نامه‌های قدسی | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 43879
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۷:۰۴ | 386 بازدید |
نقش نامه‌های مبادله شده بین ایران و فلسطین بررسی شد

نامه‌های قدسی

مع‌الأسف کم نیستند کسانی که عمدا یا سهوا از گزاره‌های غلط درباره تحولات کشور فلسطین استفاده می‌کنند؛ مثلا «دعوای اعراب و اسرائیل» یا «درگیری فلسطین و اسرائیل» از این قماش اظهارنظرها هستند که به قول حضرت حافظ درباره آن‌ها باید گفت «یکی از عقل می‌لافد یکی طامات می‌بافد»!
نامه‌های قدسی
وحید عظیم نیا
مع‌الأسف کم نیستند کسانی که عمدا یا سهوا از گزاره‌های غلط درباره تحولات کشور فلسطین استفاده می‌کنند؛ مثلا «دعوای اعراب و اسرائیل» یا «درگیری فلسطین و اسرائیل» از این قماش اظهارنظرها هستند که به قول حضرت حافظ درباره آن‌ها باید گفت «یکی از عقل می‌لافد یکی طامات می‌بافد»! مگر می‌شود به مردم کشوری که خاکشان توسط وحشی‌ترین موجودات روی زمین اشغال شده است و بیش از ۷۰ سال زیر ننگ تسلیم نرفته و از مقاومت سنگ به مقاومت موشک رسیده است، این‌گونه برچسب حقیرانه زد! استاد دانشگاهی که سر کلاس مهم‌ترین دانشگاه علوم انسانی غرب آسیا از «دعوای اعراب و فلسطین» استفاده می‌کند بعید است از سر نافهمی چنین ادبیاتی را استخدام کند؛ اگر دعوای «اعراب و اسرائیل» چرا سران مرتجع کشورهای عربی همچون امارات و بحرین و حتی رژیم اره‌ای سعودی سر تسلیم و حقارت فرود آورده‌اند و با رژیم منحوس صهیونیستی دعوا ندارند؟!
کشور فلسطین حدود ۱۰۰ سال قبل توسط انگلیس که جای پای نحس او در تمام درگیری‌های منطقه ما مشهود است اشغال شد و سپس با تلاش کشورهای مستبد همسو با سبعیت و ددخویی و وحشی‌گری اقدام به تأسیس رژیم منحوس صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین کردند که بیش از ۷۰ سال از این اشغال و تجاوز به سرزمین کشور فلسطین می‌گذرد. به گفته ناصرابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی در تهران، «این رژیم براساس کمک‌های خارجی زندگی می‌کند اگر الان زنده است اول به خاطر کمک‌های انگلستان و فرانسه و پس‌ازآن به خاطر کمک‌های آمریکا بود؛ اگر این کمک‌ها نبود مطمئن باشید نمی‌توانست این مدت طولانی دوام بیاورد. الان هم کمک‌های سیاسی و نظامی و اقتصادی بسیار زیادی به رژیم صهیونیستی می‌شود. آمریکا سالانه ۱۰ میلیارد دلار به رژیم صهیونیستی کمک می‌کند». 
طبق گفته ابوشریف، تعداد فلسطینی‌ها در فلسطین در سال ۲۰۱۸ حدود۶ و نیم میلیون نفر بود و حدود هفت و نیم میلیون نفر فلسطینی خارج از فلسطین و در کشورهای مختلف جهان هستند که حدودا
 ۱۴ میلیون نفر می‌شود. پراکندگی۶ و نیم میلیون فلسطینی در فلسطین نیز به این نحو است که ۳ میلیون نفر فلسطینی در کرانه باختری و ۲ میلیون نفر فلسطینی در غزه ساکن هستند و حدود یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار فلسطینی نیز داخل سرزمین‌های اشغالی هستند و شناسنامه اسرائیلی دارند. یهودی‌های فلسطینی واقعی فقط یک تعداد کمی در نابلس هستند بقیه یهودی صهیونیست هستند. علاوه بر این حدود۶ و نیم میلیون صهیونیستی نیز در فلسطین ساکن هستند.
