استیصال نتانیاهو در برابر حزب‌الله - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 76079
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۶:۱۹ |
صهیونیست‌ها قدرت ابطال توافق کاریش را ندارند

استیصال نتانیاهو در برابر حزب‌الله

 حزب‌الله و جریان مقاومت بارها محاسبات و پیش‌فرض‌های ذهنی سران رژیم صهیونیستی را بر‌هم زده‌اند. آن‌ها حتی در برابر حامیان اسرائیل نیز مؤثر عمل کرده‌اند. در جریان مذاکرات غیرمستقیم بر سر میدان گازی کاریش نیز بارها تل‌آویو در‌صدد بود تا قدرت محاسبه ذهنی و عملیاتی مقاومت را تغییر دهد اما این‌بار نیز مقاومت مانند همیشه مقتدرانه عمل کرد. 
استیصال نتانیاهو در برابر حزب‌الله

گروه بین‌الملل 
 حزب‌الله و جریان مقاومت بارها محاسبات و پیش‌فرض‌های ذهنی سران رژیم صهیونیستی را بر‌هم زده‌اند. آن‌ها حتی در برابر حامیان اسرائیل نیز مؤثر عمل کرده‌اند. در جریان مذاکرات غیرمستقیم بر سر میدان گازی کاریش نیز بارها تل‌آویو در‌صدد بود تا قدرت محاسبه ذهنی و عملیاتی مقاومت را تغییر دهد اما این‌بار نیز مقاومت مانند همیشه مقتدرانه عمل کرد. 
رژیم صهیونیستی و حامیان آن باید قدرت مقاومت و تغییر قواعد بازی در منطقه نسبت به سال‌های گذشته را به‌صورت کامل بپذیرند.
 من بارها گفته‌ام که مقاومت، ضامن پیروزی ما در برابر اشغالگران صهیونیست است و این موضوع، نه‌تنها در عرصه نظامی و عملیاتی مانند جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶، بلکه در عرصه‌های دیگر نیز به اثبات رسیده است.
 سردرگمی صهیونیست‌ها 
با بازگشت راست‌افراطی‌های اسرائیل به عرصه قدرت رژیم صهیونیستی انتظار می‌رود که تغییراتی در چشم‌انداز سیاست‌های داخلی و خارجی این رژیم به‌ویژه در رابطه با پرونده‌های مهم و حساس صورت بگیرد. ناظران امور پیش‌بینی می‌کنند که در سایه رویکرد و مواضع افراطی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی و رئیس حزب لیکود که با شکست «یائیر لاپید» نخست‌وزیر پیشین این رژیم در انتخابات توانست مأمور به تشکیل کابینه گردد، سرنوشت برخی پرونده‌های داخلی و خارجی رژیم اسرائیل دچار تغییر خواهد شد.یکی از پرونده‌های حساسی که اخیرا کابینه یائیر لاپید با آن دست‌وپنجه نرم می‌کرد، ترسیم مرزهای دریایی با لبنان بود که بعد از تحولات گوناگون و ورود مستقیم حزب‌الله به این پرونده و دفاع از حقوق دریایی لبنان، درنهایت مقامات سیاسی رژیم صهیونیستی مجبور شدند تحت‌فشارهای ارتش و نهادهای نظامی به دلیل ترس از ورود به جنگ با حزب‌الله توافقی غیرمستقیم با حضور آمریکا و نظارت سازمان ملل، درباره تعیین مرزهای دریایی با لبنان امضا کنند و حدود دو هفته قبل این توافق به شکل غیرمستقیم توسط «میشل عون» رئیس‌جمهور سابق لبنان و «یائیر لاپید» نخست‌وزیر سابق رژیم اسرائیل به امضا رسید.
 دستان بسته نتانیاهو درپرونده کاریش 
اما حواشی و مذاکرات غیرمستقیم درباره تعیین مرزهای دریایی لبنان و فلسطین اشغالی در آستانه انتخابات کنست رژیم صهیونیستی انجام گرفت و این مسئله فرصت خوبی برای بهره‌برداری سیاسی و انتخاباتی مقامات رژیم اشغالگر جهت انجام تبلیغات برای خود بود. درحالی‌که لاپید و متحدان وی تلاش داشتند به اسرائیلی‌ها بگویند که امضای توافق مرزبندی با لبنان یک دستاورد امنیتی مهم برای آن‌ها بود و با این کار از ورود به تقابل نظامی با حزب‌الله نجات پیدا کردند، نتانیاهو، لاپید و کابینه وی را موردانتقاد شدید قرار داده و گفت که امضای توافق مرزبندی با لبنان به معنای تسلیم کردن اسرائیل در برابر حزب‌الله است. نتانیاهو همچنین در جریان کمپین انتخاباتی خود بارها تأکید کرده بود که در صورت بازگشت به عرصه قدرت، توافق مرزبندی با لبنان را لغو خواهد کرد.
