ارز دو نرخی صنعت تایر را پنچر کرد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 82159
  پرینتخانه » اسلایدر, اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰ |
سوء استفاده دلالان از تفاوت ارز آزاد و نیمایی

ارز دو نرخی صنعت تایر را پنچر کرد

کارشناسان حوزه لاستیک خودرو بر این باورند تولیدکنندگان داخلی قادر به تأمین نیاز بازار داخلی هستند و حتی می‌توانند مازاد نیاز خود را به بازارهای خارجی صادر کنند، اما  آنچه تاکنون سبب کمبود تایر در بازار داخلی شده است سوء استفاده دلالان از تفاوت شدید نرخ ارز نیمایی و آزاد برای قاچاق این محصول به آن سوی مرزها است.
ارز دو نرخی صنعت تایر را پنچر کرد

کارشناسان حوزه لاستیک خودرو بر این باورند تولیدکنندگان داخلی قادر به تأمین نیاز بازار داخلی هستند و حتی می‌توانند مازاد نیاز خود را به بازارهای خارجی صادر کنند، اما  آنچه تاکنون سبب کمبود تایر در بازار داخلی شده است سوء استفاده دلالان از تفاوت شدید نرخ ارز نیمایی و آزاد برای قاچاق این محصول به آن سوی مرزها است.هر دم از این باغ بری می‌رسد  مصداق این مثال را یکبار در گرانی گوشت، خودرو، مسکن و… حالا نیز کمبود تایر شاهد هستیم که همین کمبود خود منجر به گرانی این محصول نیز شده است. گویا تایرها به جای آنکه نیاز بازار داخل را تأمین کند از آن سوی مرزها سردر آورده است.
چنانکه سخنگوی انجمن تایر به تازگی اعلام داشته؛ برخی به علت تفاوت شدید قیمت در دو سوی مرز، تایرهای دولتی را به کشورهای همسایه قاچاق می‌کنند.این روزها با کمبود تایر روبه‌رو هستیم چنانکه طبق آمارهای رسمی تایرسازان داخلی،۲۵۹ هزار تن انواع تایر خودروهای سواری، وانتی، باری و اتوبوسی، کشاورزی و ماشین‌آلات راه‌سازی و صنعتی را در سال ۱۴۰۰ تولید کردند. همچنین تولیدکنندگان تایر از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه، ۱۹۶ هزار تن انواع تایر خودروهای سواری، وانتی، اتوبوسی، کشاورزی، راه‌سازی و صنعتی تولیدکرده‌اند.
البته این آمار نسبت به سال گذشته از رشد یک درصدی برخوردار بود به‌طوری که میزان تولید شامل ۱۸ میلیون و ۴۲۰ هزار و ۸۷۶ حلقه تایر است که از این نظر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲ درصد رشد داشته است.
حال این سؤال مطرح است چرا با وجود رشد ۲ درصدی تولید تایر از سوی تولیدکنندگان داخلی اما باز هم با کمبود این محصول مواجه هستیم؟ و چرا برای قاچاق نشدن تایر  چاره اندیشی نمی‌شود؟  
مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران در خصوص کمبود عرضه تایر در بازار می‌گوید: تولید و توزیع تایر در کشور کماکان طبق روال گذشته ادامه دارد، اما برخی  به علت تفاوت شدید نرخ ارز نیمایی و آزاد، تایرهای دولتی موجود در بازار را جمع‌آوری کرده و به کشورهای همسایه قاچاق می‌کنند.وی افزود: انجمن صنعت تایر ایران چندین بار درخواست داشته است که انحصار صادرات تایر فقط در اختیار تولیدکنندگان داخلی باشد و کسی غیر از تولیدکنندگان نتواند تایر صادر کند؛ زیرا این موضوع به دلیل خرید ریالی و فروش آن با دلار باعث اختلال در بازار داخلی خواهد شد.
تنها ادامه داد: متأسفانه، تاکنون درخواست‌های انجمن صنعت تایر در خصوص انحصار صادرات تایر مورد موافقت قرار نگرفته است، از طرفی اگر صادرات تایر در انحصار تولیدکنندگان باشد، بازار داخلی و همچنین صادرات به‌خوبی تنظیم خواهد شد.
هزینه‌های تولید دائما در حال افزایش است
آنطور که سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران عنوان کرده، کاهش روزبه‌روز ارزش ریال و به‌تبع آن افزایش قیمت مواد اولیه، باعث بالارفتن قیمت تمام شده تولید تایر شده است. وی تصریح کرد: به سبب افزایش هزینه‌ها، درخواست افزایش قیمت توسط انجمن تولیدکنندگان تایر ارائه شد، اما با این موضوع موافقت نشده است.

سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران در ادامه در خصوص اینکه مجوز افزایش قیمت باید در اختیار انجمن صنعت تایر باشد، گفت: طبق قوانین سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان می‌توانند۱۷ درصد سود بر اساس قیمت تمام شده دریافت کنند، بهتر است افزایش قیمت نیز در اختیار انجمن صنعت تایر باشد و فقط نظارت به‌منظور مقابله با تخلف و دریافت سود بیش از حد، صورت پذیرد.
تنها با تأکید بر اینکه اگر قیمت تایر در اختیار تولیدکنندگان باشد انگیزه تولید، سرمایه‌گذاری، جذب نقدینگی از بانک‌ها و توسعه صنعت تایر و همچنین تأمین نیازهای روزافزون تایر در کشور افزایش پیدا خواهد کرد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تایرسازان، لاستیک خودروهای سواری که اصلی‌ترین نیاز بازار است را به‌راحتی تولید و تأمین می‌کنند، حتی به سبب تولید بیش از نیاز کشور، تایرسازان قادر هستند، مازاد لاستیک تولیدی را صادر کنند.
سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران در خصوص میزان تولید تایر خودروهای سنگین نیز اظهار داشت: تایر خودروهای سنگین دو نوع بایاس و رادیال دارد که تایرهای بایاس بیش از نیاز بازار تولید می‌شود، البته همه کارخانه‌ها از تمام ظرفیت خود استفاده نمی‌کنند و این امر به علت عدم فروش است.
وی افزود: البته در خصوص تایرهای رادیال اوضاع متفاوت است و تنها دو واحد تولیدی مشغول به فعالیت هستند، در نتیجه به سبب پاسخگویی نیاز بازار، لازم است واردات صورت گیرد که این عمل نیز در حال انجام است.
تنها در پایان ضمن اشاره به عدم حمایت دولت از تایرسازان گفت: دولت در تمامی صنایع به‌منظور حمایت تمهیداتی را مدنظر قرار دهد، یکی از این موارد، حضور فعالان اقتصادی در سفرهای خارجی دولتمردان است و امید داریم به‌منظور بازاریابی صنایع این امر محقق شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.