تأملی بر یک فایل صوتی | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 42858
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۶:۵۰ | 238 بازدید |

تأملی بر یک فایل صوتی

 انتشار یک فایل صوتی طولانی از وزیر امور خارجه در شبکه سعودی اینترنشنال که همواره برای تقویت داعش تلاش می‌کند در فضای مجازی خبرساز شد. شبکه‌های فارسی‌زبان خارج کشور و رسانه‌های ضدانقلاب با استقبال از متن فایل صوتی، اقدام به پوشش سراسری و فراوان این اظهارات کردند.
تأملی بر یک فایل صوتی

اکبر معصومی –کارشناس ارشد  مسائل سیاسی 
 انتشار یک فایل صوتی طولانی از وزیر امور خارجه در شبکه سعودی اینترنشنال که همواره برای تقویت داعش تلاش می‌کند در فضای مجازی خبرساز شد. شبکه‌های فارسی‌زبان خارج کشور و رسانه‌های ضدانقلاب با استقبال از متن فایل صوتی، اقدام به پوشش سراسری و فراوان این اظهارات کردند. آقای ظریف،  در این فایل صوتی در اظهاراتی عجیب ، رشادت‌ها و آثار و برکات شبکه‌سازی گسترده مقاومت توسط  سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را به‌نوعی زیر سؤال برده است. 
نکته بعدی این است که  آقای ظریف در این فایل صوتی، تمام تلاش خود را به کار برده است که از برجام دفاع کند. گرچه امروزه به اعتراف همه برجام نه‌تنها هیچ دستاوردی برای کشور نداشته است بلکه بعد از برجام سنگین‌ترین تحریم‌ها نیز علیه کشورمان توسط هر دو حزب سنتی آمریکا( دموکرات و جمهوری‌خواه) اعمال شده است. 
۱- شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی یک اسطوره ملی است که شهادت وی همه مردم را گریان کرد و تا الآن نیز ملت ایران، داغدار از دست دادن چنین شخصیتی می‌باشند. شاید دکتر ظریف از خودش بارها پرسیده باشد: چرا حاج قاسم محبوب همه است؟ پاسخ به بخشی از این سؤال را می‌توان از عملکرد شهید حاج قاسم قهرمان جست‌وجو کرد.  موفقیتی که سردار حاج قاسم سلیمانی در منطقه به‌دست‌آورد، غیرقابل‌تصور حتی نخبگان و تئوریسین‌های غربی بخصوص آمریکا بود. سردار سلیمانی سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا را تقریبا به بن‌بست کشاند که مصادیق آن را به‌عینه در عراق، سوریه، افغانستان و… دیده شد. موفقیت‌هایی که عمق استراتژیک ایران را صدها کیلومتر افزایش داد و امنیت پایدار را برای کشورمان به ارمغان آورد و ده‌ها موفقیت دیگر که سپهبد حاج قاسم سلیمانی به دست آورد که بعدها خود را نشان خواهد داد.  نکته دوم روحیه استکبارستیزی  و نترسیدن از دشمن، عدم اعتماد به وعده‌های توخالی آمریکا و تبعیت کامل از ولی‌فقیه و… باعث جا گرفتن سردار در دل مردم شده است. بنابراین محبوبیت حاج قاسم به سبب موفقیتی است که در منطقه به دست آورده است که مردم  کامل آن را لمس کرده‌اند و حتی همین موفقیت‌ها، شجاعت و استکبارستیزی حاج قاسم موردتمجید دشمنان نیز قرار گرفت.
نکته دیگر این‌که قدرت‌نمایی در دیپلماسی براساس مؤلفه‌های قدرت یک کشور صورت می‌گیرد. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمان ایشان ، جمهوری اسلامی را تبدیل به قدرت اول منطقه کردند. قدرتی که آمریکا با هزینه کرد ۷ تریلیون دلار، شکست سنگینی از آن خورد. امروزه به اعتراف دشمنان قسم‌خورده انقلاب اسلامی، بدون حضور ایران هیچ‌گونه بحرانی در منطقه قابل‌حل نخواهد بود که این به معنای قدرت‌نمایی دستگاه دیپلماسی برای حضور مقتدرانه و عزتمند در بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.
بنابراین بدیهی است عملکرد حاج قاسم  و هم‌سنگران وی، مسیر دیپلماسی را همواره کرده است که انتظار می‌رفت این جملات از بیان وزیر محترم امور خارجه گفته شود نه اینکه تخریب دستاوردهای نظام در منطقه از جانب ایشان بیان شود.
درهرحال،  به نظر می‌رسد انتشار فایل صوتی مذکور که بیشتر برای تحت‌تأثیر قرار گرفتن افکار عمومی بیان شده است، درواقع تلاش برای دوقطبی‌کردن کشور در شرایط فعلی است. بدین معنی که دولت در این هشت سال، نه‌تنها موفقیتی به دست نیاورد، بلکه با سیاست‌ها و رفتارهای خود و جهت گیری نادرست در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی، هزینه‌های زیادی برای کشور ایجاد کرد. 

نویسنده : اکبر معصومی |
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.