مقاومت اخیر فلسطین در مقابل وحشی‌گری رژیم صهیونیستی از روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه پس از پایان ضرب‌الاجل مقاومت به تل‌آویو مبنی بر لزوم پایان تجاوزات این رژیم در قدس و مسجدالاقصی آغاز شد. به گفته سعدالله زارعی، تحلیلگر ارشد مسائل منطقه‌ای، در این مقاومت، اجزای از هم جدا شده فلسطین به هم پیوستند و فلسطینی‌ها در هر چهار جزء غزه، کرانه و قدس، ساکنان عرب مناطق مرکزی و شمالی فلسطین – موسوم به اعراب ۱۹۴۸- و ساکنان اردوگاه‌های فلسطینی در لبنان و اردن یکپارچه به میدان آمدند و درواقع فلسطین با همه هویت خود به پا خاست. جمعیت این چهار بخش فلسطینی حدود ۱۴ میلیون نفر است درحالی‌که جمعیت ادعایی صهیونیست‌های ساکن در فلسطین ۸/۵ میلیون نفر است که از یک‌سو درباره صحت این عدد تردید جدی وجود دارد و از سوی دیگر همه می‌دانند که حداقل دو میلیون نفر از جمعیت واقعی یهودی غاصب طی سه سال اخیر فلسطین را ترک کرده و در مواطن اصلی خود در آمریکا و اروپا ساکن شده‌اند. حرکت ۱۴ میلیون فلسطینی برای اسرائیل یک وحشت واقعی است و به همین دلیل لیبرمن و لاپید از آن به تهدید موجودیتی و واقعی یادکردند؛ بنابراین مقاومت فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی دست برتر داشت و همین امر که به «انتفاضه موشکی» نیز تعبیر می‌شود منجر به آتش‌بس یک‌جانبه از سوی رژیم صهیونیستی شد. اما آنچه در این میان مهم بوده و باید موردتوجه قرار گیرد، برقراری تماس‌های تلفنی میان ایران و فلسطین و ارسال نامه‌های مختلف بود.
نامه‌های هنیه
اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ طی نامه‌ای به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی با تقدیر از مواضع جمهوری اسلامی در قبال فلسطین، خواستار موضع‌گیری قاطع جهان اسلام در حمایت از ساکنان قدس و توقف جنایات اشغالگران اسرائیلی شده بود. همچنین ۲۸ اردیبهشت امسال، در پی حوادث اخیر فلسطین اشغالی، ضربات مقاومت فلسطین به رژیم اشغالگر قدس و ادامه‌ جنایات صهیونیست‌ها، اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در نامه‌ای جدید به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضمن تشریح وضعیت فعلی، خواستار بسیج حمایت‌های عربی، اسلامی و بین‌المللی به‌منظور توقف جنایات وحشیانه‌  صهیونیست‌ها علیه ملت فلسطین و مسجدالاقصی شد.
  گفت‌وگوی سردار قاآنی و اسماعیل هنیه
همچنین سردار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ تلفنی با اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس گفت‌وگو کرد. جنبش حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد که طرفین در این مکالمه تلفنی آخرین تحولات اوضاع و درگیری‌ها در غزه را بررسی کردند. سردار قاآنی بار دیگر بر حمایت ایران از ملت و مقاومت فلسطین در سایه تجاوزات و جنایات بی‌وقفه دشمن صهیونیستی علیه قدس و غزه تأکید کرد. وی ضمن تمجید از عملکرد بی‌نظیر و موفقیت‌آمیز مقاومت در مقابله با دشمن صهیونیستی و دفاع از ملت فلسطین، جنایات وحشیانه اشغالگران صهیونیست علیه فلسطینیان به‌ویژه در غزه و محله شیخ جراح در قدس را به‌شدت محکوم کرد. هنیه نیز ضمن تشریح جنایات دشمن صهیونیستی در غزه و قدس و کشتار وحشیانه زنان و کودکان فلسطینی، تأکید کرد که نبرد قدس، نبرد کل امت است.
 گفت‌وگوی سردار قاآنی و زیاد النخاله
یک روز بعد یعنی ۲۶ اردیبهشت امسال نیز «زیاد النخالة» دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین تماس تلفنی از سردار قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دریافت کرد. سردار قاآنی و دبیر کل جنبش جهاد اسلامی درباره آخرین تحولات درگیری‌ها در سرزمین‌های اشغالی گفت‌وگو کردند.
 نامه سردار قاآنی به محمد الضیف
اما شاید مهم‌ترین رویداد دراین‌بین، نامه‌های سردار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس به فرماندهان مقاومت فلسطین باشد. سردار قاآنی روز پنج‌شنبه ۳۰ اردیبهشت امسال، در نامه‌ای به «محمد الضیف» فرمانده گروه «کتائب عزالدین القسام» (شاخه نظامی جنبش حماس) گفت که مرحله جدیدی در مقابله با دشمن آغاز شده است.
