آیا بازی در سال ۲۰۲۴ تغییر می کند؟! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 54015
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۷:۰۰ | 306 بازدید |
یادداشت؛

آیا بازی در سال ۲۰۲۴ تغییر می کند؟!

مطابق اخرین نظرسنجی های صورت گرفته در سطوح ملی و ایالتی، تقریبا تردیدی وجود ندارد که اگر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همین امروز دوباره برگزار شود، ترامپ می تواند بار دیگر وارد کاخ سفید شود!
آیا بازی در سال ۲۰۲۴ تغییر می کند؟!
محمد مهرعلی
مطابق اخرین نظرسنجی های صورت گرفته در سطوح ملی و ایالتی، تقریبا تردیدی وجود ندارد که اگر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همین امروز دوباره برگزار شود، ترامپ می تواند بار دیگر وارد کاخ سفید شود! عملکرد ضعیف بایدن و همراهانش در فاصله کمتر از یک سال از حضور آنها در مسند قدرت ، منجر به رقم خوردن یکی از بی سابقه ترین شکست‌های حزب دموکرات در انتخابات فرمانداری ایالت ویرجینیا شد. ایالتی که از آن به عنوان یک ایالت آبی( دموکرات) یاد می شود! فراتر از آن، اکثر برآوردها نشان می دهد که جمهوری‌خواهان در انتخابات میاندوره ای کنگره در سال آینده، به احتمال قوی قدرت تسلط بر مجلس نمایندگان را داشته  و حتی  امکان دارد اکثریت نسبی مجلس سنا را نیز در شرایطی تسخیر کنند.
در چنین شرایطی ، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا امیدوار است بازی راحتی را درانتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ در مقابل بایدن پیش رو داشته باشد، البته اگر بایدن از حضور در این آوردگاه انصراف ندهد! نظرسنجی مؤسسه معتبر «راسموسن» نشان می‌دهد که اگر امروز انتخابات ریاست جمهوری جدید برگزار شود، ترامپ بایدن را با ۱۰ درصد فاصله شکست می دهد و با جمع آوری ۵۱ درصد آرا در مقابل ۴۱ درصد رئیس جمهور آمریکا می‌شود. ۴۸ درصد از حاضران در این نظر سنجی گفتند که ایده خوبی است که ترامپ دوباره برای ریاست جمهوری نامزد شود، در حالی که ۴۴ درصد گفتند که این ایده بدی است.
موضوع دیگر اینکه افکار عمومی آمریکا اساسا نگاه مثبتی به کامالا هریس معاون بایدن نیز ندارند. به عبارت بهتر، اگر معاون بایدن در انتخاباتی آتی در مقابل ترامپ قرار گیرد، شکست وی نیز در برابر جمهوری‌خواهان قطعی خواهد بود. بر اساس نظرسنجی مؤسسه راسموسن،اگر بایدن در سال ۲۰۲۴ نامزد نشود و «کامالا هریس» معاون رئیس جمهور نامزد شود، ترامپ با ۱۳ درصد جمع آوری رأی بیشتر پیروز می‌شود.ترامپ هنوز به صورت رسمی  قصد خود را برای نامزدی در سال ۲۰۲۴ اعلام نکرده است، اما وی بارها به احتمال حضور خود  در انتخابات در سال ۲۰۲۴ اشاره کرده و شواهد موجود نیز حکایت از اشتیاق وی برای رقابت دوباره با دموکرات‌ها دارد. رئیس جمهور سابق آمریکا که سال ۲۰۱۶ «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه سابق آمریکا را شکست داد، در پاییز گذشته از جو بایدن شکست خورد، اما همچنان در مبارزات انتخاباتی به تقویت پایگاه سیاسی خود ادامه می‌دهد و متحدان سیاسی را در آستانه انتخابات میان دوره ای ۲۰۲۲ تقویت می‌کند.ترامپ می گوید از آنچه امروز در کشورش رخ می دهد متنفر بوده  و پس از خروج وی ( ترامپ) از کاخ سفید، واشنگتن به کانون بحران تبدیل شده است!
اما نکته اصلی اینجاست که اگر حزب دموکرات با یک اقدام خاص، محاسبات ترامپ را بر هم بزند، چه اتفاقی در اردوگاه جمهوری‌خواهان رخ خواهد داد؟! محبوبیت ترامپ دراکثر نظرسنجی ها، با جوبایدن و کامالا هریس مقایسه شده است اما اگر سران حزب دموکرات ترجیح دهند فرد دیگری را به جای این دو به  عرصه   رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ روانه سازند، معادله تغییر خواهد کرد! در این صورت، سرمایه گذاری های ترامپ برای شکست دادن بایدن و هریس، به واسطه حضور یک چهره جدید انتخاباتی در حزب دموکرات از بین خواهد رفت. مطابق یک قانون، رئیس جمهوری که یک دوره در آمریکا در کاخ سفید مستقر بوده است، می تواند به صورت خودکار در انتخابات بعدی نیز بدون رقابت‌های درون حزبی شرکت کند. 
نویسنده : محمد مهرعلی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.