آیا بایدن از کاخ سفید می‌رود؟ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 49929
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۶:۴۱ |
امکان جایگزینی کامالا هریس وجود دارد

آیا بایدن از کاخ سفید می‌رود؟

 انتشار تصاویر چرت زدن جوبایدن رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا در دیدار نفتالی بنت نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس، بار دیگر منجر به طرح مباحثی جدی در خصوص سلامت جسمی وی شده است
آیا بایدن از کاخ سفید می‌رود؟

گروه بین‌الملل
 انتشار تصاویر چرت زدن جوبایدن رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا در دیدار نفتالی بنت نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس، بار دیگر منجر به طرح مباحثی جدی در خصوص سلامت جسمی وی شده است. برخی منابع آمریکایی قبل از این نیز اعلام کرده بودند که احتمالا بایدن تا قبل از فرارسیدن سال ۲۰۲۴( انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا) از قدرت کناره‌گیری می‌کند و طبق قانون اساسی  کار را به کامالا هریس معاون خود خواهد سپرد.ممکن است این جا به‌جایی، زودتر از سال ۲۰۲۴ صورت گیرد! 

کامالا هریس که خود یکی از نامزدهای انتخابات نوامبر ۲۰۲۰  بود، پیش از اولین رأی‌گیری در رقابت‌های مقدماتی حزب دموکرات و درحالی‌که در جمع‌آوری کمک مالی به مشکل برخورده بود به کمپین خود پایان داد. او در همان دوران کوتاه فعالیت در این کارزار انتخاباتی، بارها به انتقاد از جو بایدن پرداخته بود.بااین‌حال او درنهایت به‌عنوان معاون رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شد. اکنون، این سناتور سابق آمریکایی، خود را بیش از هر زمان دیگری نزدیک به فتح بی‌دردسر کاخ سفید می‌بیند! دموکرات‌ها امیدوارند که با انتخاب خانم هریس بتوانند رأی سیاهان و اقلیت‌های نژادی را در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ به سود خود به گردش درآورند. 
ماجرای استعفای بایدن از مسند ریاست جمهوری و جایگزینی کامالا هریس زمانی جدی‌تر شد که رانی جاکسون، پزشک سابق کاخ سفید در دوره‌های ریاست جمهوری باراک اوباما و دونالد ترامپ با حضور در یک برنامه تلویزیونی پیش‌بینی کرده است جو بایدن رئیس‌جمهوری کنونی این کشور با یک بیماری جدی مواجه است و مجبور خواهد شد پیش از پایان دوره‌ مسئولیتش استعفا دهد.
«رانی جاکسون» که در میان ۱۴ قانون‌گذار جمهوری‌خواه است که خواهان آزمایشات سلامتی جامع از رئیس‌جمهوری آمریکا شده‌اند همچنین اعلام کرد درصورتی‌که بایدن استعفا ندهد قانون بیست و پنجم آمریکا شامل او خواهد شد که عدم صلاحیت ریاست جمهوری بایدن را تایید می‌کند.پس‌ازاین اظهارات جنجالی، شاهد انتشار صحنه‌هایی از خوب آلودگی و خستگی بایدن در ملاقات‌های رسمی و غیررسمی در آمریکا بودیم که آخرین آن‌ها، مربوط به دیدار دوجانبه با نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس در کاخ سفید بود. 
اکنون کامالا هریس به سیبل انتقادات جمهوری‌خواهان تبدیل‌شده است زیرا بسیاری از رقبای بایدن، تقریبا اطمینان یافته‌اند که او ممکن است جای خود را به معاونش هریس بدهد. سؤال اصلی اینجاست که آیا این اتفاق قبل از سال ۲۰۲۲ ( زمان برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره) رخ خواهد داد یا سران حزب دموکرات ترجیح خواهند داد بایدن را به هر نحو ممکن تا سال ۲۰۲۴ میلادی در مسند قدرت حفظ کنند.در این میان، دموکرات‌ها یک نگرانی کلی در خصوص وضعیت هریس در نظرسنجی‌ها دارند.