در نامه فرمانده نیروی قدس سپاه به فرمانده کل گردان‌های القسام (شاخه نظامی حماس) آمده است: بسم‌الله الرحمن الرحیم. { أذِنَ لِلَّذِینَ یُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَیٰ نَصْرِهِمْ لَقَدِیرٌ} الحج ۳۹. برادر عزیز و فرمانده مجاهد آقای «ابوخالد محمد الضیف» و همه فرماندهان مقاومت در فلسطین حفظهم الله. سلام‌علیکم و رحمه الله و برکاته. به حضرتعالی و تمام فرزندان مسلمان فلسطین، فرارسیدن عید فطر را تبریک عرض می‌کنم؛ عیدی که امسال آن را با تمام معانی عزّت و کرامت، به برکت جهاد شما و ازخودگذشتگی‌هایتان، با شما سپری می‌کنیم.ای شهید زنده‌ای که عمر خود را در صف اول میدان‌های جهاد گذرانده‌اید و علی‌رغم تمام چالش‌ها و خطرها، با گامی استوار و اراده‌ای قوی و با اطمینان به وعده خدا به پیروزی، استوار مانده‌اید.
 از سوی خود و به نمایندگی از تمامی مسئولین جمهوری اسلامی، حضرتعالی را که فرمانده‌ای شجاع و فداکار هستید، و نیز تمام فرماندهان و مجاهدان همه گروه‌های مقاومت را، مورد خطاب قرار می‌دهم. سلام و درود بر مجاهدین سرزمین فلسطین، آنان که به عهد و پیمانی که با خدا بستند، صادقانه وفادارند. همه آنان که عزم، اراده، تلاش و همتشان یکپارچه شده و آن‌گونه که خداوند عزوجل دوست دارد، بودید و هستید. {إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الَّذِینَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کَأَنَّهُم بُنْیَانٌ مَّرْصُوصٌ} الصف ۴. سلام و درود بر همه گروه‌های مقاومت، که جهت تهیه وسایل قدرت و فراهم کردن اسباب پیروزی، به‌رغم تمامی موانع و سختی‌ها، کوشیدند و کلام خداوند متعال در این آیه شریفه را، راهنمای خود قرار داده‌اند. {وَأَعِدُّوا لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ وَمِن رِّبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُمْ} الأنفال ۶۰.
پس به یاری خداوند و توفیق الهی، هر آنچه را که ممکن بود، فراهم ساخته و آماده کردید؛ و به وعده‌ای که برای کمک به قدس داده بودید، وفادارانه عمل کردید و به دشمن غاصب، طعم رعب و وحشت و شکست و خواری را، چشانده و می‌چشانید. سلام و درود بر اهالی مقاوم و مؤمن قدس شریف که مقاومت را در آغوش گرفته و در برابر وحشی‌گری‌های دشمن صهیونیستی و جنایات هولناکی که در حق بی‌گناهان مرتکب می‌شود، با عزم و اراده و پایداری، استوار و ثابت‌قدم باقی‌مانده‌اند؛ و درراه خدا باعزت و افتخار اقدام به ازخودگذشتگی‌های پی‌درپی می‌نمایند، درحالی‌که راضی به رضای الهی بوده چشم به پیروزی نزدیک که وعده خداوند متعال است، دارند. سلام و درود بر مردم مسلمان فلسطین در قدس و کرانه باختری و تمامی شهرهای فلسطینی اشغال‌شده در سال ۱۹۴۸، که با آگاهی و بصیرت در دفاع از قدس و مقدساتش، و دفاع از غزه و پایداری‌اش برخاسته‌اند و به جهان ثابت کردند که ملتی زنده و بانشاط بوده و در مسیر پیروزی حرکت می‌کنند و امکان ندارد با گذشت زمان، حق خود را آن‌گونه که متوهّمان ناآگاه پنداشته‌اند فراموش کنند.
