آمریکا به دنبال تغییر شکل حضور خود از نظامی به امنیتی است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 46375
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۰ تیر ۱۴۰۰ - ۶:۱۱ | 239 بازدید |
ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر سابق ایران در افغانستان:

آمریکا به دنبال تغییر شکل حضور خود از نظامی به امنیتی است

ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر سابق ایران در افغانستان در مورد تحولات اخیر افغانستان و پیشروی نیروهای طالبان در این کشور به «رسالت» گفت: بعد از جدی شدن خروج آمریکایی‌ها و سرعت گرفتن نیروهای آن‌ها از صحنه افغانستان، شاهد تغییر در معادلات و توازن نظامی-امنیتی در صحنه افغانستان در شکل پیشروی‌های طالبان و سقوط برخی از شهرستان‌ها هستیم.
آمریکا به دنبال تغییر شکل حضور خود از نظامی به امنیتی است

حانیه مسجودی 
ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر سابق ایران در افغانستان در مورد تحولات اخیر افغانستان و پیشروی نیروهای طالبان در این کشور به «رسالت» گفت: بعد از جدی شدن خروج آمریکایی‌ها و سرعت گرفتن نیروهای آن‌ها از صحنه افغانستان، شاهد تغییر در معادلات و توازن نظامی-امنیتی در صحنه افغانستان در شکل پیشروی‌های طالبان و سقوط برخی از شهرستان‌ها هستیم. درواقع این وضعیت و خروج آمریکایی‌هاست که یک خلأ به وجود آورده و به جای پر شدن این خلأ توسط نیروهای دولت طالبان آن را پر می‌کنند. 
وی افزود: بنابراین نه طالبان قدرتمند شده و نه تغییری در شکل قدرت دولت به وجود آمده است. خروج غیرمسئولانه آمریکایی‌هاست که این معادله را به ضرر مردم افغانستان، دولت و به نفع طالبان شکل داده است. این یک وضعیت مشوش است. 
ظهره‌وند ادامه داد: بی‌شک با وارد شدن جریانات مردم و نیروهای بسیج مردمی باید منتظر باشیم تا طی روزهای آینده همان شهرستان‌های از دست رفته مجددا به کنترل نیروهای دولت دربیایند و حتی ممکن است این مسئله شرایط جدیدی را تحت عنوان «مقاومت مردم افغانستان» به وجود بیاورد که قطعا به نفع مردم این کشور و به ضرر طالبان و کشورهای حامی طالبان خواهد بود. 
 بحران‌های جدید در افغانستان طبق نقشه جدید آمریکا برای غرب آسیاست 
سفیر سابق ایران در افغانستان گفت: شرایط موجود و بحران جدیدی که در افغانستان به وجود آمده دقیقا طبق نقشه جدیدی است که آمریکایی‌ها برای ایجاد بحران در منطقه غرب آسیا و حتی تغییر نقشه ژئوپلیتیکی این منطقه در دستور کاردارند. 
او عنوان می‌کند: با خروج نیروهای نظامی آمریکا شاهد فعال‌تر شدن دستگاه اطلاعاتی این کشور یعنی CIA در منطقه هستیم بنابراین آمریکایی‌ها نیامده بودند که از منطقه بروند بلکه نوع بودنشان را تغییر داده‌اند و کماکان نقش طالبان در این تغییر یک نقش کلیدی برای تداوم بحران و فراهم کردن زمینه مدیریت بحران توسط آمریکاست. 
ظهره‌وند در انتها یادآور شد: طالبان کماکان یک متغیر وابسته به پاکستان و نقشه‌های منطقه‌ای آمریکاست. بنابراین امید داریم مردم افغانستان بتوانند با اتکا به ظرفیت‌های داخلی و نیروهای بسیج مردمی مقاومت کشورشان را تقویت کنند.

نویسنده : حانیه مسجودی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.