ابلاغ آیین‌نامه خودروهای کارکرده به‌منظور ثبات بازار خودرو تسریع شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 94672
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۷ آذر ۱۴۰۲ - ۶:۰۲ |
لطف‌الله سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

ابلاغ آیین‌نامه خودروهای کارکرده به‌منظور ثبات بازار خودرو تسریع شود

لطف‌الله سیاهکلی، نماینده مردم قزوین، البرز، آبیک و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: خوشبختانه واردات خودروهای نو برای مردم قابل‌لمس شده است و می‌‌تواند اثرات این روند را احساس کنند.
ابلاغ آیین‌نامه خودروهای کارکرده به‌منظور ثبات بازار خودرو تسریع شود

لطف‌الله سیاهکلی، نماینده مردم قزوین، البرز، آبیک و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: خوشبختانه واردات خودروهای نو برای مردم قابل‌لمس شده است و می‌‌تواند اثرات این روند را احساس کنند.

اگرچه در شرایط حال حاضر تعداد خودروهای وارداتی بسیار نیست اما امری مهم و قابل‌توجه می‌باشد. آنچه که اکنون اهمیت فراوانی دارد، قیمت نهایی خودروهای وار‌داتی می‌باشد. براین اساس مطالبه‌مان از تیم قیمت‌گذاری، نرخ عادلانه می‌باشد. وی با تأکید بر لزوم تعرفه گذاری درست و اعمال قیمت حقیقی برای خودروهای وارداتی افزود: تیم قیمت‌گذاری نباید قیمت کاذب اعمال کند تا سود کلان عاید واردکنندگان شود. آنچه که همواره در فرآیند واردات خودرو اهمیت داشته، قیمت حقیقی و عادلانه بوده است.

تلاش این است که تعرفه گذاری اعمال شود و خودرو باقیمت مناسب به دست مردم برسد. سیاهکلی درخصوص تبعات افزایش قیمت خودروهای وارداتی تصریح کرد: اگر قیمت خودروهای وارداتی افزایش یابد، تولید داخلی تأثیرخواهد پذیرفت و نارضایتی برای مردم ایجاد خواهد شد. براین اساس ضرورت دارد تا در زمینه قیمت‌گذاری و عرضه بازار رقابتی را رقم بزنیم. عدم رقابتی شدن بازار تمامی دستاوردهای تا به امروز را بی‌اثر خواهد کرد. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم ایجاد بازار رقابتی برای تولیدکنندگان داخلی همچنین خاطرنشان کرد: اگر بازار رقابتی ایجاد نشود، اعتماد مردم از دست خواهد رفت.

فراموش نکنیم که طی ماه‌های گذشته و به سبب کاهشی شدن قیمت‌ها، مردم به مسئولان کشور اعتماد کردند و به خریدهای کاذب دامن نزدند. او متذکر شد: از دست رفتن اعتماد مردم در شرایط حال حاضر می‌تواند بازار را به دوران پیش از کاهشی شدن قیمت‌ها برگرداند و شرایط را نامطلوب کند. مهم‌ترین مطالبه‌مان این است که قیمت‌های حال حاضر را حقیقی و متناسب باقدرت خرید مردم اعمال سازند. نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک با اشاره به تأخیردولت در فرآیند ابلاغ آیین‌نامه خودروهای کارکرده یادآور شد: همچنان در انتظار واردات خودروهای کارکرده می‌باشیم و ضرورت دارد تا دولت در اسرع وقت بخشنامه آن را ابلاغ کند.

متأسفانه تاکنون بخشنامه خودروهای وارداتی کارکرده از سوی دولت ابلاغ نشده و دلیل این امر نیز مبرهن نیست. او بابیان اینکه واردات خودروهای کارکرده با منشأ ارز خارجی انجام می‌شود، همچنین ادامه داد: فرآیند واردات خودروی کارکرده همچون خودروهای نو پیچیده نیست و دشواری کمتری دارد. خودروهای نو می‌بایست ثبت سفارش شوند و ارز آن از محل بانک مرکزی تأمین گردد درصورتی‌که فرآیند واردات خودروهای کارکرده چنین نیست و ارز با منشأ خارجی دارد. او در پایان این گفت‌وگو در تشریح اثرات وار‌دات خو‌دروهای کارکرده بر بازار بیان داشت: چنانچه واردات خودروهای کارکرده کمتر از پنج سال انجام شود، بازار خودرو تأثیر بسیاری خواهد پذیرفت چراکه عرضه به‌شدت افزایش پیدا خواهد کرد. به‌جرئت می‌گوییم که به‌موجب ورود خودروهای کارکرده بازار مافیای خودرو تعطیل خواهد شد و می‌بایست به دنبال شغل دیگری برای خود باشند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.