برادر عزیز، برادران گرامی، سران، رهبران و فرماندهان مقاومت: ما لحظه‌به‌لحظه جزئیات نبرد «سیف القدس» را پیگیری می‌کنیم. نبردی که به نیابت از امت و در دفاع از شرف وکرامت ومقدسات امت اسلامی، با گردان‌ها و گروهان‌ها و تیپ‌های مقاومت، درگیر آن هستید. این نبرد، روزگاری جدید را در تاریخ درگیری و مقابله با دشمن صهیونیستی غاصب، گشود. مقاومت شما با خون وآتش، معادله سربلندی و عزت را رقم زد. معادله‌ای که عبارت است از این‌که دشمن صهیونیستی نمی‌تواند قدس را بدون یار و یاور و مدافع انگاشته و به آن تهاجم و تجاوز نماید؛ بدون این‌که با پاسخ بازدارنده مقاومت که برخوردار از قدرتی انباشته شده در طول ده‌ها سال است، روبه‌رو شود؛ همان‌گونه که مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای «حفظه الله» در سخنرانی اخیرشان در روز جهانی قدس فرمودند: حرکت نزولی و روبه‌زوال رژیم دشمن صهیونیستی، آغاز شده و وقفه نخواهد داشت. نبرد «سیف القدس» امت را به سوی قدس و مقدساتش بازگرداند و روشن ساخت که، دل‌های مسلمانان جهان همچنان به عشق قدس می‌تپد. 
این نبرد آشکار ساخت که تمامی سازشکاران و شرکت‌کنندگان در معامله فروش فلسطین و عادی‌سازی روابط، فقط نمایشگر هویت خود می‌باشند، نه نمایانگر خواست ملت‌ها و بدون شک از خیانت‌های خود پشیمان خواهند شد.ای فرمانده بزرگ و ای فرماندهان گرامی: با پایداری خود و ایستادگی برادران مجاهدتان در گروه‌های مختلف مقاومت، کارزاری شجاعانه و نبردی عظیم را رقم زدید که بار دیگر ضعف و سستی دشمن را ثابت کرد و به حق روشن ساخت که (این رژیم) ضعیف‌تر از خانه عنکبوت است. در اینجا مایلم بر عهد و پیمانی که شهید قدس و فرمانده عالی‌مقام، «حاج قاسم سلیمانی» با شما بست، تأکید کنم؛ پیمانی که مبتنی بود بر این‌که «هرقدر فشارها زیادتر شود و تحریم‌ها بیشتر گردد، هرگز فلسطین را تنها نخواهیم گذاشت». دشمن صهیونیستی به‌یقین می‌داند که فلسطین، امروز تنها نیست، بلکه محور مقاومت که هرلحظه گسترده‌تر و مستحکم‌تر و به‌هم‌پیوسته‌تر می‌شود، با اوست و قدس قطب نمای این محور و قبله جهاد آن است. محوری که رسول‌الله صلی الله
 علیه و آله وصحبه و سلم و همه‌کسانی که پیرو آن حضرت‌اند الگوی آن است، محوری که خداوند متعال در قرآن کریم آن‌ها را چنین توصیف کرده است. {مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَی الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ} الفتح ۲۹. در پایان مجددا به جنابعالی و یکایک مردم مسلمان فلسطین و همه مجاهدان آن سرزمین مقدس سلام و درود می‌فرستم و بر دستان حامل سلاح جهاد و دفاع از قدس و مقدسات، بوسه می‌زنم. عهد و پیمان ثابت ما با خداوند عزوجل این است که «با شما باقی خواهیم ماند» و تا نابودی و زوال رژیم غاصب و ظالم و محو کردن آن از روی زمین و آزادی تمامی خاک فلسطین، از پای نخواهیم نشست و هرگز آرام نمی‌گیریم. {وَلَیَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِیٌّ عَزِیزٌ} الحج ۴۰. برادر شما اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.
 نامه سردار قاآنی به ابو محمد اکرم
سردار قاآنی همچنین در نامه‌ای به فرمانده سرایا القدس (شاخه نظامی جهاد اسلامی) آورده است: بسم‌الله الرّحمن الرّحیم. { أُذِنَ لِلَّذِینَ یُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُواْ وَإِنَّ اللَّهَ عَلَی نَصْرِهِمْ لَقَدِیر} سوره حج آیه ۳۹. برادر عزیز و فرمانده مجاهد آقای ابو محمد اکرم و همه فرماندهان مقاومت در فلسطین حفظهم الله. السّلام علیکم و رحمه الله و برکاته. عید مبارک رمضان را که امسال با طراوتِ جهاد آراسته شد و با خون شهدا خوشبو و معطر گردید تبریک عرض می‌کنم.
از سوی خود و به نمایندگی از تمام مسئولین جمهوری اسلامی ایران به شما فرمانده مخلص و مجاهد دلیر و بی‌باک سلام و درود می‌فرستم. سلام و درود بر شما و همه مجاهدین و فرماندهان گروه‌های مقاومت و اهالی غزه که باعزت و افتخار و بزرگ‌منشی و استواری، با جنایات دشمن صهیونیستی مقابله می‌کنند. سلام و درود بر تمامی مردم و ملت فلسطین که در دفاع از کرامت امت و مقدساتش در قدس و کرانه غربی و تمام سرزمین‌های اشغال‌شده در سال ۱۹۴۸ میلادی، به‌پا خاسته‌اند.
