پوست خربزه زیر پای ترامپ | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 54284
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۶ | 186 بازدید |
یادداشت؛

پوست خربزه زیر پای ترامپ

انتشار نظرسنجی‌هایی که حکایت از افزایش محبوبیت ترامپ نسبت به بایدن در آمریکاست، منجر به اشتیاق فوق‌العاده رئیس‌جمهور سابق آمریکا در خصوص شرکت دوباره در انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 شده است. برخی نزدیکان ترامپ از حضور قطعی وی در این رقابت‌ها خبر می‌دهند. حتی عده‌ای از نزدیکان وی می‌گویند امکان ندارد وی فرد دیگری را به‌جای خود در این رقابت‌ها معرفی کند زیرا ترامپ معتقد است تنها کسی که قدرت تسلط دوباره بر کاخ سفید را دارد، شخص اوست. 
پوست خربزه زیر پای ترامپ

محمد مهرعلی 
انتشار نظرسنجی‌هایی که حکایت از افزایش محبوبیت ترامپ نسبت به بایدن در آمریکاست، منجر به اشتیاق فوق‌العاده رئیس‌جمهور سابق آمریکا در خصوص شرکت دوباره در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ شده است. برخی نزدیکان ترامپ از حضور قطعی وی در این رقابت‌ها خبر می‌دهند. حتی عده‌ای از نزدیکان وی می‌گویند امکان ندارد وی فرد دیگری را به‌جای خود در این رقابت‌ها معرفی کند زیرا ترامپ معتقد است تنها کسی که قدرت تسلط دوباره بر کاخ سفید را دارد، شخص اوست. 
بر اساس آنچه اخیرا ایندیپندنت منتشر کرده است،  تورم، هرج‌ومرج در زنجیره تأمین مایحتاج و ادامه روند شیوع کووید بر نرخ محبوبیت رئیس‌جمهوری فعلی اثر گذاشته و دونالد ترامپ در نظرسنجی‌ ایالت آیوا ۱۱ درصد از بایدن جلو افتاده است.
بر اساس نتایج نظرسنجی جدید مؤسسه دس موانز رجیستر در سال ۲۰۲۴، در رقابت فرضی انتخاباتی ترامپ با بایدن ۵۱ درصد رأی‌دهندگان احتمالی در ایالت آیوا طرفدار ترامپ و ۴۰ درصد هوادار رئیس‌جمهوری فعلی خواهند بود.
این شاخص ۳ درصد بیشتر از حاشیه برد ترامپ در ایالت آیووا در انتخابات سال ۲۰۲۰ و ۱/۴ درصد بیشتر از حاشیه برد او در انتخابات ۲۰۱۶ در برابر هیلاری کلینتون است؛اما این اختلاف درنتیجه این نظرسنجی حاشیه خطای ۳/۸ درصدی داشته است؛ یعنی میزان واقعی محبوبیت ممکن است بسیار بیشتر یا کمتر باشد.پیش‌تر، نتایج یک نظرسنجی ملی نشان داد محبوبیت آقای بایدن نزد آمریکایی‌ها در مورد شیوه مدیریت همه‌گیری کرونا و اقتصاد از آوریل امسال (۲۰۲۱) به‌شدت افت کرده است. 
جی ان سلزر، رئیس شرکت سلزر و شرکا (Selzer & Co) که این نظرسنجی را در آیوا اجرا کرده، در مصاحبه با رجیستر گفته است: «ترامپ در سال ۲۰۲۰، رأی قاطع ایالت آیوا را داشت و این موضوع در این داده‌ها نیز منعکس شد.»
او گفت که این نظرسنجی باعث می‌شود «درهای» چالش‌های بالقوه جمهوری‌خواهان با ترامپ نیز «گشوده شود» زیرا ۶۱ درصد رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه ایالت آیوا می‌گویند که بیشتر با حزب هم‌راستا هستند تا با رئیس‌جمهوری سابق.ایالت آیوا نقطه شروع سنتی انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالات‌متحده است زیرا میزبان نخستین انتخابات مقدماتی هر دو حزب است و نامزدها طبق رسمی قدیمی از نمایشگاه ایالتی آیوا دیدار می‌کنند.یعنی نتایج این ایالت باآنکه روستائیان و سفیدپوستان در بافت رأی‌دهندگان آن دست بالاتر را دارند و اندکی مسن‌تر و تحصیل‌کرده‌تر از کل جمعیت ایالات‌متحده‌اند، اغلب شاخص خوبی از جایگاه نامزدها به دست می‌دهد.
بایدن از ماه مارس که ۴۷ درصد ساکنان این ایالت عملکرد او را تأيید و ۴۴ درصد با آن مخالفت کردند، در این ایالت کلا رتبه مثبتی نداشته و اکنون آن درصدها ۳۳ به ۶۲ شده است.همچنین بر اساس این نظرسنجی جدید، دو حزب ازلحاظ شمار کسانی هم که قصد دارند در سال ۲۰۲۴ رأی دهند، تفاوت«چشمگیری» دارند و احتمالا رأی‌ دادن قطعی جمهوری‌خواهان ۱۰ درصد بیشتر است. این در حالی است که ترامپ هنوز نگفته است که در انتخابات سال ۲۰۲۴ شرکت می‌کند یا خیر.
درهرحال به نظر می‌رسد ترامپ از اکنون، خط‌ونشان کشیدن برای برخی مخالفان جمهوری‌خواه خود را آغاز کند. لازم به ذکر است که اصرار ترامپ در خصوص شرکت در انتخابات ریاست جمهوری‌سال ۲۰۲۴، با اقبال بسیاری از سناتورها و سران حزب جمهوری‌خواه مواجه نخواهد شد. ضمن آنکه در بدنه حزب جمهوری‌خواه نیز حدود ۲۰ درصد از رأی‌دهندگان، حاضر به تحمل دوباره وی در مسند ریاست جمهوری نیستند. 

نویسنده : محمد مهرعلی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.