کودتای مبهم در گینه | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 50303
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۶:۳۳ | 195 بازدید |

کودتای مبهم در گینه

رسانه‌های بین‌المللی روز یک ‌شنبه از وقوع کودتا در گینه خبر داده و اعلام کردند که نظامیان؛ رئیس‌جمهوری و دولت را از کار برکنار کرده‌اند.هنوز انگیزه اصلی کودتاچیان به‌روشنی اعلام‌نشده و خبرگزاری‌ها اعلام کرده‌اند که مشخص نیست کنترل اوضاع به‌درستی در دست کیست.
کودتای مبهم در گینه

رسانه‌های بین‌المللی روز یک ‌شنبه از وقوع کودتا در گینه خبر داده و اعلام کردند که نظامیان؛ رئیس‌جمهوری و دولت را از کار برکنار کرده‌اند.هنوز انگیزه اصلی کودتاچیان به‌روشنی اعلام‌نشده و خبرگزاری‌ها اعلام کرده‌اند که مشخص نیست کنترل اوضاع به‌درستی در دست کیست.
به گزارش یورونیوز، ساعاتی پس از اعلام دستگیری رئیس‌جمهوری گینه، آنتونی گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد کودتا در این کشور را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری آلفا کُنده شد.فرانس‌پرس در گزارشی اعلام کرد که افسران نیروهای ویژه گینه مدعی شدند آلفا کُنده، رئیس‌جمهوری را دستگیر و نهادهای دولتی را منحل و اجرای قانون اساسی این کشور را متوقف کرده‌اند.
این ادعا در حالی مطرح می‌شود که ساعاتی پیش از آن صدای تیراندازی شدید در اطراف کاخ ریاست جمهوری گینه در شهر کوناکری شنیده‌شده بود.کودتاچیان در ویدئویی به گفت‌وگو با آلفا‌ کُنده پرداخته و از وی می‌پرسند که آیا با او بدرفتاری شده؟ رئیس‌جمهوری نیز که با شلوار جین و پیراهنی نامرتب روی مبلی لم‌داده از پاسخ به آن‌ها طفره می‌رود.گروهی از نیروهای ارتش سپس با انتشار یک پیام ویدئویی از سرنگونی دولت و بازداشت آلفا کنده خبر داده بودند. این در حالی‌است که وزارت دفاع گینه پیش‌تر به رغم انتشار ویدئوی کودتاچیان که در آن رئیس‌جمهور در اسارت نظامیان به تصویر کشیده شده بود ادعا کرد که حمله به کاخ ریاست جمهوری مهارشده است. سرهنگ دوم مامادی دومبویا، فرمانده نیروهای ویژه گینه در پیام ویدئویی دیگری تأکید کرد: «ما تصمیم گرفتیم پس از دستگیری رئیس‌جمهوری که اکنون کنار ما است قانون اساسی، کلیه نهادها و دولت را منحل کنیم و کلیه مرزهای زمینی و هوایی کشور را نیز ببندیم.» وی که پرچم کشورش را به خود پیچیده بود در این پیام ویدئویی که سپس ساعت ۱۴ روز کودتا  به‌وقت گرینویچ پس از قطع برنامه‌های عادی از تلویزیون ملی گینه نیز پخش شد دولت را به سوءمدیریت محکوم کرد.وزارت دفاع گینه در بیانیه خود تأکید کرده بود که کودتاچیان قبل از حرکت به‌سوی کاخ ریاست جمهوری با تیراندازی رعب و وحشت در کوناکری به راه انداختند اما گارد ریاست جمهوری با پشتیبانی نیروهای دفاعی و امنیتی، وفاداران به دولت و جمهوری خواهان حمله مهاجمان را خنثی کردند.اما اکنون مشخص‌شده  که این  ادعا درست نبوده است!  همزمان اتحادیه آفریقا نیز کودتای نظامی در گینه را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری رئیس‌جمهور  این کشور شده است. این درخواست در بیانیه مشترکی از سوی رئیس اتحادیه آفریقا و رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا مطرح شد.در این بیانیه آمده است: «ما تصرف قدرت با زور را محکوم می‌کنیم و خواهان آزادی فوری آلفا کنده هستیم.»
در این بیانیه همچنین از شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا خواسته‌شده است تا یک جلسه فوری برای بحث در مورد وضعیت جدید در گینه برگزار کند و در این شرایط اقدامات مناسب را انجام دهد.بسیاری از کشورهای آفریقایی،  تحت تأثیر مداخله‌های مستمر نظامی ، امنیتی و اجتماعی آمریکا و کشورهای اروپایی، دارای ثبات سیاسی نبوده و هرازگاهی ، شاهد انتشار اخبار مربوط به کودتا در این کشورها هستیم. طی سال‌های اخیر نیز شاهد کودتا در کشورهایی مانند مالی، نیجر، تونس ، ماداگاسکار و … بوده‌ایم. برخی از این کودتاها موفق و برخی دیگر ناموفق بوده و منجر به دستگیری یا حتی کشته شدن کودتاگران شده است. 

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.