بازی جدید با نام تحریم‌ها | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 44293
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۶:۳۷ | 508 بازدید |
وزیر خزانه‌داری آمریکا چه می‌گوید؟!

بازی جدید با نام تحریم‌ها

درحالی‌که مذاکرات ایران و اعضای 1+4 در وین ادامه دارد، مقامات آمریکایی اصرار دارند که قصد رفع کامل تحریم‌های ضد ایرانی ( مغایر با برجام) را ندارند. آن‌ها تأکید دارند که ضمن تفکیک تحریم‌های ضد ایرانی، تنها بخشی از آن‌ها را به‌صورت مشروط تعلیق کنند.
بازی جدید با نام تحریم‌ها
گروه بین الملل
درحالی‌که مذاکرات ایران و اعضای ۱+۴ در وین ادامه دارد، مقامات آمریکایی اصرار دارند که قصد رفع کامل تحریم‌های ضد ایرانی ( مغایر با برجام) را ندارند. آن‌ها تأکید دارند که ضمن تفکیک تحریم‌های ضد ایرانی، تنها بخشی از آن‌ها را به‌صورت مشروط تعلیق کنند. در این میان، مروری بر سخنان وزیر خزانه‌داری آمریکا، تأمل‌برانگیز است. جَنِت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات‌متحده تأکید کرده است  که آمریکا در صورت بازگشت ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، تحریم‌های خود علیه تهران را با دقت بررسی می‌کند.
 بازگشت به دو ماه قبل 
آنطور که شبکه یورونیوز گزارش داده است، وی در جلسه یکی از کمیته‌های مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «درباره ایران، فکر می‌کنم می‌دانید که رئیس‌جمهور نگاهش به مذاکراتی است که امکان دارد ایران را به اجرای تعهداتش در برجام برگرداند.» وی افزود: «اگر ایران قبول کند که به تعهداتش برگردد، آمریکا نیز آماده انجام همین کار است.وی تصریح کرد: «بنابراین ما به‌دقت بررسی خواهیم کرد که اگر ایران گام‌های مناسب را بردارد، رفع چه تحریم‌هایی مناسب [این اقدام] خواهد بود.»
آنچه مسلم است اینکه مقامات آمریکایی، در حال عقب‌گرد به دو ماه قبل هستند! آن‌ها بار دیگر، قصد دارند تحریم‌هایی که می‌خواهند( نه اینکه باید) در راستای بازگشت به برجام تعلیق کنند را بررسی کنند! این رویکرد وزیر خزانه‌داری آمریکا، بار دیگر از نگاه سیاسی و غیرحقوقی آمریکا نسبت به مذاکرات هسته‌ای و سند برجام و متعاقبا، سند قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد پرده برداشته است. 
چه کسی گفت تحریم‌ها باید تفکیک شوند؟!
مهم‌ترین نکته‌ای که در خصوص مذاکرات وین
 ( خصوصا دور آخر مذاکرات) مطرح می‌باشد، مربوط به تاکتیک«تفکیک تحریم‌ها» است. واشنگتن با استناد به تاکتیک «تفکیک تحریم‌ها»، قصد دارد از یک‌سو «ادعای دولت فعلی ایران» مبنی بر «رفع تحریم‌ها» را تایید کرده و از سوی دیگر، «بخشی از تحریم‌ها» را به‌عنوان «اهرم فشار بر دولت بعدی» حفظ کند. بنابراین یکی از اصلی‌ترین مواردی که  مقامات رسمی و رسانه‌های وابسته به آن‌ها در آمریکا و کشورهای اروپایی مطرح می‌کنند، «دشوار بودن روند رفع تحریم‌ها» علیه جمهوری اسلامی ایران است! صورت‌بندی ادعاهای مطرح‌شده از سوی واشنگتن، چندان دشوار نیست! کاخ سفید و تروئیکای اروپایی مدعی هستند که دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود، «برچسب  برخی تحریم‌ها» را از «تحریم‌های هسته‌ای »به
«  تحریم‌های حقوق بشری یا مقابله با تروریسم» تغییر داده و ازاین‌رو، دولت جوبایدن کار بسیار سختی را در تعلیق این تحریم‌ها بر عهده دارد! 
