آمریکایی‌ها به دنبال امتیازگیری غیرهسته‌ای | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 46938
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۰ تیر ۱۴۰۰ - ۶:۳۹ | 376 بازدید |
فؤاد ایزدی،تحلیلگر مسائل آمریکامطرح کرد:

آمریکایی‌ها به دنبال امتیازگیری غیرهسته‌ای

فؤاد ایزدی ،تحلیلگر مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» درباره آخرین تحولات مذاکرات برجامی و اظهارات صریح آمریکایی‌ها مبنی بر عدم ارائه تضمین برای خروج از توافق احتمالی، اظهار کرد: این آمریکایی‌ها بودند که از برجام خارج شدند و دولت جدید آمریکا این انتخاب را داشت که همانند بازگشت دوباره به معاهده پاریس، با یک دستور اجرایی بایدن به توافق برجام بازگردد.
آمریکایی‌ها به دنبال امتیازگیری غیرهسته‌ای

گروه سیاسی
فؤاد ایزدی ،تحلیلگر مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» درباره آخرین تحولات مذاکرات برجامی و اظهارات صریح آمریکایی‌ها مبنی بر عدم ارائه تضمین برای خروج از توافق احتمالی، اظهار کرد: این آمریکایی‌ها بودند که از برجام خارج شدند و دولت جدید آمریکا این انتخاب را داشت که همانند بازگشت دوباره به معاهده پاریس، با یک دستور اجرایی بایدن به توافق برجام بازگردد. با این کار حقیقتا هیچ نیازی نبود پس از گذشت چندین ماه از دوران ریاست جمهوری بایدن، مذاکرات و رفت‌وآمدهای برجامی کماکان طول بکشد چراکه متن برجام مشخص است.
ایزدی تصریح کرد: اما ازآنجایی‌که آمریکایی‌ها متن فعلی برجام را قبول ندارند، در اظهارات خود بارها تأکید کرده‌اند، خواهان دستیابی به توافقی طولانی مدت‌ با جمهوری اسلامی ایران و در مواردی نیز درصدد افزایش محدودیت‌های زمانی هستند. درواقع، آن‌ها هم با متن فعلی برجام مشکل دارند و هم خواهان امتیازگیری از حوزه‌های غیر هسته‌ای هستند و دلیل اینکه مذاکرات تاکنون به نتیجه مشخصی نرسیده،  همین موضوع بوده است. بدین ترتیب، آن‌ها لغو تحریم‌ها را نمی‌پذیرند، بلکه تنها به دنبال تعلیق برخی تحریم‌ها هستند. درواقع، آمریکایی‌ها می‌خواهند به‌اندازه کافی تحریم نگه دارند تا با آن برگ برنده، بازی کنند و امتیازهای دیگری را از ایران بگیرند.
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره اتهام‌زنی دولت‌هایی همچون عربستان و رژیم صهیونیستی، افزود: عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی همانند آمریکا با جمهوری اسلامی مشکل دارند و درصدد فضاسازی در راستای تسهیل و هموارسازی مسیر دولت بایدن هستند. بنابراین، این کشورها یک تیم واحد هستند و اختلاف نظر جدی با یکدیگر ندارند، چنانکه بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود این دولت‌ها در اهداف سیاست‌های ضد ایرانی با یکدیگر همسو هستند و تنها ممکن است در تاکتیک‌ها اختلافاتی داشته باشند. بدین خاطر لفاظی‌های عربستان سعودی یا رژیم صهیونیستی، روشی است برای کمک به آمریکایی‌ها تا بتوانند در پای میز مذاکرات امتیازات بیشتری از ایران بگیرند.
 ایران نباید از یک محل دو بار گزیده شود
وی همچنین درباره اظهارات صریح آمریکایی‌ها مبنی بر نبود تضمینی برای عدم خروج دوباره آمریکا از توافق بعدی، گفت: ایران نباید از یک محل دو بار گزیده شود. در حال حاضر مقامات دولت بایدن اعلام می‌کنند هیچ تضمینی برای تعهد و پایبندی دولت بعدی آمریکا برای اجرای توافق برجام وجود ندارد. برای اثبات این موضوع نیازی نیست تا سال ۲۰۲۴ صبر کنیم. زیرا همین سال آینده انتخابات کنگره است و فاصله میان جمهوری خواهان با دموکرات‌ها یک رأی است، بنابراین احتمال دارد کنگره به دست
جمهوری خواهان افتاده و عرصه برای ایجاد مشکلات و فشارهای بیشتر آنان علیه ایران بازتر شود. ایزدی بیان کرد: بارها جمهوری خواهان به بایدن نامه نوشته و ابراز کرده‌اند اگر با ایران به هر توافقی دست بیابید، ما به محض بازگشت به قدرت آن را لغو خواهیم کرد. باتوجه به چنین بی‌ثباتی و آشفتگی سیاسی که در آمریکا وجود دارد، مقامات ایرانی بایستی در این مرحله هوشیاری بیشتری از دفعات قبلی داشته باشند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.