عقب‌ماندگی توسعه اپراتورها نسبت به مصرف اینترنت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 54890
  پرینتخانه » اجتماعی, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۶:۲۰ | 166 بازدید |
صادق عباسی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مطرح کرد:

عقب‌ماندگی توسعه اپراتورها نسبت به مصرف اینترنت

در عصری که ما در آن زندگی و کار می کنیم، اینترنت و فضای مجازی جزء جدانشدنی از زندگی ما محسوب می شوند به خصوص از یک سال و نیم گذشته که کرونا و محدودیت های ناشی از آن بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی را فعال کرده و امروز بیش از ۳۲ هزار کسب وکار اینترنتی را در ایران فعال نموده است که بخش بزرگی از آنها هم در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می ‌کنند. 
عقب‌ماندگی توسعه اپراتورها نسبت به مصرف اینترنت
نفیسه امامی 
در عصری که ما در آن زندگی و کار می کنیم، اینترنت و فضای مجازی جزء جدانشدنی از زندگی ما محسوب می شوند به خصوص از یک سال و نیم گذشته که کرونا و محدودیت های ناشی از آن بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی را فعال کرده و امروز بیش از ۳۲ هزار کسب وکار اینترنتی را در ایران فعال نموده است که بخش بزرگی از آنها هم در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می ‌کنند. 
علی رغم حضور بخش گسترده ای از کسب و کارها، دانش آموزان و دانشجویان در فضای مجازی، کاربران از حدود دو ماه گذشته از کندی سرعت اینترنت در ساعات مختلف شبانه‌ روز انتقاد دارند چون کندی یا قطع اینترنت، مشکلات زیادی را برای آن ها فراهم کرده و حالا نیازمند رفع سریع تر این مشکل هستند. 
به‌نظر می ‌رسد مهم‌ترین عامل ایجاد اختلال در فضای مجازی، به کمبود پهنای باند بین‌المللی بازگردد چون این اختلال همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید و بر‌گزاری کلاس‌های دانشجویان و دانش‌آموزان به‌صورت ‌مجازی ایجاد شده و باعث افزایش حجم استفاده از اینترنت و کندی سرعت آن در برخی نقاط شده است.
طبق جدیدترین گزارش اسپیدتست، سرعت اینترنت ثابت و اینترنت موبایل در کشور افزایش داشته است. بر اساس این گزارش سرعت اینترنت ثابت در کشورمان نسبت به ماه قبلی کمی افزایش داشته و از ۲۱/۰۴ مگابیت بر ثانیه به ۲۱/۳۵ مگابیت بر ثانیه رسیده است اما با وجود این افزایش سرعت، رتبه کشورمان تغییری در جدول نداشته و همچنان در رتبه ۱۳۴ جهان قرار دارد.
سرعت اینترنت موبایل هم در کشورمان افزایش داشته و از ۳۱/۶۵ مگابیت بر ثانیه گزارش قبلی، به ۳۲/۳۰ مگابیت بر ثانیه در ماه آگوست رسیده است. با وجود چنین افزایش سرعتی، رتبه کشورمان در جدول یک پله کاهش داشته و از ۷۹ به ۸۰ رسیده است. 
براساس آنچه در گزارش عملکرد رگولاتوری آمده، پهنای باند بین‌الملل ایران در خرداد سال جاری به ۵ هزار و ۴۸۹ گیگابیت بر ثانیه رسیده است. این پهنای باند در ساعت‌ اوج مصرف، جوابگوی نیاز کاربران نیست و در نتیجه سرعت و کیفیت به شکل محسوسی کاهش یافته است. 
برای بررسی بیشتر دلایل کاهش سرعت اینترنت و برنامه های دولت سیزدهم در راستای افزایش سرعت اینترنت و دسترسی بیشتر مردم از آن  گفت و گویی با صادق عباسی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی  داشته ایم که در ادامه آن را می خوانید.
 افزایش پر سرعت مصرف اینترنت 
صادق عباسی، معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در تشریح دلایل کندی سرعت اینترنت در دو ماه گذشته بیان کرد: اینترنت دارای زنجیره ای است که از زیرساخت آغاز می شود و به شبکه مخابرات، پشت بی تی اس و سرویس در اختیار مردم می رسد. وضعیت این زنجیره در شرایط زمانی و مکانی متفاوت است چون در ساعات مختلف روز پیک مصرف باعث کندی سرعت می شود و یا در مکان هایی تداخل فرکانسی به وجود می آید. وی با اشاره به اینکه مصرف مردم در سال‌های اخیر با شیب تندی در حال افزایش است، گفت: اپراتورها همسو با شیب استفاده توسعه پیدا نکرده اند که مسائل تأمین تجهیزات، هزینه بالای سرمایه گذاری و عدم درآمدزایی مناسب اپراتورها باعث کاهش سرمایه گذاری شده است. از سوی دیگر مشکلاتی از جمله کمبود فرکانس هم وجود دارد اما اخیراسازمان، فرکانسی را در اختیار اپراتورها قرار داده است که در صورت تأمین تجهیزات تا حدودی از مشکل فعلی کاسته می شود.   
وی اضافه کرد: در پشت بی تی اس ها شبکه انتقالی وجود دارد که به علت عدم سرمایه گذاری مناسب توسط شبکه مخابرات به طور کامل تأمین نشده است. وقتی مصرف بالا می رود در پشت بی تی اس باید فیبر نوری قرار بگیرد اما بسیاری از آنها در داخل به فیبر نوری وصل نشده اند و این مسئله باعث ایجاد مشکلاتی در سرعت اینترنت می شود. 