بدیهی است که  «تغییر برچسب تحریم‌ها» از سوی دولت ترامپ، بر اساس یک «منطق قانونی در حوزه حقوق بین‌الملل» صورت نگرفته و محصول
 یک جانبه‌گرایی وی در مواجهه با سند برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده است. واشنگتن در این خصوص مرتکب یک «کنش غیرحقوقی» شده و قطعا «بازگشت کامل  به تعهدات برجامی» نیز حداقلی‌ترین اقدام برای جبران این کارشکنی محسوب می‌شود. در این میان، تفکیک تحریم‌های ضد ایرانی و مشخص شدن اینکه «چه تحریمی باید از سوی آمریکا برداشته شود!» انحرافی مطلق در مذاکرات محسوب می‌شود.
 نقطه گنگ در مذاکرات وین 
دور پنجم مذاکرات بر سر احیای برجام در چارچوب نشست۱+۴ از روز گذشته در وین، پایتخت اتریش از سر گرفته شده است. دیپلمات‌ها ابراز امیدواری کرده‌اند که بتوانند در این دور کار برای حصول توافق را به پایان برسانند. آمریکا که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از برجام خارج شد به‌طور مستقیم در گفت‌وگوهای وین با ایران شرکت نمی‌کند. نمایندگان دیگر کشورهای امضاکننده برجام به‌عنوان واسطه بین ایران و آمریکا در این گفت وگوها 
حاضر هستند.این دور از گفت‌وگوها در حالی آغاز شد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا دو روز پیش عازم بیت‌المقدس شد و در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس وعده داد به مشورت با تل‌آویو  درباره بازگشت به برجام ادامه خواهد داد.به نظر می‌رسد یکی از مواردی که مقامات آمریکایی و صهیونیستی در خصوص آن اتفاق‌نظر دارند، «ةعدم بازگشت واقعی به برجام» از سوی آمریکاست، به‌گونه‌ای که واشنگتن تنها به‌صورت ظاهری و بدون رفع بخش مهمی از تحریم‌های ضد ایرانی به توافق هسته‌ای بازگردد. 
 آدرس غلط وزارت خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن درعین‌حال به تفاوت رویکرد واشنگتن و تل‌آویو در قبال برجام  اشاره‌کرده و افزوده است «ما [آمریکا و اسرائیل] درباره ایران هدف مشترکی داریم که آن منع این کشور از دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما درباره این مسیر و تحقق آن اختلاف‌نظر وجود دارد.» 
آنچه مسلم است اینکه واشنگتن قصد دارد خود را بازیگری مستقل در پروسه بازگشت به برجام نشان دهد و به برخی اختلافات آمریکا و رژیم صهیونیستی در این مسیر اشاره کند، اما در حقیقت، پیوستگی مطلق واشنگتن و تل‌آویو در حوزه دیپلماسی پنهان ( در قبال آنچه در مذاکرات وین می‌گذرد) موضوعی نیست که بتوان آن را کتمان کرد.  
 واکنشی لازم اما ناکافی!
از سوی دیگر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان  نسبت به سخنان و مواضع وزیر امور خارجه آمریکا  واکنش نشان داد و گفت که وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا در تلاش برای جلب رضایت دشمن قسم‌خورده برجام هستند.این موضوع اهداف مذاکرات وین را تحریف می‌کند و باعث ناامیدی است. 
وی از رژیم اشغالگر قدس به‌عنوان «رژیم خونخوار» یادکرد و خطاب به آمریکا و بریتانیا گفت: «اسرائیل که سعی دارید رضایتش را جلب کنید تمام تلاشش را کرده است تا توافق را برهم زند.به‌جای اعتبارزدایی از خودتان، بر احیای توافق اصلی – که تنها راه‌حل روی میز است – تمرکز کنید.
بدون شک در خونخوار بودن رژیم کودک کش صهیونیستی کمترین شک و تردیدی وجود ندارد اما سؤال اصلی اینجاست که چرا مقامات وزارت امور خارجه کشورمان، از پیوستگی مطلق دولت بایدن و رژیم اشغالگر قدس در قبال مذاکرات وین پرده برنمی‌دارند؟ در این میان، تفکیک آمریکا، اتحادیه اروپا و رژیم صهیونیستی از یکدیگر، یک خطای محاسباتی مطلق محسوب می‌شود که باید از آن اجتناب کرد. بااین‌حال به نظر می‌رسد این تفکیک هوشمندانه از سوی وزارت امور خارجه کشورمان هنوز صورت نگرفته است! 
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.