همین مسئله موجب شده تا سؤالاتی درباره آینده توافق مرزبندی لبنان و فلسطین اشغالی به وجود بیاید و این‌که آیا واقعا نتانیاهو این توافق را لغو می‌کند؟ برای پاسخ به این سؤال باید ابتدا شرایط پیرامونی و همچنین عواملی که منجر به انعقاد توافق مذکور شد را موردبررسی قرار دهیم. در وهله نخست شرایط امنیتی رژیم صهیونیستی موردتوجه قرار می‌گیرد؛ به این صورت که نهادهای امنیتی و نظامی اسرائیل درنتیجه تهدیدات حزب‌الله علیه این رژیم در صورت آسیب رسیدن به حقوق دریایی لبنان، کابینه یائیر لاپید را تحت‌فشار قراردادند تا با انجام توافق مرزبندی، گزینه رویارویی نظامی با حزب‌الله را دور کنند.
 پیامدهایی که در انتظار نتانیاهو خواهد بود 
بر همین اساس نتانیاهو و سایر راست‌افراطی‌های اسرائیل به‌خوبی می‌دانند که پیامدهای دور زدن توافق مرزبندی با لبنان بسیار سنگین خواهد بود و قطعا کابینه نتانیاهو قصد ندارد کار خود را با تشدید تنش‌ها با طرفی همچون حزب‌الله آغاز کند. نتانیاهو به یاد دارد که درنتیجه جنگ مه ۲۰۲۱ با نوار غزه تا چه اندازه در عرصه داخلی و خارجی اسرائیل موردانتقاد قرارگرفته و همین امر تأثیر زیادی در شکست او در انتخابات قبلی داشت؛ بنابراین در مرحله فعلی به دنبال هیچ‌گونه درگیری نظامی به‌ویژه با حزب‌الله نخواهد بود.همچنین عملکرد نتانیاهو در دوره‌های قبلی نشان می‌دهد که سیاست او همواره مبتنی بر تهدید بوده نه جنگ و هرگز تهدیدات وی یا متحدانش در خصوص جنگ با گروه‌های مقاومت و در رأس آن حزب‌الله وارد فاز عملی نمی‌شود.در وهله بعدی، آمریکا و اروپا اشتیاق زیادی برای انجام توافق مرزبندی بین لبنان و فلسطین اشغالی داشتند؛ چراکه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها درنتیجه بحران انرژی ناشی از جنگ اوکراین و روسیه احساس نیاز شدید به منابع انرژی جایگزین گاز روسیه دارند و در این زمینه به ثروت‌های مدفون در دریای مدیترانه چشم دوخته‌اند؛ ثروت‌هایی که بهره‌برداری از آن‌ها مستلزم تعیین مرزهای دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی بود تا رژیم صهیونیستی به‌دوراز تهدیدات حزب‌الله بتواند اقدام به استخراج گاز و آن را به اروپا صادر کند.
 استیصال آمریکا 
از طرف دیگر آمریکایی‌ها-چه دموکرات‌ها و چه جمهوری‌خواهان، منافع عالی خود را در امضای این توافق می‌بینند و هر دولتی که در آمریکا روی کار بیاید به حمایت از توافق مرزبندی لبنان و فلسطین اشغالی پایبند خواهد بود. آمریکایی‌ها نیز می‌دانند که هرگونه خلل در اجرای توافق مرزبندی می‌تواند منجر به وقوع تنش‌های نظامی در مرزهای فلسطین اشغالی و لبنان گردد و در سایه بن‌بست بزرگی که ایالات‌متحده در جنگ اوکراین و روسیه گرفتار آن  شده، آمریکایی‌ها مجالی برای پرداختن به یک جنگ دیگر ندارند. در همین راستا 
«آموس هوکشتاین» میانجیگر آمریکایی در پرونده ترسیم مرزهای ساحلی میان رژیم صهیونیستی و لبنان با ارسال پیامی به مقامات ارشد لبنانی اطمینان داد که این توافق به‌هیچ‌عنوان تحت تأثیر نتایج انتخابات اسرائیل دچار تزلزل نخواهد شد و واشنگتن از قبل نسبت به روند اجرای این توافق تضمین‌های لازم را به‌طرف لبنانی داده است.بر همین اساس به نظر می‌رسد لبنانی‌ها نگران پیامدهای منفی بازگشت نتانیاهو به عرصه قدرت رژیم صهیونیستی بر توافق مرزبندی نبوده ومعتقدند که ادعاهای وی درباره لغو توافق مذکور صرفا در چارچوب مانورهای تبلیغاتی بوده و عملی نخواهد شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.