اتحادیه اروپا آمادگی برگزاری مذاکرات برجام را ندارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 51240
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۶:۱۳ |
آشفتگی در اردوگاه غرب

اتحادیه اروپا آمادگی برگزاری مذاکرات برجام را ندارد

اگرچه تروئیکای اروپایی طی هفته‌های گذشته، بارها خواستار برگزاری مذاکرات وین در خصوص احیای برجام شده بودند اما به نظر می‌رسد حداقل در برهه زمانی فعلی، سه کشور آلمان ، انگلیس و فرانسه تمایل چندانی برای ازسرگیری مذاکرات ندارند.
اتحادیه اروپا آمادگی برگزاری مذاکرات برجام را ندارد

گروه  بین‌الملل 
اگرچه تروئیکای اروپایی طی هفته‌های گذشته، بارها خواستار برگزاری مذاکرات وین در خصوص احیای برجام شده بودند اما به نظر می‌رسد حداقل در برهه زمانی فعلی، سه کشور آلمان ، انگلیس و فرانسه تمایل چندانی برای ازسرگیری مذاکرات ندارند. دلیل این موضوع به اختلاف شدیدی بازمی‌گردد که در روابط پاریس با واشنگتن و لندن سایه افکنده و روزبه‌روز دامنه و عمق آن وسیع‌تر می‌شود. در چنین شرایطی تروئیکای اروپایی ترجیح می‌دهند تکلیف بحران شکل‌گرفته میان فرانسه و زوج آمریکا-انگلیس بر سر پیمان آکوس «که اخیرا میان کانبرا-لندن و واشنگتن منعقدشده است » مشخص شود و از شدت تنش‌ها تا حدودی کاسته شود و پس‌ازآن، بتوان بر موضوعات دیگر در نظام بین‌الملل تمرکز کرد.
رمزگشایی از سخنان بورل
مخالفت خاص سخنگوی اتحادیه اروپا با برگزاری هرگونه نشستی با موضوعیت برجام در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، موردتوجه برخی تحلیلگران قرارگرفته است.مجمع عمومی سازمان ملل متحد هرسال با توجه به حضور مقامات بلندپایه کشورهای فراوان در نیویورک مکان دیدارهای گوناگون و گاه حل اختلافات میان آن‌هاست. برخی بر این گمان بودند که گفت‌وگوهای وین درباره برنامه جامع مشترک که در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران از ۳۰ خرداد گذشته متوقف گردیده و در انتظار پاسخ دولت تازه ایران است، می‌تواند با تشکیل نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو برجام در حاشیه مجمع عمومی از سرگرفته شود. بااین‌حال، جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام داشت که چنین نشستی در دستور کار نیست.
وزرای امور خارجه ۶ کشور عضو برجام هرچند دیدارهای دو و احتمالاچند جانبه‌ای میان خود خواهند داشت اما نشست مشترکی برگزار نخواهند کرد. درحالی‌که به نظر می‌رسید دیپلمات‌های کشورهای درگیر در تلاش تدارک اجلاسی به این منظور هستند، جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات در این زمینه، این احتمال را رد کرد و تأکید نمود که «برگزاری چنین اجلاسی چندان مهم نیست، بلکه آنچه اهمیت دارد، اراده کلیه  طرفین برای ازسرگیری گفت‌وگوها در وین است.»
بر اساس گزارش رادیو فرانسه، او گفت که خود با وزیر جدید امور خارجه ایران در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار خواهد کرد و از او خواهد خواست هر چه زودتر مذاکرات با دیگر کشورهای عضو را از سر گیرد. جورپ بورل تصریح کرد که «در پی انتخابات، رئیس‌جمهوری جدید در ایران خواستار مهلت برای بررسی مذاکرات و به دست آوردن درک بهتری از این پرونده پیچیده شد.» او یادآوری کرد که «تابستان دیگر تمام‌شده است و ما در انتظار ازسرگیری گفت‌وگوها در وین هستیم.»
 نظر متفاوت فرانسوی‌ها 
