تیم مذاکره‌کننده از آمریکایی‌ها تنها اجرای قانون را بخواهد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 47055
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ۱۴۰۰ - ۶:۲۵ | 142 بازدید |
فدا حسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

تیم مذاکره‌کننده از آمریکایی‌ها تنها اجرای قانون را بخواهد

فدا حسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» عملکرد دولت در سیاست خارجی را برشمرد و بیان کرد: در مورد عملکرد دولت در بخش سیاست خارجی هرچند وقت یک‌بار گزارشی به دست مجلس می‌رسد و ما شاهد فراز و نشیب‌های زیادی بوده‌ایم.
تیم مذاکره‌کننده از آمریکایی‌ها تنها اجرای قانون را بخواهد

گروه سیاسی
فدا حسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» عملکرد دولت در سیاست خارجی را برشمرد و بیان کرد: در مورد عملکرد دولت در بخش سیاست خارجی هرچند وقت یک‌بار گزارشی به دست مجلس می‌رسد و ما شاهد فراز و نشیب‌های زیادی بوده‌ایم. یعنی اگر بخش به بخش بنگریم که سیاست‌های ما در قبال کشورهای همسایه چگونه بوده یا چطور با کشورهای منطقه برخورد کرده‌ایم و دیپلماسی خارجی ما در قبال سازمان‌هایی مانند اکو و اوراسیا و نهادهای مختلف بین‌المللی که ایران حضور فعالی دارد چطور بوده، سیاست‌های مسئولان امور خارجه کشورمان مشخص می‌شود.وی افزود: اگر بخواهیم صادقانه برخورد کنیم می‌بینیم که وزارت امور خارجه و دولت در این بخش نمره قابل قبولی نمی‌گیرند. به‌ویژه در بخش رابطه با کشورهای همسایه و سازمان‌های بین‌المللی. اما در خصوص برجام می‌توان خط فکری مسئولان را متوجه شد و مردم کاملا مستحضر هستند که قرار بود برجام چه نتایجی داشته باشد و امروز به چه وضعیتی دچار شده است.
 توافق برجام برای ملت ما هیچ توفیقی نداشته است
مالکی تأکید کرد: با توجه به استراتژی‌ای که آمریکایی‌ها اتخاذ کردند یعنی استراتژی فرسایش و گام‌به‌گام، توافق برجام برای ملت ما توفیقی نداشته است. بنابراین دولت دراین دور از مذاکرات باید علاوه بر اینکه به قانون مجلس توجه داشته باشد، در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمریکا کوتاه نیاید. زیرا اگر آن‌ها بتوانند سیاست فشار گام‌به‌گام را پیش ببرند مذاکرات به ضررمان تمام می‌شود و اگر بخواهند شرط و شروطی تعیین کنند بازهم به ضرر ما خواهد بود.این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: از طرف دیگر باید مراقب فرسایشی شدن مذاکرات نیز باشیم. آمریکایی‌ها با اتخاذ سیاست فرسایشی کردن مذاکرات همواره سعی دارند طرف مقابل را خسته و امتیازات بیشتری را از آن‌ها اتخاذ کند.او خاطرنشان کرد: تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای باید از آمریکایی‌ها اجرای قانون را بخواهند و بر آن پافشاری کنند. واقعیت این است که آمریکا باید به تعهدات خود عمل کند و متقابلا ما نیز تعهداتمان را بعد از راستی آزمایی اجرای تعهدات آن‌ها به‌واسطه بدعهدی و خروج از توافق، گام‌به‌گام اجرا می‌کنیم و این نهایت انتظاری است که هم از هیئت مذاکره‌کننده فعلی و هم هیئت مذاکره‌کننده دولت آینده داریم.مالکی در انتها افزود: اگر به‌جای امید به کشورهای خارجی به ظرفیت‌های تولید و داخلی کشور خودمان توجه می‌کردیم اکنون وضعیت اقتصاد و قدرت و اقتدار کشورمان بیش از این بود. این‌همه سال به دنبال رایزنی‌های مختلف برای تعامل با غربی‌ها بودیم اما چه عایدمان شد؟ هیچ.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.