آبروریزی بزرگ برای ماکرون - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 84327
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۶:۵۵ |
معترضان مخالف اصلاحات نظام بازنشستگی فرانسه سخنرانی امانوئل ماکرون را در لاهه قطع کردند

آبروریزی بزرگ برای ماکرون

روند کاهشی محبوبیت امانوئل ماکرون، رئیس  جمهور فرانسه کماکان ادامه دارد. فارغ از اعتراضاتی که در داخل خاک فرانسه و در اعتراض به تصویب اجباری و غیر دموکراتیک اصلاحات اقتصادی رخ داده است، در خارج از خاک این کشور و در محافل بی المللی نیز مخالفان کاخ الیزه از هر فرصتی برای بیان مطالبات خود علیه دولت ماکرون استفاده می کنند.
آبروریزی بزرگ برای ماکرون
گروه بین الملل
روند کاهشی محبوبیت امانوئل ماکرون، رئیس  جمهور فرانسه کماکان ادامه دارد. فارغ از اعتراضاتی که در داخل خاک فرانسه و در اعتراض به تصویب اجباری و غیر دموکراتیک اصلاحات اقتصادی رخ داده است، در خارج از خاک این کشور و در محافل بی المللی نیز مخالفان کاخ الیزه از هر فرصتی برای بیان مطالبات خود علیه دولت ماکرون استفاده می کنند. اخیرا معترضان مخالف اصلاحات نظام بازنشستگی فرانسه سخنرانی امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در هلند را برای لحظاتی قطع کردند و اجازه ندادند او درباره چشم‌انداز خود برای آینده اروپا صحبت کند. به عبارت بهتر، معترضین به مخاطبان این نکته مهم را یادآور شدند که رئیس جمهور ناتوان فرانسه، قدرت اداره کشور خود را نیز نداردو در چنین شرایطی قطعا نمی تواند در خصوص رهبری بر اتحادیه اروپاو حوزه یورو ادعایی داشته باشد.
 اصل ماجرا چه بود؟
 رئيس جمهوری فرانسه در لاهه مشغول سخنرانی بود و برخی از حاضران با فریادهای خود او را متهم کردند که با اقداماتی غیردموکراتیک تلاش می‌کند سن بازنشستگی را در این کشور افزایش دهد. 
اصلاحات نظام بازنشستگی ماکرون باعث اعتراضات و اعتصابات گسترده در فرانسه شده و تلاش او برای استفاده از قدرت ویژه قانون اساسی و اجرای این لایحه بدون رای‌گیری در پارلمان باعث خشم بیشتر منتقدان در این کشور شده است. 
برخی از معترضان در لاهه بنری را نصب کرده بودند که در آن ماکرون  را «رئيس جمهوری خشونت و ریا» خوانده بودند. ماکرون که به زبان انگلیسی مشغول صحبت بود در پاسخ به معترضان گفت: «اگر کمی به من فرصت دهید می‌توانم به سوالات شما پاسخ دهم.» اما معترضان سالن را ترک کردند و منتظر شنیدن توضیحات رئيس جمهوری فرانسه نشدند. در این میان، ماکرون تلاش کرد با دادن آدرس هایی نادرست و وارونه، اقدامات خشونت آمیزپلیس و نیروهای امنیتی علیه معترضین و فراتر از آن، اقدام دولت دراجرای یک جانبه قانون جدید را توجیه کند.ماکرون با اشاره به اینکه بسیار مهم است چنین بحث‌هایی( اعتراضاتی)  وجود داشته باشد به نمونه‌هایی از شورش‌ها در جریان حمله به کنگره آمریکا در سال ۲۰۲۱ و همچنین ساختمان‌های دولتی در برزیل اشاره کرد و افزود: «اگر شما فکر می‌کنید چون مخالف هستید تصمیم گیرنده هم هستید، در واقع دموکراسی را به خطر می‌اندازید.»
 رویای اروپایی ماکرون!
ماکرون در سخنرانی خود به تشریح چشم انداز خود برای آینده حاکمیت اروپا پرداخت و گفت که باید بر پنج ستون رقابت، سیاست صنعتی، حمایت گرایی، تعامل متقابل و همکاری استوار باشد.
