احیای واحدهای تولیدی راکد به دست بخش خصوصی رونق‌بخش تولید است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 99749
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۶:۳۳ |
سعید اشتیاقی، کارشناس اقتصادی:

احیای واحدهای تولیدی راکد به دست بخش خصوصی رونق‌بخش تولید است

سعید اشتیاقی، کارشناس اقتصادی در گفت‌‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح احیای واحدهای راکد تولیدی طی سال‌های اخیر پرداخت و درخصوص اثرات این روند در اشتغال‌زایی گفت: ماهیت احیای واحدهای راکد اقدامی مثبت و قابل ارزیابی است چراکه سهم به‌سزایی در اشتغال کشور رقم خواهد زد.
احیای واحدهای تولیدی راکد به دست بخش خصوصی رونق‌بخش تولید است
سعید اشتیاقی، کارشناس اقتصادی در گفت‌‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح احیای واحدهای راکد تولیدی طی سال‌های اخیر پرداخت و درخصوص اثرات این روند در اشتغال‌زایی گفت: ماهیت احیای واحدهای راکد اقدامی مثبت و قابل ارزیابی است چراکه سهم به‌سزایی در اشتغال کشور رقم خواهد زد. آنچه که در این فرآیند از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد، راهکارهای مانع‌زدایی و جلوگیری از شکل‌گیری مجدد مشکلات واحدهای راکد شده است. به بیان دیگر باید بکوشیم تا مشکلات واحدهای راکد بار دیگر تکرار نگردد و واحدهای دیگر به این مشکلات دچار نشوند. به منظور تحقق این امر می‌بایست مشکلات  به صورت ریشه ای حل گردد و فضای اقتصادی باز را رقم زد.
همچنین ضرورت دارد تا ارتباط‌مان با دنیا گسترده‌تر از قبل شود و موضوعات مرتبط با نوسان ارز نیز حل گردد. وی افزود: مادامی که مشکلات ارزی حل شود، تولیدکننده با خیال آسوده به تولید ادامه خواهد داد و ناچار به تعدیل نیرو نیز نخواهد شد. متأسفانه تولیدکنندگان بسیاری را مشاهده می‌کنیم که از پنج ماه گذشته تا به امروز قادر به دریافت ارز موردنیاز خود نشده‌ و ناچار به تعدیل نیرو شده‌اند. مادامی که ارز موردنیاز تولیدکننده فراهم نشود، کارگران غیرضروری خود را اخراج خواهد کرد و چنین روندی برای تولید کشور مخرب است. اشتیاقی با اشاره به مشکلات عدم تأمین ارز واحدهای تولیدی تصریح کرد: هنگامی که واحدهای تولیدی حدود پنج ماه در صف دریافت ارز می‌مانند، تأمین مواد اولیه‌شان با مشکل مواجه خواهد شد و به تدریج ناچار به تعطیلی واحد تولیدی خود خواهدشد.
کارشناس اقتصادی با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی همچنین خاطرنشان کرد: معضل اصلی تولیدکنندگان، تخصیص ارز است و دولت می‌بایست به منظور رفع ریشه‌ای این مشکل چاره جویی کند. به طورحتم اقدام احیای واحدهای تولیدی مثمر ثمر است و نباید کلیت اقدام را به سبب وجود یک رویه نادرست زیرسؤال برد اما نیاز است که دولت تولیدکنندگان را راضی نگه دارد و مشکلات‌شان را کاهش دهد. او با اشاره به ضرورت تحقق شعارسال و به‌کارگیری ظرفیت‌های مشارکت مردمی متذکر شد: امروز راهی جز حمایت از تولید داخل وجود ند‌ارد. طی چندسال اخیر مقام معظم رهبری همواره بر رونق و تقویت تولید تأکید کردند و در نام‌گذاری سال، شعار مرتبط با تولید را مطرح فرمودند و در سال جاری نیز این مهم را به اقدام مردم گره زدند چراکه نتیجه موردنظر از سوی دولتمردان رقم نخورد. اشتیاقی گفت: هرکجا که مردم حضور پیدا کردند، مشکلات حل شد.
اگر سال‌های جنگ را به خاطر بیاوریم و مصائب سیل و زلزله را بررسی کنیم، خواهیم دید که مشکلات به سبب  اقدامات خودجوش مردمی حل شدند. وی با تأکید بر لزوم تقویت تولید یادآور شد: به منظور خروج از مشکلات تحریمی می‌بایست تولید را تقویت کنیم. در این مسیر ضرورت دارد تا از ظرفیت بخش‌های خصوصی کمک بگیریم. دولت تا حد امکان می‌بایست نقش خود را کمرنگ سازد تا بخش خصوصی توانمند شود. وی در پایان این گفت‌وگو با  اشاره به اثرات فعال سازی ظرفیت‌های بخش خصوصی بیان کرد: در پروژ‌ه‌هایی که دولت می‌تواند حضور نداشته باشد، کار باید به بخش خصوصی سپرده شود تا به تدریج مشکلات تولیدی نیز رفع و تولید بهبود یابد.
|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.