سرّ شكست‌ناپذیری راهبرد نظامی ایران | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 5576
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۲ | 570 بازدید |

سرّ شكست‌ناپذیری راهبرد نظامی ایران

انقلاب كه پیروز شد سران ارتش شاه به دلیل كشتار بی‌رحمانه مردم در شهرها در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیز، عادلانه محاكمه و به دار مكافات آویخته شدند.
سرّ شكست‌ناپذیری راهبرد نظامی ایران

| محمدكاظم انبارلویی|
انقلاب كه پیروز شد سران ارتش شاه به دلیل كشتار بی‌رحمانه مردم در شهرها در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیز، عادلانه محاكمه و به دار مكافات آویخته شدند. این جمله معروف كه «ما كشتیم شما هم بكشید» ترجیع بند دفاعیات برخی از سران ارتش بود. بدنه ارتش به مردم وفادار ماند و فرماندهان میانی با سران همراهی نكردند لذا ارتش به مردم پیوست اما سازه اصلی فرماندهی از بین رفته بود. در این گیرودار دولت موقت، خدمت سربازی را از دو سال به ۱۸ ماه کاهش داد این در حالی بود كه صدام در عراق نیروهای ذخیره را هم به خدمت فرا خوانده بود. بگو مگو در دولت موقت سر این بود كه ما نیازی به هواپیمای اف ۱۴ نداریم چون در اندیشه حمله به هیچ كشوری نیستیم. در همین حال و هوا بودیم با آنكه هنوز یك‌سال ونیم از عمر انقلاب نگذشته بود، از زمین، هوا و دریا مورد حمله قرار گرفتیم و در همان دقایق اولیه حمله ۱۲۰۰ كیلومترمربع از خاك عزیز میهن‌مان زیر چكمه ارتش متجاوز عراق كه از سوی آمریكا و شوروی حمایت لجستیك می‌شد رفت و به تصرف دشمن درآمد. برخی كشورهای عربی هم در این تجاوز هم كمك مالی كردند و هم سرباز فرستادند. مظلومان عالم، شیفتگان انقلاب اسلامی و مردم آزاده جهان می‌دانستند ملت ایران در این تهاجم بیرحمانه و سبوعانه مظلوم واقع شده است لذا حق دارد به هر وسیله ممكن از خود دفاع كند. آن هنگام كه حتی یك متر سیم‌خاردار هم دنیا مجاز نبود به ما بفروشد، فهمیدیم باید برای دفاع به ملت خود، به اراده ارتش و سپاه و هوشمندی و دانش دانشمندان خود متكی باشیم و از دفاع مقدس فرصتی بسازیم تا ارتش و سپاه اسلام را به استطاعتی برسند كه هیچ قدرت منطقه‌ای و جهانی نگاه چپ به ایران نكند. از آن تهاجم وحشیانه بیش از ۴۰ سال است می‌گذرد. اكنون با مدد الهی و اراده پولادین فرزندان رشید این ملت به درجه‌ای از آمادگی و بازدارندگی رسیده‌ایم كه اگر دشمن به یك وجب از خاك،‌ یا آب یا آسمان ایران نزدیك شود بی‌تردید با برخورد سخت مواجه خواهد شد. از این بالاتر اگر در هر كشوری از منطقه بوی توطئه نظامی علیه ملت ایران به مشام برسد دشمن را در مبداء تنبیه می‌كنیم. وقایع سوریه و عراق و شكل‌گیری توطئه‌آمیز داعش نشان داد ارتش و سپاه ایران با احدی شوخی ندارد، آنها اراده كنند در زدن ضربه تردید نمی‌كنند. رژیم صهیونیستی دشمن دیرینه اسلام و ایران در جنگ‌های نیابتی حزب‌الله و حماس بارها زیر ضربات تنبیهی ایران قرار گرفته است. اكنون از ارتش شكست‌ناپذیر آن در سال‌ها ۱۹۶۷ چیزی جز چند تانك و توپ قراضه باقی نمانده است كه بتواند در برابر سپر موشكی حزب‌الله و حماس بیش از دو ساعت تاب آورد.
