افشاگری پرهزینه در آمریکا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 65368
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۶:۲۸ |

افشاگری پرهزینه در آمریکا

اگرچه هنوز وارد فضای رقابت‌های انتخاباتی و سیاسی مستقیم در آمریکا نشده ایم، اما به نظر می رسد این فضا تحت تأثیر مؤلفه های داخلی و بیرونی درحال شکل گیری است. در حالی که بخش اعظمی از جمهوری‌خواهان آمریکا چشم به بازگشت ترامپ به کاخ سفید دوخته و از سوی دیگر، کاهش محبوبیت بایدن در نظرسنجی های عمومی و ایالتی باور عمومی مبنی بر شکست دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره ای کنگره امسال و ریاست جمهوری 2024 را تقویت کرده است، وزیر دفاع سابق آمریکا با انتشار کتاب جنجالی خود ضربه بسیار سختی را به جایگاه ترامپ و جمهوری‌خواهان وارد ساخته است. 
افشاگری پرهزینه در آمریکا

محمد مهرعلی 
اگرچه هنوز وارد فضای رقابت‌های انتخاباتی و سیاسی مستقیم در آمریکا نشده ایم، اما به نظر می رسد این فضا تحت تأثیر مؤلفه های داخلی و بیرونی درحال شکل گیری است. در حالی که بخش اعظمی از جمهوری‌خواهان آمریکا چشم به بازگشت ترامپ به کاخ سفید دوخته و از سوی دیگر، کاهش محبوبیت بایدن در نظرسنجی های عمومی و ایالتی باور عمومی مبنی بر شکست دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره ای کنگره امسال و ریاست جمهوری ۲۰۲۴ را تقویت کرده است، وزیر دفاع سابق آمریکا با انتشار کتاب جنجالی خود ضربه بسیار سختی را به جایگاه ترامپ و جمهوری‌خواهان وارد ساخته است. 
بخش‌هایی از این کتاب می تواند به مثابه سندی قانونی علیه ترامپ در پروسه تحقیقات کنگره استفاده شود. «مارک اسپر» وزیر دفاع سابق آمریکا در کتاب خود که قرار است هفته آینده رونمایی شود نوشت، زمانی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق این کشور دید که خیابان‌های اطراف کاخ سفید مملو از معترضان به قتل «جورج فلوید» جوان سیاه‌پوست کشته شده توسط پلیس آمریکاشده بود گفته است: « چرا نمی‌توانید به آن‌ها شلیک کنید؟ فقط به پاهایشان شلیک کنید.»
مارک اسپر به عنوان یکی از اعضای ارشد کابینه ترامپ در کتاب خود با نام «سوگند مقدس» افشاگری‌هایی را مطرح می‌کند که بار دیگر گزارش‌ها درباره ناکارآمدی شدید کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری ترامپ را تقویت می‌کند.اسپر که وزیر دفاع ترامپ بوده
 پس از انتخابات سال ۲۰۲۰ توسط وی اخراج شد.قتل 
«جورج  فلوید» سیاه پوست آمریکایی در سال۹۹  به شدت سرو صدا به‌پا کرد؛ فلوید ۴۶ ساله، بیست و پنجم ماه می سال گذشته میلادی
 (پنج مرداد ماه ۱۳۹۹) در حالی که زانوهای پلیس سفیدپوست آمریکا روی گلوی او بود و با صدایی گرفته می‌گفت «نمی‌توانم نفس بکشم»جانش را از دست داد.انتشار ویدئو صحنه به قتل رسیدن فلوید موج گسترده‌ای از اعتراضات علیه نژادپرستی و خشونت پلیس را در آمریکا به‌دنبال داشت که به دیگر کشورهای جهان نیز کشیده شد. قتل چند شهروند سیاه‌پوست دیگر توسط پلیس آمریکا نیز در شعله‌ور شدن بیش از پیش این اعتراضات مؤثر واقع شده است.استفاده از زانو بر روی گردن یکی از روش‌های رایج پلیس آمریکاست و علی‌رغم اعتراضات سراسری در این کشور، پلیس همچنان از این روش خشونت‌بار استفاده می‌کند.
این نخستین بار نیست که اسپر علیه ترامپ افشاگری می کند. 
در یکی از این موارد و حدود یکسال قبل، وزیر دفاع سابق آمریکا در یک مصاحبه گفته جلوی ارتقای شغلی دو زن در ارتش را گرفته چون می‌دانسته ترامپ با آن مخالفت خواهد کرد. یکی از این دو زن تنها ژنرال چهارستاره ارتش‌آمریکاست.به گفته او ترامپ با دادن مسئولیت به زنان و نیز مردان غیر سفید در ارتش به شدت مخالف بوده است.
اسپر در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفته که او و مافوقش  ژنرال مایک میلی رئیس ستاد ارتش آمریکا متفق القول بودند که اگر ترامپ از برنامه ارتقای مقام این دو زن در ارتش باخبر شود، موضوع سیاسی شده و پیشرفت شغلی این دو زن به بن بست می‌خورد.همین مخالفت‌ها بود که منجر به برکناری او یک هفته پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد در حالی که بیش از سه ماه به پایان کار دولت ترامپ باقی مانده بود.

نویسنده : محمد مهرعلی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.