جدال شاهزادگان سعودی جدی‌تر می‌شود | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 48332
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۷:۰۰ | 265 بازدید |

جدال شاهزادگان سعودی جدی‌تر می‌شود

جدال در میان شاهزادگان سعودی برای جانشینی ملک سلمان طی ماه‌های اخیر وارد فاز تازه‌ای شده است. در این میان ،  شکست نظامی عربستان در یمن،افشای پرونده جاسوسی مشترک سعودی‌ها و صهیونیست‌ها( پگاسوس) و شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020، منجر به بروز وضعیت هشداردهنده‌ای برای ولیعهد  قاتل و شکست‌خورده سعودی‌ها شده است. 
جدال شاهزادگان سعودی جدی‌تر می‌شود

گروه بین‌الملل
جدال در میان شاهزادگان سعودی برای جانشینی ملک سلمان طی ماه‌های اخیر وارد فاز تازه‌ای شده است. در این میان ،  شکست نظامی عربستان در یمن،افشای پرونده جاسوسی مشترک سعودی‌ها و صهیونیست‌ها( پگاسوس) و شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، منجر به بروز وضعیت هشداردهنده‌ای برای ولیعهد  قاتل و شکست‌خورده سعودی‌ها شده است. 
 خیز بن سلمان برای پادشاهی 
اختلافاتی که طی سال‌های اخیر بین محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و دیگر شاهزاده‌های دربار بر سر جانشینی پدرش ملک سلمان وجود داشته، اکنون وارد فاز تازه‌ای شده است. ما شاهد هستیم شخص ملک سلمان به‌شدت بیمار است و حتی برخی منابع هم اعلام کردند که بعید است ملک سلمان تا یکی دوماه آینده بتواند، زنده بماند. ازاین‌رو در چنین شرایطی محمد بن سلمان سعی دارد تمهیداتی را بیندیشد و سازوکاری را پیاده کند که مطابق آن، جانشینی آن و حضورش در رأس قدرت کاملا تضمین شود  به همین دلیل بن سلمان
 به دستگیری عده‌ای از شاهزادگان سعودی خصوصا کسانی که شانس بیشتری برای تکیه زدن به جایگاه پادشاهی دارند، اقدام کرده است.ازآنجایی‌که طبق منشور عبدالعزیز یا همان منشور پادشاهی عربستان، تا زمانی که فرزندان عبدالعزیز زنده هستند دیگر پادشاهی به نوه‌ها نمی‌رسد اما بن سلمان سعی می‌کند با دستگیری این افراد ،عملا آن‌ها را از مسیر خودش کنار بزند تا  دیگر چنین گزینه‌ای برای پادشاهی وجود نداشته باشد و درنهایت خودش، این مسند را تصاحب کند.
 دغدغه‌های بی‌پایان بن سلمان 
الاخبار، چاپ بیروت در مطلبی به قلم ملاک حمود نوشته است که  ولیعهد سعودی، محمد بن سلمان، فنون جاسوسی را از الهام‌بخش خود، محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی آموخته و در شرایط فعلی‌اش یقین دارد که برای هموار کردن مسیر پر از مانع خود برای رسیدن به پادشاهی، به این آموخته نیاز دارد. شاهزاده سعودی که وجهه خود را در دو سال اول به تلاش برای ایجاد تغییراتی چشم‌گیر و رسیدن به دوران پسا نفت گره زده و غرب را متوجه تحولات بزرگی کرد که براساس چشم‌انداز ۲۰۳۰ در عربستان ایجاد می‌شود. به موازات رضایتی که آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ از
 بن سلمان داشت، جریانی به راه افتاد که وظیفه آن، نابودی مخالفانِ رسیدن ولیعهد سعودی به پادشاهی بود.
در تابستان ۲۰۱۷، که بن سلمان پس از کنار زدن محمد بن نایف، ولیعهد شد، حکومت سعودی مسئولان امنیتی سابق را برکنار کرده و دستگاه اطلاعاتی تازه‌ای را تشکیل دادند تا مستقیما زیر نظر دیوان پادشاهی فعالیت کند. علاوه بر اینکه بازداشت منتقدان سیاست‌های نظام سعودی ازجمله علمای دینی و فعالان حقوقی هم آغاز شد. اما ولیعهد سعودی به این بازداشت‌ها و حذف منتقدان خود تحت عنوان مبارزه با فساد، اکتفا نکرد و به دنبال آن، عربستان سعودی به سمت جاسوسی رفت تا از آن به‌عنوان راهی برای بازدارندگی در برابر مخالفان و بستن دهان آن‌ها ولو به‌وسیله کشتن و تکه‌تکه کردنشان، استفاده کند.