از آغاز حمله ارتش بعث به ایران اسلامی نزدیك به ۴۰ سال است می‌گذرد باید دید كجا بودیم، الان كجا هستیم و چگونه، چرا به این درجه از بازدارندگی رسید‌ه‌ایم.
آيت‌الله خامنه‌اي جزء معدود علمايي بود كه قبل از انقلاب علاوه بر مبارزه علني در منبر و محراب عليه شاه با گروه‌ها و جوانان كه دستي در مبارزات مسلحانه داشتند در ارتباط بودند. حساب و كتاب مبارزات چريكي سال‌هاي ۵۰ به بعد را داشتند و حتي قبل از آن در جريان ترور منصور با اصلي‌ترين كادرهاي مؤتلفه اسلامي در ارتباط بودند.
شوراي انقلاب كه تشكيل شد كارهاي مهم شورا بين اعضاي اصلي تقسيم شد سهم آيت‌الله خامنه‌اي در اين تقسيم كار حوزه دفاعي، امنيتي و نظامي بود.
۲۹ تيرماه ۱۳۵۸ كه دولت موقت و شوراي انقلاب در هم ادغام شدند مسئوليت آيت‌الله خامنه‌اي معاونت وزارت دفاع در امور انقلاب و سرپرستي سپاه پاسداران شد و به عضويت كميسيوني از وزيران امنيتي در آمد و مسئوليت كليه امور انتظامي و نظامي و امنيتي از جمله بحران‌هاي گنبد، كردستان و خوزستان وسيستان و بلوچستان را به عهده گرفت. او شجاعانه در برابر منافقين كه دنبال انحلال ارتش بودند ايستاد. در مقابل ليبرال‌ها كه در پي پس دادن سلاح‌هاي پيشرفته وفوق مدرن و از جمله اف ۱۴ به آمريكا بودند ايستاد. تصفيه ارتش از عناصر آلوده و ساماندهي نيروهاي مؤمن و پاي‌كار انقلاب در ارتش را در دستور كار قرار داد و به‌خوبي از عهده آن برآمد.
وقتي هم در مجلس اول به عنوان نماينده تهران انتخاب شد به كميسيون امور دفاعي رفت و به عنوان رياست كميسيون هم برگزيده شد. بعدها كه شوراي‌عالي دفاع ملي شكل گرفت به عنوان رياست اين شورا انجام وظيفه مي‌كرد و امام (ره) او و چمران را به عنوان مشاور و نماينده خود در شوراي‌عالي دفاع منصوب فرمودند.
وقتي صدام به ايران حمله كرد او اولين كسي بود كه مأمور شد يك گزارشي از ابعاد و اكناف اين حمله و چگونگي برخورد با متجاوز را تهيه كند او شجاعانه در جلسه ستاد مشترك ارتش اين ماموريت را پذيرفت و هشت ماه اوليه نبرد ملت ايران در دفاع مقدس وي در جبهه‌هاي مختلف نبرد حضور يافت و در تشجيع و تقويت روحيه رزمندگان و انسجام عمليات‌هاي نظامي و جنگ‌هاي نامنظم مشاركت داشت، هفته‌اي يك روز به تهران براي ايراد خطبه مي‌آمد و بقيه روزهاي هفته كه هر ساعت و دقيقه‌اش خوف و خطر كشته شدن بود در جبهه‌ها به سر مي‌برد.
از سال ۶۰ تا ۶۴ كه تحولات بزرگي در جبهه‌ها پديد آمد او رئيس جمهور و رئيس شوراي‌عالي دفاع بود كه اغلب سرزمين‌هاي اشغالي را در همين برهه از دشمن پس گرفتيم.
