نیازمند بازسازی و تقویت داخلی و گسترش و توسعه همکاری‌ها در منطقه است. جمهوری اسلامی ایران ضمن حمایت از ثبات، امنیت، استقلال، تمامیت ارضی، عزت، اقتدار و ارتقای جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی عراق، آمادگی خود را برای توسعه همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای اعلام می‌نماید.
طی سالیان گذشته، تبادلات تجاری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق به بیش از ۱۲ میلیارد دلار رسیده است. وجود ۸ گذرگاه رسمی فعال میان دو کشور و استمرار تبادلات تجاری در این گذرگاه‌ها حتی با وجود شیوع کرونا، نشان از درهم تنیدگی اقتصادی دو کشور دارد. ایران طی سال‌های گذشته با صادرات خدمات فنی و مهندسی، گاز و برق سهم قابل‌توجهی در توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری عراق داشته است.
حضار محترم؛
ظهور داعش ازجمله مهم‌ترین مخاطراتی بود که منطقه با آن روبه رو شد و خسارات جبران‌ناپذیری را نیز بر جای گذاشت. متأسفانه کشور عراق از ظهور گروه‌های تروریستی بسیار آسیب دید. اگر اراده مردمی عراق، حمایت مرجعیت عالی‌قدر و همگرایی آحاد جامعه و اقشار مختلف عراقی نبود، مشخص نبود چه وضعیتی برای عراق و کشورهای منطقه پیش می‌آمد و تا چه عمقی از منطقه و جهان از تهدید مستقیم جریان‌های تروریستی درخطر قرار می‌گرفت. جمهوری اسلامی ایران درراه مبارزه با تروریسم، به یاری کشور دوست و برادر عراق شتافت و در این مسیر از هیچ کمکی دریغ نکرد. مردم، احزاب، گروه‌های مختلف عراقی و دولت عراق درراه استقلال و مبارزه با تروریسم هزاران شهید داده‌اند؛ بااین‌وجود دولت آمریکا دست به جنایتی بزرگ زد و دو مبارز جبهه ضد تروریسم تکفیری – شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس – را به شهادت رساند. آن‌ها نه‌تنها برای مردمان این منطقه صلح و امنیت به بار نیاوردند بلکه عامل اصلی ناامنی بوده و این موضوع در بسیاری از کشورهای منطقه به‌وضوح قابل مشاهده است.
در اینجا مایلم بر نقش و حمایت کشورهای منطقه از ثبات و امنیت عراق تأکید نموده و بر تحقق امنیت با مشارکت جمیع همسایگان عراق ازجمله کشور دوست و برادر جمهوری عربی سوریه یاد کنم و از اینکه جای سوریه در میان کشورهای حامی عراق خالی است ابراز تأسف کنم.
حضار محترم؛
سرنوشت دولت و ملت‌های این منطقه بنا به علقه‌های مشترک دینی، فرهنگی، سنتی، تاریخی و جغرافیایی به یکدیگر پیوند خورده است. جمهوری اسلامی ایران همواره بر تحقق صلح از طریق گفت‌وگو و مذاکره درون منطقه‌ای تأکید داشته و امیدوار است کشورهای منطقه‌ای به این باور مشترک دست یابند که امنیت جز از طریق اعتماد متقابل کشورهای منطقه به یکدیگر، تکیه‌بر توانمندی‌های ملی، تقویت ارتباطات و حسن هم‌جواری میان کشورهای منطقه و عدم‌مداخله کشورهای بیگانه محقق نخواهد شد. این باور مشترک می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در منطقه باشد و در سایه امنیت مشترک و پایدار و با بهره‌گیری از ثروت‌های خدادادی، زمینه‌های رشد و توسعه همه‌جانبه کشورهای منطقه را تضمین نماید.
منطقه ما همه شاخص‌های دینی، فرهنگی، تمدنی و ظرفیت‌های مادی و معنوی را برای همکاری و همگرایی منطقه‌ای دارا می‌باشد، اما متأسفانه به دلیل مداخلات بیگانگان و سیطره تفکرات امنیت محور، دچار مشکلات متعددی ازجمله جنگ، بی‌ثباتی و ناامنی شده است.
آنچه که امروزه بیش‌ازپیش به آن نیازمندیم، «امنیت پایدار منطقه‌ای» با مشارکت کشورهای منطقه است که تحقق آن درگرو صرف منابع اقتصادی برای تحقق ائتلاف برای صلح و توسعه است.
جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت عراق و آنچه مربوط به تصمیمات آن در حوزه امور داخلی است ازجمله خروج نیروهای نظامی بیگانه و برگزاری انتخابات زودرس حمایت و پشتیبانی خود را اعلام و مجددا از نقش سازنده این کشور در ترویج فرهنگ گفت‌وگو و همکاری‌های منطقه‌ای استقبال نموده و همکاری‌های درون منطقه‌ای را اساس تحقق ثبات و صلح در این راه می‌داند. جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر نقش مهم کشورهای منطقه، آمادگی خود را برای پیشبرد این اهداف اعلام می‌دارد.
مجددا از میزبانی دولت عراق برای این اجلاس تشکر نموده و موفقیت و سربلندی ملت و دولت عراق را خواستارم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.