مخاطب بايدها، انگار نه ‌انگار | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 9249
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۱ | 625 بازدید |

مخاطب بايدها، انگار نه ‌انگار

حتما پيش‌ازاين شنيده‌ايد که آسيب‌هاي اجتماعي باسياست‌هاي سلبي مرتفع نمي‌شوند و تنها راه مقابله با آن‌ها، حذف زمينه‌ها و عوامل به وجود آورنده آن‌هاست.
مخاطب بايدها، انگار نه ‌انگار

|محسن پيرهادي – مديرمسئول|
حتما پيش‌ازاين شنيده‌ايد که آسيب‌هاي اجتماعي باسياست‌هاي سلبي مرتفع نمي‌شوند و تنها راه مقابله با آن‌ها، حذف زمينه‌ها و عوامل به وجود آورنده آن‌هاست. نمونه هم فراوان است، پديده کودک کار، با جمع‌آوري اين کودکان از کوچه و خيابان‌ها که خود قرباني درجه اول اين بلاي شوم‌اند، از بين نمي‌رود. راه‌حل اصلي برخورد با پديده اعتياد، برخورد با معتادان نيست، همين‌طور، راه‌حل مبارزه با مسئله کودک همسري، کار سلبي و ايجاد منع قانوني براي چنين مسئله‌اي نيست، چه آن‌که در اثر اقدامات سلبي، حتي اگر بر اساس قانون باشد، در آينده‌اي نه‌چندان دور، در برخي مناطق کمتر برخوردار، شاهد شمار زيادي از ازدواج‌هاي مردان با کودکان دختر هستيم که حتي ثبت هم نمي‌شوند و اين يعني آن‌که نه‌تنها، مسئله حل نمي‌شود، بلکه داماد، هيچ تعهد و مسئوليت قانوني هم در برابر دختر نخواهد داشت.
همکارانم در گزارش امروز روزنامه، نورافکن خود را به نقطه سياهي تابانده‌اند که ديدنش شديدا دردناک است. تابه‌حال، از دلالي ارز و خودرو و ملک بسيار شنيده‌ايد، اما شايد پديده دلالي کليه برايتان عجيب باشد. دقت کنيد که موضوع، خريدوفروش کليه نيست، چه اين‌که اين کار در کشورهاي ديگر هم رواج دارد، موضوع وجود بازار سياه و حضور دلالاني است که کليه را ۵۰ ميليون از يک نيازمند پول مي‌خرند و ۱۰۰ ميليون تومان به يک نيازمند سلامتي مي‌فروشند، اقدام تهوع‌آوري که طبق آمارها، تقريباً در اکثر کشورهاي جهان جز ايران، ممنوع است.
هر جا که عرضه و تقاضايي وجود داشته باشد و قانون نباشد يا مجريان، انگيزه اجرايش را نداشته باشند، مسئله‌اي که از آن گريزي نيست، بازار سياه و دلالي است. اين تنها يک نمونه از حوزه‌هايي است که ترکيبي از خلأ قانوني، ضعف مجريان و نياز مخاطبان، مسئله‌ساز شده است. نياز مخاطبان را که نمي‌توان ناديده انگاشت و از سويي با وضعيت اقتصادي و معيشتي امروز، نمي‌توان توقع داشت که بخشي از مردم، براي غلبه موقت بر فقر، سلامتي خود را نفروشند، اما خلأ قانوني و مسئوليت‌پذيري مجريان که هر دو، متولي مشخص دارند، مي‌توانند سريعا نسبت به رفع نواقص اقدام کنند. عجيب آن‌که پيش‌تر از اين، گاهي فرياد زدن بلند يک درد مردم، حرکت و تکاني در مسئولان ذي‌ربط ايجاد مي‌کرد، اما چند وقتي است که هر چه رسانه‌ها از درد مردم مي‌گويند، از دولت و مجلس که مخاطب عمده اين فريادهايند، آبي گرم نمي‌شود. مسئولان محترم! مخاطب بايدها شماييد. مخاطب اين سخنان و فريادهاي مردم شماييد. اي‌کاش، همان‌قدر که به فکر استمرار حضورتان درصحنه قدرتيد به فکر حل مشکلات مردم هم باشيد.

نویسنده : محسن پيرهادي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.