فرمانده مجاهد … فرماندهان گرامی مقاومت: با پایداری، یکپارچگی و فرماندهی و هدایت حکیمانه و شجاعانه خود در نبرد سیف القدس غرور ارتش رژیم صهیونیستی را درهم کوبیده و پایمال کردید. ثابت کردید که قدس تنها نیست. به اثبات رساندید که توانایی‌های جهادی روزافزونتان توانست به ارتش رژیم صهیونیستی خسارت‌های سنگینی وارد کند و ثابت کردید که این توانمندی‌ها از آنچه که دشمن تاکنون مشاهده کرده است و حتی می‌تواند تصور کند، بیشتر است.ای عزیزان، جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در حق مردم بی‌سلاح و بی‌گناه، همان‌گونه که دل ملت مسلمان فلسطین را به درد می‌آورد، برای ما نیز دردناک است؛ ولیکن آنچه ما را دلداری و تسلی می‌دهد این است که ما و شما در یک مکتب و یک خط هستیم؛ همان مکتب و خطی که ایمان دارد به این‌که قتل -یعنی بزرگ‌ترین چیزی که دشمن ما را به آن تهدید می‌کند و در حق ما مرتکب می‌شود-، بالاترین مدال افتخاری است که چشم به آن داریم و با شوق، اشتیاق و عشق منتظر آن هستیم. قتل برای ما شهادت است و شهادت دروازه ورود به زندگی حقیقی است؛ همانا ایمان‌داریم، هر قطره خونی که در مسیر قدس ریخته شود، ما را به آزادسازی آن از لوث وجود اشغالگران نزدیک‌تر می‌نماید.
بزرگ‌ترین آرزوی ما این است که باری‌تعالی شهادت در راه آزادی قدس شریف را در پیکار با آنان که پروردگار متعال، ایشان را «أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِینَ آمَنُوا»، دشمن‌ترین خصم مؤمنان توصیف کرده است؛ روزی‌مان کند. ما اطمینان داریم، که نتیجه این پیکار، پیروزی حتمی و پایان دهنده نهایی رژیمی است که بر باطل بنا شده است. همانا ما وارد مسجد مبارک الاقصی شده تا باعزت و اقتدار، نمازمان را در آن اقامه نماییم و به وعده قاطعانه خداوند ایمان‌داریم که در قرآن کریم می‌فرمایند:{ فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ الْآخِرَةِ لِیَسُوءُوا وُجُوهَکُمْ وَلِیَدْخُلُوا الْمَسْجِدَ کَمَا دَخَلُوهُ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَلِیُتَبِّرُوا مَا عَلَوْا تَتْبِیرًا} الاسراء ۷.
برادر عزیز … برادران گرامی: ما با شما هستیم و پایبند بر عهد و پیمان خود با شهید قدس فرمانده عالی‌مقام حاج قاسم سلیمانی، با روح و جسم خود و با همه قدرت و امکاناتی که خداوند عزوجل به ما ارزانی داشته، در محور مقاومت با شماییم. محوری که در حقیقت محور قدس است و طی سال‌های گذشته توانایی‌ها و توانمندی‌هایش گسترش و افزایش‌یافته است. هرگز از یاری و نصرت شما دست برنخواهیم داشت تا زوال و نابودی این رژیم غاصب تحقق یابد، هرقدر که چالش‌ها و خطرها شدت گرفته و فزونی یابد. رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی) در سخنرانی اخیر خود به مناسبت روز جهانی قدس تأکید نمودند که «مبارزه با این رژیم جنایتکار و خون‌ریز، مبارزه با ظلم و تروریسم است و این امر مسئولیت همگان است.» بار دیگر بر شما و یکایک مردم استوار و پایدار فلسطین و همه مجاهدین سرزمین فلسطین سلام و درود  می‌فرستم و بر دستانِ مجاهدتان که خداوند با آن‌ها به‌سوی دشمنش شلیک می‌کند، یعنی همان دستانی که مقدمه‌ساز تحقق فتح مبین هستند، بوسه می‌زنم. والسّلام علیکم و رحمة الله و برکاته{ وَلَیَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِیٌّ عَزِیزٌ }
برادرتان اسماعیل قاآنی  فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
نویسنده : وحید عظیم نیا |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.