عباسی با بیان اینکه در شبکه زیرساخت مشکلات کمتری وجود دارد، افزود: و ما متناسب با مصرف باید اینترنت را افزایش دهیم اما در زمان پیک دچار مشکل می شویم که این اتفاق نباید رخ دهد   و در غیر ساعات پرمصرف مشکل زیادی وجود ندارد. ما بر اساس گزارش های مردمی و نظارت هایی که انجام می دهیم به اپراتورها تذکر می دهیم که اینترنت را در زمان ها و نقاط مختلف تامین کنند. 
 ضعف اینترنت ثابت در کشور 
وی با اشاره به اینکه اینترنت موبایل استفاده بیشتری از اینترنت ثابت در ایران دارد، ادامه داد: در کشورهای دیگر  دنیا غالبا از اینترنت ثابت استفاده می شود و اینترنت موبایل برای خارج از منزل و یا در حال حرکت استفاده می گردد. ضمن اینکه اینترنت موبایل در دیگر کشورها گران تر از اینترنت موبایل ایران است و این مسئله ناشی از عدم توسعه اینترنت ثابت در کشور است. 
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شبکه اینترنت موبایل را دارای محدودیت هایی عنوان کرد و گفت: هر چقدر میزان کاربران بیشتر شود، ظرفیت به تعداد افراد تقسیم می شود و به همین میزان سرعت هم کاهش پیدا می کند. در چند سال اخیر مصرف استفاده از موبایل افزایش پیدا کرده اما ظرفیت ها به همان میزان توسعه پیدا نکرده است به همین علت سرعت اینترنت پایین آمده است. 
عباسی تصریح کرد: ما در مقررات داخلی حداقل هایی را برای سرعت اینترنت داریم به عنوان مثال سرعت اینترنت ۴G موبایل در هیچ شریطی نباید کمتر از
 ۲ مگابیت بر ثانیه باشد و متوسط سرعت هم ۵ مگابیت بر ثانیه درنظر گرفته شده است. این موارد اکنون رعایت می شوند اما چند ماه قبل متوسط سرعت ۷ تا ۸ مگابیت بر ثانیه و حتی بیشتر بود ولی اکنون متوسط سرعت به حدود ۵ رسیده است. 
وی با اشاره به اینکه در تلاش هستیم شبکه ثابت اینترنت را توسعه دهیم تا میزان فیبرکشی هم افزایش پیدا کند، افزود: در صورتی که بی تی اس ها هم به فیبر متصل شوند، ظرفیت شبکه موبایل افزایش می یابد. علاوه بر این درآمد اپراتورها هم باید بالا برود تا امکان سرمایه گذاری داشته باشند. 
وی درباره علت تفاوت سرعت اینترنت موبایل در ایران نسبت به دیگر کشورهای همسایه مانند ترکیه گفت: مصرف اینترنت کاربر موبایل در ایران نسبت به ترکیه بیشتر است و وقتی مصرف بالا برود بالطبع سرعت برای هر کاربر پایین می آید. اگر بار استفاده از اینترنت موبایل به سمت ثابت حرکت کند، تا حدودی مشکلات ما در این بخش کمتر می شود. 
عباسی درباره سیاست دولت جدید برای افزایش پهنای باند و بالا رفتن سرعت اینترنت در کشور بیان کرد: در حکمی که وزیر ارتباطات برای من داده است، بر توسعه شبکه ثابت مبتنی بر فیبر نوری، ارتقای تجهیزات و کیفیت اینترنت تأکید شده است که این موضوع حاکی از افزایش پهنای باند اینترنت در کشور است.
وی اضافه کرد: در شورای عالی فضای مجازی هم در سال گذشته مصوب شد که برای ۸۰ درصد خانوارها سرعت متوسط ۲۵ مگابیت بر ثانیه و سرعت متوسط موبایل از ۵ به ۱۰ مگابیت بر ثانیه داده شود. این مصوبه بیانگر بالا بردن ظرفیت و افزایش دسترسی برای مردم است و این مأموریت به عهده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گذاشته شده است. 
 سختی افزایش پهنای باند اینترنت با وجود محدودیت ها
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزایش پهنای باند اینترنت را با وجود محدودیت‌های موجود کار سختی عنوان کرد و گفت: اگر اراده بر انجام این کار باشد، می تواند صورت بگیرد. کشیده شدن فیبر نوری برای ۲۰ میلیون خانوار کار بسیار بزرگی است که در همه شهرها باید انجام شود. انجام چنین کار کلانی، هزینه های بالای سرمایه گذاری و کمک همه بخش ها را می طلبد.  
وی ادامه داد: تحریم ها هم شرایط را برای شبکه ارتباطات در کشور سخت کرده است. تجهیزات به سختی به کشور وارد می شوند و بخشی از آنها هم باید بومی سازی شوند. با وجود اعمال تحریم ها و سخت شدن کار، تجهیزات ما به روز شده اند و همانطور که شبکه نسل ۴ و بالاتر را در اختیار داریم، کشورهای دیگر هم از همین تجهیزات استفاده می کنند. 
عباسی در پایان سخنانش با بیان اینکه اینترنت G5 به شکل پایلوت در کشور در حال اجراست، افزود: کشورهای دیگر هم در حال استفاده از اینترنت G5 به شکل پایلوت هستند. طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی، پوشش ۱۰ درصد از کاربران برای اینترنت G5 تا سال ۱۴۰۴ هدف گذاری شده است. استفاده از اینترنت G5 ابتدا به شکل پایلوت و سپس برای مناطق پرجمعیت پوشش داده می شود تا به تدریج در همه مناطق مورد استفاده قرار بگیرد. 
نویسنده : نفیسه امامی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.