کامالا هریس یکی از نامحبوب‌ترین و کم طرفدارترین معاونان رئیس‌جمهور آمریکا در دوران اخیر است. مایک پنس، معاون سابق ترامپ هم به‌شدت نامحبوب و کم طرفدار بود. میزان مقبولیت وی در مه ۲۰۱۷ همزمان با ماه‌های نخست سمتش کمترین درصد بود. این در حالی است که ۴۱ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی از وی حمایت کردند.دیک چنی در اوایل دوره تصدی خود به‌عنوان معاون رئیس‌جمهور بسیار محبوب بود و میزان مقبولیت وی در میان مردم ۶۰ درصد بود هرچند که بعدها این محبوبیت شدیدا کاهش یافت و پس از شکست آمریکا در جنگ عراق به پایین ۴۰ درصد رسید.بااین‌حال، نظرسنجی‌های کنونی در آمریکا نشان می‌دهد که حداقل تا امروز، کامالا هریس نتوانسته است خود را در کسوت یک سیاستمدار موفق به شهروندان این کشور معرفی کند! 
رویکرد هریس در مواجه با بحران مهاجرت غیرقانونی به آمریکا  ، یکی از نقاطی است که جمهوری‌خواهان سعی دارند از آن به‌عنوان پاشنه آشیل دولت بایدن یاد کنند. جمهوری‌خواهان آمریکا نیز طی هفته‌های اخیر، مواضع بسیار تندی را علیه کامالا هریس اتخاذ کرده‌اند. این مواضع، منجر به کاهش محبوبیت معاون بایدن شده است. در تازه‌ترین این موارد، ۲۴ نفر از اعضای حزب جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای خطاب به جو بایدن رئیس‌جمهوری این کشور از وی خواستند کامالا هریس را از پست خود به‌عنوان مسئول و هماهنگ‌کننده امور مرزی موسوم به سزار مرزی کنار بگذارد.بر اساس آنچه هفته‌نامه نیوزویک گزارش داده است،  در این نامه جمهوری‌خواهان درباره انتصاب هریس در این پست برای حل وضعیت کنونی که ازنظر آن‌ها بحران مرزی در مرزهای جنوبی کشور است، به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.انتقاد جمهوری‌خواهان از نحوه مدیریت و کنترل ورود مهاجران غیرقانونی از مرز جنوبی آمریکا است. درهرحال، میان سران حزب دموکرات بر سر کلیت و زمان حضور کامالا هریس در کاخ سفید، جدال پنهانی شکل‌گرفته است. البته سران این حزب بر روی این نقطه که جوبایدن دیگر نمی‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ در مبارزات انتخاباتی شرکت کند، اکنون اتفاق‌نظر پیداکرده‌اند.
 نظرسنجی جدید در آمریکا
بر اساس نتیجه نظرسنجی جدید «دانشگاه کوینیپیاک»  اکثر آمریکایی‌ها معتقد هستند که «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا دیگر در سال ۲۰۲۴ برای دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری نامزد نمی‌شود و نزدیک به نیمی از آن‌ها فکر می‌کنند اگر این کار انجام گیرد برای کشور مفید نخواهد بود.نیوزویک در ادامه نوشت: میزان رضایت کلی بایدن در نظرسنجی کوینیپیاک در ماه مه (اردیبهشت) ۴۹ درصد بود، اما اکنون با کاهش قابل‌توجه به ۴۶ درصد رسیده است. این در حالی است که تنها هفت ماه از ریاست جمهوری بایدن دموکرات می‌گذرد.

نظرسنجی کوینیپیاک بین ۲۷ ژوئیه تا ۲ اوت
 (۵ تا ۱۱ مرداد) انجام شد و از پاسخ‌دهندگان پرسیده شد که آیا ازنظر آن‌ها بایدن برای دور دوم هم نامزد می‌شود یا خیر. تنها ۳۳ درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند بایدن در سال ۲۰۲۴ دوباره نامزد می‌شود. در این نظرسنجی یک هزار و ۲۹۰ نفر شرکت کرده بودند.مدت‌هاست گمانه‌زنی‌هایی در مورد تصمیم بایدن برای دومین دوره ریاست جمهوری عمدتا به دلیل سن او وجود دارد. وی در سن ۷۸ سالگی، مسن‌ترین رئیس‌جمهوری است که تابه‌حال سوگند یادکرده است و در ۲۰ نوامبر ۲۰۲۴ (انتخابات ریاست جمهوری بعدی ایالات‌متحده)، ۸۲ ساله می‌شود.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.