پس از خاتمه جنگ و اعلام رهبري ايشان توسط خبرگان در مقام فرمانده كل قوا لحظه‌اي از خودكفايي در آموزش نظامي، خودكفايي در تسليحات نظامي، تقويت بنيه دفاعي و برقراري نظم و انضباط در نيروهاي مسلح مورد غفلت قرار نگرفته است.امروز مردم جهان چشم باز كرده‌اند و مي‌بينند، ايران تروريست‌ها را در فاصله صدها كيلومتر مرز خود در يك كشور در دوردست‌ها با موشك‌هاي نقطه‌زن تنبيه مي‌كند آن هم با فاصله خطاي نيم‌متري در هدف‌گيري!امروز مردم جهان چشم باز كرده‌اند و مي‌بينند در وسط آب‌هاي خروشان خليج فارس وقتي سربازان انگليسي يا تفنگداران آمريكايي وارد آب‌هاي ايران مي‌شوند بلافاصله با خفت‌وخواري دستگير مي‌شوند. امروز مردم جهان چشم باز كرده‌اند و مي‌بينند وقتي يك هواپيماي مدرن و فوق پيشرفته جاسوسي آمريكا كه رادار گريز هست وارد آسمان ايران مي‌شود در فاصله چند هزار پايي مورد اصابت موشك‌هاي فوق پيشرفته ايران قرار مي‌گيرد و بلافاصله ساقط مي‌گردد. امروز موشك‌هاي زمين به زمين، هوا به زمين و موشك‌هاي سوار شده بر ناوها و زير دريايي‌هاي ايران توسط جوانان سلحشور ملت ايران آماده پاسخگويي به هر شرارت دشمن است. امروز هيچ دولتمردي در آمريكا و اروپا با هر درجه‌اي از حماقت و بلاهت حاضر نيست به ماجراجويي نظامي موقتي يا دائمي با ايران فكر كند. به همين دليل آنها همه زور خود را برده‌اند در حوزه «اقتصاد»، «سياست» و «فرهنگ» لذا تمامي توپ و تانك و گلوله و موشكي كه قرار است به ما شليك كنند در همين سه گانه‌‌اي است كه ذكرش رفت.عنايت ويژه خداوند متعال، اقتدار و بصيرت ملت ايران. توانايي‌هاي شگرف ارتش و سپاه اسلام و امتداد آن در منطقه سايه جنگ را سال‌هاست از سر ملت ايران دور كرده است. كساني كه در اين توهم به‌سر مي‌بردند كه ديپلماسي سايه جنگ را دور خواهد كرد اكنون به اين واقعيت رسيده‌اند كه در عالم خيال و توهم سير و سلوك مي‌كردند و فكر آنها ريشه علمي و عملي نداشته است.
تاريخ ايران اين پيروزي شگرف را مديون فردي مي‌داند كه ۱۰ سال در زمان امام (ره) همه همتش تقويت اقتدار نظامي ايران بود و پس از امام (ره) ۳۰ سال در اين راه خون دل خورد تا ايران را به پايه‌اي از اقتدار نظامي برساند كه در تاريخ قبل و بعد از اسلام در ايران بي‌سابقه است.
امروز استراتژيست‌هاي نظامي جهان از آيت‌الله‌ خامنه‌اي به عنوان يك مغز متفكر، يك ژنرال نظامي آشنا به آيين نبرد، آشنا به جنگ‌هاي متقارن و به ويژه نامتقارن ياد مي‌كنند. دشمن خوب مي‌داند اين طرف معادله نبرد فردي نشسته است با عقلانيت سياسي و نظامي بدون هيچ فعلي كه حكايت از ماجراجويي داشته باشد فقط به اقتدار، عزت و امنيت كشور وانقلاب فكر مي‌كند. دنيا خوب مي‌داند در اين معركه نبرد خدا با او و با ملت ايران مي‌باشد و اين سرّ شكست‌ناپذيري راهبرد نظامي و امنيت ملي در ايران است.

نویسنده : محمدكاظم انبارلویی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.