نکته جالب‌توجه، به اختلاف مواضع ظاهری بورل و لودریان در خصوص برگزاری احتمالی نشست وزرای امور خارجه ایران و اعضای ۱+۴ در نیویورک بازمی‌گردد. کمی پیش از بورل ، ژان‌ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، نسبت به دیداری میان وزرای کشورهای عضو برجام در نیویورک ابراز اطمینان کرده بود. او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: 
«این مذاکرات به درخواست ایران به حال تعلیق درآمده است و اهمیت دارد که بتوانیم در هفته جاری‌پویايی لازم برای از سرگرفتن مذاکرات در وین را به دست آوریم.» او تأکید کرد که «آنچه اهمیت دارد، از سرگرفتن گفت‌وگوهاست.»
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز تأکید کرده است که  برگزاری نشست کمیسیون ویژه برجام در حاشیه مجمع عمومی پیش‌بینی‌نشده اما تأکید کرد که «گفت‌وگوهای وین به‌زودی و طی چند هفته آینده از سر گرفته خواهد شد.»
از سوی دیگرآنزه لوگار، وزیر امور خارجه اسلوونی که کشور او هم‌اینک ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، روز دوشنبه در شصت و پنجمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نام کشورهای عضو اتحادیه، خواستار رفع تحریم‌های برقرارشده در چارچوب برنامه اتمی ایران و همزمان اجرای کامل و قابل راستی آزمايی تعهدات ایران در این توافق شده است.
پرده‌برداری از یک اختلاف 
اختلاف مواضع ظاهری بورل و مقامات فرانسوی بر سر برگزاری نشست کمیته مشترک برجام در نیویورک  می‌تواند جزئی از یک سناریوی هدفمند از سوی اروپای واحد باشد. مقامات اروپایی از یکسو به دلیل اختلافاتی که اخیرا بر سر انعقاد پیمان آکوس میان استرالیا،انگلیس و آمریکا رخ‌داده است، آمادگی برگزاری سریع مذاکرات برجام را ندارند. فرانسوی‌ها به‌خوبی می‌دانند که در صورت بازگشت به صحنه مذاکرات، باید به تعامل مستقیم با وزارت خارجه آمریکا و انگلیس بپردازند، یعنی دو طرفی که متهم اصلی از بین رفتن قرارداد فروش زیردریایی‌های هسته‌ای فرانسه به استرالیا هستند. بنابراین، کاخ الیزه و فراتر از آن، اتحادیه اروپا معتقدند که فعلا، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد بهتر است این رویارویی و هم‌افزایی«میان اعضای غربی کمیته مشترک برجام »صورت نگیرد؛ اما سؤال اصلی اینجاست که چرا مقامات فرانسوی در چنین شرایطی در خصوص برگزاری نشست کمیته مشترک برجام در نیویورک تأکیددارند؟! پاسخ این سؤال مشخص است. مقامات کاخ الیزه نمی‌خواهند متهم شوند که در شرایط بحرانی اخیر و متعاقب منازعه‌ای که با واشنگتن ایجادشده، مذاکرات برجام را رها کرده‌اند اما در عمل، از جوزف بورل و مقامات ارشد اتحادیه اروپا خواسته‌اند تا حداقل طی روزهای اخیر، زمینه‌ای برای برگزاری نشست ایران و اعضای ۱+۴ فراهم نکند. ازاین‌رو میان مواضع اعلامی و عملیاتی فرانسوی‌ها در این خصوص تفاوتی معنادار وجود دارد.در این معادله اساسا، شاهد نوعی هماهنگی پشت پرده میان کاخ الیزه و جوزف بورل« بر سر اعلام مواضع متناقض در خصوص نشست ایران و اعضای ۱+۴» هستیم ، به‌گونه‌ای که مواضع آن‌ها در ظاهر متفاوت به نظر برسد. این بازی از سوی اتحادیه اروپا مسبوق به سابقه بوده است. 
در جریان برخی نشست‌های کمیته مشترک برجام طی سال‌های اخیر، بورل به‌عنوان مسئول این کمیته برخی مواضع فرانسوی‌ها و ژرمن‌ها را از زبان خود بیان می‌کرد تا پاریس و برلین، هزینه اظهارنظر صریح در خصوص مسائل اختلافی نپردازند. به نظر می‌رسد با تشدید اختلافات اخیر میان کاخ الیزه و کاخ سفید بار دیگر شاهد این تقسیم وظیفه ناشیانه میان بورل و ماکرون هستیم! 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.