استیصال بن سلمان در برابر مقاومت یمنی‌ها | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 41086
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۷:۰۷ | 281 بازدید |
مأرب در آستانه آزادی از چنگال اشغالگران سعودی قرار گرفت

استیصال بن سلمان در برابر مقاومت یمنی‌ها

محمد بن سلمان، شاهزاده قاتل سعودی‌ها  در بدترین شرایط روانی و سیاسی ممکن قرار گرفته است! شکست ریاض در جنگ یمن روز به روز شکل کامل تری به خود می گیرد و6 سال جنگ افروزی و نسل کشی آل سعود، نتیجه ای  جز تباهی و سقوط برای بازماندگان عبدالعزیز نداشته است. 
استیصال بن سلمان در برابر مقاومت یمنی‌ها

گروه بین الملل 
محمد بن سلمان، شاهزاده قاتل سعودی‌ها  در بدترین شرایط روانی و سیاسی ممکن قرار گرفته است! شکست ریاض در جنگ یمن روز به روز شکل کامل تری به خود می گیرد و۶ سال جنگ افروزی و نسل کشی آل سعود، نتیجه ای  جز تباهی و سقوط برای بازماندگان عبدالعزیز نداشته است. 
 مأرب در آستانه آزادی 
منابع خبری از دستاوردهای جدیدی از سوی جنبش انصارالله در استان مأرب خبر می‌دهند.بر اساس گزارش شبکه خبری المیادین، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن پایگاه‌های نظامی جدیدی را در منطقه صراوح در غرب مأرب آزاد کردند.پس از پیشروی‌های‌ اخیر ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در غرب و شمال غرب استان مأرب، یکی از شیوخ سرشناس این استان و از وابستگان به ائتلاف سعودی تصریح کرد که شهر مأرب تا چند روز دیگر سقوط خواهد کرد.
مطابق این گزارش، فرماندهان نزدیک به دولت مستعفی یمن، پیشروی بسیار زیاد نیروهای صنعا  در جبهه شمال غرب مأرب را که طی سه روز گذشته رخ داد، به موضوع عقب‌نشینی غیرعلنی  شبه‌نظامیان حزب «الاصلاح» نسبت دادند؛ عقب‌نشینی که در واکنش به کنار گذاشتن آن‌ها از رایزنی‌های مسقط صورت گرفت.منابع خبری هفته جاری گزارش داده بودند که «مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن و «تیموتی لندرکینگ» همتای آمریکایی او پس از گفت‌و‌گو با هیئت صنعا  در عمان وارد ریاض شده‌اند تا شروط صنعا را برای طرف سعودی مطرح کنند.
 حمله پهپادی موفق یمنی ها به ریاض 
سرتیپ «یحیی سریع»‌ سخنگوی نیروهای مسلح یمن در حساب کاربری خود در شبکه تويیتر از حمله پهپادی علیه چند موضع حساس در ریاض پایتخت عربستان سعودی خبر داد.سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد که نیروی پهپادی ارتش یمن توانسته در ریاض پایتخت عربستان سعودی با چهار پهپاد مواضع حساس و مهمی را هدف قرار دهد.
یحیی سریع در ادامه با تأکید بر این‌که برخورد با هدف دقیق بوده است، اعلام کرد که این اقدام در چارچوب حق طبیعی و مشروع مردم یمن در واکنش به تجاوزها و محاصره یمن صورت گرفته است.سریع همچنین تأکید کرد که عملیات‌های نظامی ارتش یمن تا زمان تداوم تجاوزها و محاصره یمن ادامه پیدا خواهد کرد.این اعلام در حالی صورت می‌گیرد که رسانه‌های وابسته به ائتلاف سعودی که معمولا پیش از اعلام صنعا  ، ادعاهایی درباره رهگیری پهپادها و موشک‌های یمنی منتشر می‌کنند ، در این خصوص سکوت اختیار کرده‌اند.
 التماس بن سلمان به مقاومت 
ولیعهد عربستان سعودی، شکست در یمن را نسبت به هر زمان دیگری نزدیک تر می بیند. حتی انتقال اعضای داعش و القاعده به یمن از سوی آل سعود نیز تأثیری در جلوگیری از شکست در مقابل رزمندگان مقاومت نداشته است. در چنین شرایطی رژیم سعودی سعی دارد به هر نحو ممکن از باتلاقی که در یمن گرفتار آن شده ، بگریزد. با این حال راه فراری برای بن سلمان و همراهانش وجود ندارد!
فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی اخیرا طرحی را در قالب «طرح صلح»در خصوص جنگ یمن ارائه کرد. به گفته فیصل بن فرحان آل سعود، این ابتکار همچنین شامل بازگشایی فرودگاه صنعا، اجازه ورود سوخت و مواد غذایی از طریق بندر حدیده و از سرگیری مذاکرات سیاسی می باشد. دولت یمن که تحت حمایت عربستان سعودی قرار دارد از این طرح حمایت کرده، اما انصارالله و گروه‌های مقاومت یمنی به درستی معتقدند که در این طرح  «هیچ چیز جدیدی ندارد».
محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله در این خصوص به  خبرگزاری رویترز گفت: «ما انتظار داشتیم که عربستان سعودی پایان محاصره بنادر و فرودگاه‌ها و اجازه ورود ۱۴ کشتی توقیف‌شده توسط ائتلاف را اعلام کند».
عبدالله سلام الحکیمی، دیپلمات یمنی  مقیم لندن به طرح صلح سعودی واکنش نشان داد و آن‌را دامی برای این‌که خودش را صلح دوست نشان دهد دانست و گفت:صلح  سعودی یمن را ویران و ملت آن‌را تحت محاصره قرار داده و اراضی آن‌را اشغال کرده است.
وی افزود: آنچه طرح صلح سعودی نامیده می شود، دام سیاسی بیش نیست تا خود را حامی صلح قلمداد کند و اشغالگری و قیمومیت بر کشور ما را مشروع جلوه دهد. این طرح پس از ویرانی یمن با جنگ و کشتن ملت آن و محاصره و گرسنه نگه داشتن آن‌ها و اشغال یمن از سال ۲۰۱۵ که همچنان ادامه دارد، ارائه شده است.
 عربستان زمینگیر شده است 
اقدام تازه ریاض پس از آن صورت می‌گیرد که انصارالله  بر شدت حملات موشکی و پهپادی خود به خاک عربستان افزوده‌اند و علاوه بر میدان‌های نفتی، فرودگاه‌ها و تأسیسات این کشور متجاوز  را هدف قرار داده‌اند.از سوی دیگر، اخیرا منابع محلی یمنی در استان تعز از هلاکت فرمانده گردان یکم تیپ چهارم پیاده وابسته به مزدوران آل سعود با نام «عبده نعمان الزریقی» که درجه سرهنگ داشت در جبهه «الاحکوم» با همراهانش خبر دادند. علاوه بر الزریقی یک افسر دیگر به نام «محمد نعمان الزریقی» هم در جنوب تعز کشته شده است.از سوی دیگر کمیته نظامی و امنیتی در استان تعز جلسه ای به ریاست «سلیم محمد المغلس» استاندار تعز برگزار کرد و رویدادهای امنیتی و نظامی این استان را مورد رایزنی قرار داد و از ارتش و کمیته‌های مردمی تمجید کرد.منابع یمنی از تحرکات مزدوران دولت دست نشانده سعودی در یمن در ایجاد پادگان‌های جدید در «شبوه» در غرب یمن پرده برداشتند و اعلام کردند: حزب «الاصلاح» سه پادگان در «رضوم» در ساحل دریای عرب برای تروریست‌هایی که ترکیه آن‌ها را به جنگ یمن اعزام کرده  ، احداث کرده است.این منابع فاش کردند: یک محموله تسلیحاتی ترکیه هفته گذشته به بندر «قنا» که حزب الاصلاح دایر کرده، رسیده و سپس به پادگان‌های این حزب در «عتق» ارسال شده است.
 هیروشیمای یمن 
همزمان با گذشت ۶ سال از تجاوز و محاصره تحمیلی یمن از سوی ائتلاف سعودی – آمریکایی علیه یمن، اداره حقوقی و قانونی دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن، نخستین گزارش حقوقی خود تحت عنوان «هیروشیمای یمن» را منتشر کرد که طی آن جنایات وحشیانه متجاوزان علیه غیرنظامیان دریمن مستند شده است.این گزارش حقوقی طی یک کتاب ۷۷۶ صفحه‌ای با ابعاد بزرگ طی دو بخش منتشر شد. بخش اول، تجاوز آشکار آمریکايی – سعودی علیه یمن را با تکیه بر قوانین حقوق بین‌الملل، بهانه‌های ادعایی کشورهای متجاوز، محاصره تحمیلی یمن، مسئولیت سازمان ملل متحد و طبقه بندی وضعیت تجاوز به یمن با توجه به قواعد حقوق بشردوستانه بین المللی شامل می‌شود.بخش دوم، شامل جنایات ائتلاف سعودی – آمریکایی علیه یمن، جنایات ارتکابی در حق شهروندان بر اساس روایات تیم‌های مستندسازی، قربانیان و شاهدان عینی و نمونه‌هایی از جنایات صورت گرفته علیه غیرنظامیان، اسرا و بازداشتی‌های یمنی است.در پایان گزارش نیزیک ضمیمه از فهرست حملات هوایی ائتلاف سعودی – آمریکایی علیه شهروندان و در یمن با ذکر زمان و مکان دقیق آن‌ها و ثبت ۴۰۹۳ جنایت مختلف در سراسر استان‌های یمن منتشر شده است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.