آیا پرونده پگاسوس به پاشنه آَشیل بن سلمان تبدیل می‌شود؟
در پایان سال ۲۰۱۶، یعنی دو سال پس از شروع حکومت ملک سلمان بن عبدالعزیز، شرکت 
«ان اس او» اسرائیل وارد مذاکراتی با مسئولان اطلاعاتی عربستان شد تا جاسوس افزاری تحت عنوان «پگاسوس» را به ریاض بفروشد. این شراکت با چراغ سبز وزارت امنیت اسرائیل انجام شد تا براساس آن، برنامه‌های خاصّ تجسس و هک به مسئولان سعودی فروخته شود. مشارکت بین عربستان و اسرائیل در این زمینه حتی پس از ترور خاشقجی نیز ادامه پیدا کرد.
طبق گزارش نیویورک‌تایمز که روز شنبه منتشر شد، تحلیلی در روزنامه یدیعوت آحارونوت حاکی از آن است که دلیل اصلی سکوت رسمی رژیم صهیونیستی در برابر این‌گونه همکاری‌ها آن است که نمایندگان شرکت‌های اطلاعاتی و جاسوسی اسرائیلی به توصیه موسسه امنیتی این رژیم، وارد عربستان شده‌اند، البته به شرطی که این دیدار‌ها و جلسات، سری باقی بماند.با شروع سال ۲۰۱۷، «ان اس او» برنامه‌های هک پیشرفته خود را به دستگاه اطلاعاتی عربستان فروخت، تا از سوی تیم سعود القحطانی، مشاور دیوان پادشاهی، که در سال ۲۰۱۸ به صدور دستور ترور خاشقجی متهم شد، مورداستفاده قرار گیرد. سکوت طولانی تل‌آویو در مورد جنایت قتل خاشقجی، شاهدی است برای «حالت ناچاری» اسرائیل در مورد این مسئله، هرچند که یک ماه بعدازاین حادثه، نتانیاهو جنایت ترور خاشقجی را وحشتناک توصیف کرده و همزمان بر ضرورت تعامل درست با پرونده تأکید نمود. گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌های غربی حاکی از ورود ریاض و تل‌آویو به تماس‌های غیررسمی از سال ۲۰۱۴ است، که بن سلمان این تماس‌ها را با دیدار خود با نتانیاهو در سال گذشته به اوج رساند، بدون اینکه دیدار مذکور منجر به توافقی برای عادی‌سازی روابط شود.ماشین جاسوسی عربستان سعی دارد فعالیت خود را گسترش داده و تعداد بیشتری از مخالفانی را هدف بگیرد که آینده بن سلمان برای رسیدن به پادشاهی را تهدید می‌کنند.
ادامه بازداشت مخالفان بن سلمان  
در سال ۲۰۲۰، خبرگزاری بلومبرگ رابطه مسئله تجسس کارمندان شرکت توییتر به نفع عربستان در سال ۲۰۱۵ با بازداشت معارضان سعودی ازجمله عبدالرحمن السدحان که در مارس ۲۰۱۸ توسط پلیس مخفی دستگیر شد را افشا کرد. همچنین آژانس‌های حقوقی هویت ۶ سعودی که حساب‌های کاربری ناشناسی داشتند را شناسایی کردند و این افراد به جرم انتقاد از حکومت سعودی بازداشت شدند.این دستگیری‌ها و بازداشت‌ها طی هفته‌های اخیر نیز ادامه داشته و حتی در مواردی گسترش پیدا کرده است. 
روزنامه انگلیسی گاردین نیز از سوءاستفاده عربستان سعودی از ایجاد اختلال در شبکه بین‌المللی تلفن‌های همراه برای ردیابی سعودی‌هایی که به آمریکا سفر می‌کردند و همچنین رصد و تجسس تحرکات آن‌ها پرده برداشت. طبق گزارش این روزنامه، حکومت سعودی میلیون‌ها درخواست برای ردیابی سرّی سعودی‌های حاضر در آمریکا داشته و به دنبال آن بوده که این مهم را از طریق تلفن‌های همراه آن‌ها انجام دهد. این درخواست‌ها از سوی سه شرکت موبایل در عربستان مطرح‌شده که «سعودی تیلیکوم» و «موبایلی» از آن جمله هستند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.