کری‌خوانی يک بازنده | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 7279
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۱ | 233 بازدید |

کری‌خوانی يک بازنده

قرار نيست همه موفق باشند؛ گاهي يک سياستمدار هر چقدر هم انگليس‌ درس‌خوانده و آشنا به روش غربي‌ها باشد، ممکن است از آنان رودست بخورد و مملکتي را چندين و چند سال معطل کند.
کری‌خوانی يک بازنده

|مسعود پيرهادي – سردبير|
قرار نيست همه موفق باشند؛ گاهي يک سياستمدار هر چقدر هم انگليس‌ درس‌خوانده و آشنا به روش غربي‌ها باشد، ممکن است از آنان رودست بخورد و مملکتي را چندين و چند سال معطل کند. حتما اعتقاد داريم بناي دولتمردان به موفقيت و پيشرفت کشور بوده است، اما آنان را به مثابه جواناني مي‌دانيم که هر چند مو سپيد کرده‌اند اما تجربه نبرد با گرگ را نداشته‌اند. از قضا گوش استماع هم نداشتند و رهنمود پير طريق را به جاي آويزه گوش کردن، پشت گوش انداختند.
رئيس جمهور در ديدار با وزير، معاونان و مديران ارشد وزارت امور خارجه صحبت‌هايي کرده است که نمي‌شد از آنها به سادگي گذشت و به حساب خدا قوت به تيم ديپلماسي نوشت؛ فلذا براي جلوگيري از تحريف تاريخ بايد نکاتي بنويسيم تا مثل ماجراي شهيد و جلاد، غالب و مغلوب مذاکرات هم جابه جا نشود.
آقاي روحاني گفتند: «دوست و دشمن نتوانستند بگويند برجام به ضرر ملت ايران بوده است.» نمي‌دانم جناب رئيس‌جمهور، ما را در کدام دسته قرار مي‌دهند ولي ما هيچ‌گاه برجام را نه‌تنها به نفع ملت ايران ندانستيم که مايه عبرت و به تعبير رهبري تجربه تلخ مي‌دانيم.
ايشان در ادامه بيان داشته‌اند: «وقتي نظام به تصميمي رسيد باز هم بايد امانت‌دار بوده و همان تصميم را با امانت‌داري کامل به طرف خارجي منتقل کنيم.» اين هم متأسفانه رخ نداد و رهبري صريحا فرمودند «از خطوط قرمز نظام عبور شد». آقاي روحاني افزوده است: «اگر وزير خارجه کشورمان در نيويورک با وزير خارجه آمريکا از نزديک گفت‌و‌گو نمي‌کرد و من به تلفن آقاي اوباما جواب نمي‌دادم، شايد روند رسيدن به توافق به کندي صورت مي‌گرفت. اينکه توانستيم در طول کمتر از ۱۰۰ روز با ۶ قدرت جهاني به توافق ژنو برسيم…» اي کاش هيچ‌وقت وزير خارجه کشوري که علمدار مقاومت است کنار يک آدمکش بي‌شرف قدم نمي‌زد تا دل رزمندگان مقاومت، آزرده شود. اي کاش رئيس جمهور ايران اسلامي اينقدر خود را عزيز مي‌دانست که آمريکايي‌ها را شايسته مبادله پيام نداند؛ نه اينکه بعد از مدت‌ها از مکالمه تلفني با اوباما ذوق کند. اي کاش شما هم هشت سال مذاکره مي‌کرديد و به توافق خسارت‌بار نمي‌رسيديد که درس عبرت براي تاريخ شويد. در پايان جناب روحاني گفته است: «دنيا فهميد اگر ايران عهد و پيماني را ببندد، پاي آن مي‌ايستد و اين يک امتياز جاودانه براي ملت ايران است و امروز بعد يک سال صبر به عنوان ملتي که به عهد و قول خود وفادار هستيم، در تاريخ ثبت شد.» براي بار هزارم! برجام قرار بود تحريم‌ها را به قول شما بالمره بردارد نه اينکه به دنيا درس اخلاق دهد، نه اينکه حسن نيت ايران ثابت شود و نه اينکه ابزاري شود که ناکارآمدي دولت را بپوشاند، چرا که خود برجام را اگر از ما مي‌شنويد به نحوي بپوشانيد و هر روز به مداحي آن اقدام نکنيد.

نویسنده : مسعود پيرهادي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.