واقعیت امر این است که ماکرون در سال ۲۰۱۷ میلادی به عنوان یک اقتصاددان وارد معادلات سیاسی و اجرایی اتحادیه اروپا گردید. بسیاری از شهروندان اروپایی امیدوار بودند پس از شکست طرح ریاضت اقتصادی مرکل ، ماکرون بتواند با سیاست های تحول گرایانه خود ، منطقه یورو را از بحران بیشتر نجات دهد. ماکرون نیز تلاش داشت با استفاده از فرصت به وجود آمده، خود را به رهبر اقتصادی و سیاسی جدید اروپای واحد تبدیل کند. امروز در سال ۲۰۲۳ میلادی، ماکرون به رئیس جمهوری حداقلی با کف میزان محبوبیت عمومی تبدیل شده و در اتحادیه اروپا نیزکسی از وی به عنوان سیاستمداری موفق یاد نمی کند! درچنین شرایطی سخن گفتن از آینده اروپا نوعی بازی با واژگان از سوی وی محسوب می شود!
 نظرسنجی هایی که گویاست
در این میان نظرسنجی های عمومی در فرانسه به اندازه کافی گویای فاجعه ای ایست که درکاخ الیزه رخ داده و ممکن است طی روزها وهفته های آتی منجر به تقویت شکاف های داخلی و اعتراضات خیابانی در این کشور اروپایی شود. نتایج نظرسنجی انجام شده توسط موسسه «بی‌وی‌ای» نشان می‌دهد که فقط ۲۸ درصد از شرکت‌کنندگان از عملکرد رئیس‌جمهوری فرانسه رضایت دارند که این رقم نسبت به ماه فوریه ۶ امتیاز کاهش داشته است.بر اساس نتایج این نظرسنجی که طی روزهای ۲۴ و ۲۵ مارس انجام شده، میزان محبوبیت ماکرون  در حال نزدیک شدن به پایین‌ترین سطح خود از زمان بحران «جلیقه‌زردها» در سال ۲۰۱۸ میلادی است که در آن زمان حدود ۲۶ درصد بود.
اما ماکرون با وجود سقوط میزان محبوبیتش به زیر خط نمادین ۳۰ درصد، همچنان بر اجرای قانون جدید نظام بازنشستگی که بسیاری از فرانسوی‌ها با آن مخالف هستند، تأکید دارد.بسیاری از شهروندان فرانسوی و نمایندگان مخالف دولت این کشور، مخالفت خود را با لایحه اصلاح نظام بازنشستگی که توسط دولت فرانسه تهیه شده بود، اعلام کردند اما ماکرون  با استفاده از تبصره سوم ماده ۴۹ قانون اساسی کشورش، این لایحه جنجالی را به تصویب رساند.
 استعفا قبل از سال ۲۰۲۷؟!
برخی تحلیلگران در اروپا می گویند تاریخ مصرف ماکرون برای همیشه به پایان رسیده و بهترین گزینه پیش روی وی، استعفای زودهنگام ( قبل از موعد پایان دوره دوم ریاست جمهوری) و ترک کاخ الیزه است. نکته جالب توجه اینکه برخی هم حزبی های ماکرون نیز معتقدند استمرار بقای وی در کاخ الیزه می تواند
 منجر به تشدید ناآرامی ها در فرانسه و در نهایت، خروج پرهزینه تر وی از قدرت شود.این مسئله قطعا آینده حزب تازه تاسیس«جمهوری به پیش» را نیز به خطر خواهد انداخت.در چنین وضعیتی قطعا ماکرون قدرت مانور چندانی در برابر معترضین ندارد! از یک سو اتحادیه های کارگری، صنعتگران، دانشجویان ،جلیقه زردها و دیگرگروه های معترض خود را برای ادامه حضور در خیابان و حتی اعتصابات گسترده آماده
 می کنند  و از سوی دیگر، چشم اندازی برای تجدید  نظر دولت در تصمیم جنجالی خود در خصوص قانون بازنشستگی و دیگر اصلاحات اقتصادی وجود ندارد. همین مسئله ممکن است سیاستمداران مخالف ماکرون را نیز مجاب کندتا ورود موثرتری به اعتراضات داشته باشند.. یکی از این افراد مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه و دیگری، ژان ملانشون، رهبر جریان چپ افراطی در این کشور می باشند.در صورتی که توان مخالفان حزبی ماکرون با مخالفان اصلاحات اقتصادی به صورت کامل در اعتراضات خیابانی یا اعتصابات عمومی تجمیع شود، رئیس جمهور فرانسه چاره ای جز انحلال مجلس ملی این کشور و استعفا از سمت خود نخواهد داشت. هرچند که در این صورت نیز برگزاری انتخابات زودهنگام در فرانسه چندان آسان و بدون هزینه نخواهد بود! می توان از شرایط جاری در فرانسه نتیجه گرفت که این کشور چه در صورت بقای ماکرون  در راس قدرت یاحتی خروج پرهزینه وی از کاخ الیزه، با بحرانها و آشفتگی هایی مواجه خواهد شد که غلبه بر آنها ساده به نظرنمی رسد! 
|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.