حاشیه امن نژادپرستان در آمریکا | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 40354
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۶:۱۰ | 364 بازدید |
وقتی قاتل جرج فلوید به قتل غیرعمد متهم می‌شود!

حاشیه امن نژادپرستان در آمریکا

 نوع مواجهه دستگاه‌های قضائی و امنیتی آمریکا با پرونده قتل جرج فلوید، بار دیگر از تبعیض نژادی سیستماتیک در این کشور پرده برداشته است. جلسه رسیدگی به اتهامات یک افسر سابق پلیس مینیاپولیس که متهم به قتل جورج فلوید، مرد سیاه‌پوست آمریکایی شده است به دلیل درخواست دادستانان برای تغییر در اتهام وارده به تأخیر افتاد.
حاشیه امن نژادپرستان در آمریکا

گروه بین‌الملل  
 نوع مواجهه دستگاه‌های قضائی و امنیتی آمریکا با پرونده قتل جرج فلوید، بار دیگر از تبعیض نژادی سیستماتیک در این کشور پرده برداشته است. جلسه رسیدگی به اتهامات یک افسر سابق پلیس مینیاپولیس که متهم به قتل جورج فلوید، مرد سیاه‌پوست آمریکایی شده است به دلیل درخواست دادستانان برای تغییر در اتهام وارده به تأخیر افتاد.
 قاتلی که در حاشیه امن قرار دارد! 
درک شووین، ۴۴ ساله هم‌اکنون متهم به قتل غیرعمد شده است. این در حالی است که دادستانان پرونده رسیدگی به قتل جورج فلوید خواستار محاکمه او به اتهام قتل ناشی از خشونت عمد شده‌اند. درک شووین، ۴۴ ساله
 هم‌اکنون با قرار وثیقه آزاد شده است. انتشار ویدئویی از او درحالی‌که روز ۲۵ مه سال گذشته میلادی (پنجم خرداد سال جاری شمسی) به مدت حدود ۹ دقیقه زانوی خود را بر روی گردن جورج فلوید فشار می‌داد خشم و اعتراض زیادی در آمریکا و دیگر کشورهای جهان برانگیخت.
به گزارش یورونیوز، تلاش دادستانان برای سنگین‌تر کردن اتهام وارده درک شووین می‌تواند جلسات رسیدگی به پرونده قتل جورج فلوید را هفته‌ها و شاید حتی چند ماه به تأخیر بیندازد. بااین‌حال قاضی دادگاه اعلام کرد که در صورت عدم اعلام نظر دادگاه تجدیدنظر درباره درخواست دادستانان روند رسیدگی به این پرونده را با انتخاب اعضای هیئت منصفه پی خواهد گرفت.کارشناسان حقوقی بر این باور هستند که موفقیت احتمالی دادستانان در سنگین‌تر کردن اتهام درک شووین می‌تواند احتمال محکومیت او در این پرونده را افزایش دهد. در مقابل اریک نلسون، وکیل مدافع درک شووین گفته است که در صورت موافقت دادگاه تجدیدنظر با محاکمه موکلش با اتهام قتل ناشی از خشونت عمد تلاش خواهد کرد تا موضوع را به دیوان عالی ایالت مینه سوتا ارجاع دهد.درک شووین پس از مرگ جورج فلوید به همراه سه افسر دیگر از اداره پلیس مینیاپولیس اخراج شد. رسیدگی به اتهامات آن سه نفر قرار است ماه اوت (مرداد/شهریور) آغاز شود. 
 عدالتی که زیر پا گذاشته شده است 
صدها نفر همزمان با موعد آغاز رسیدگی به پرونده قتل جورج فلوید در برابر دادگاه مینیاپولیس شعار «عدالت برای جورج فلوید» و «ماموران پلیس قاتل را محکوم کنید» سر دادند. بریجت فلوید، خواهر مقتول روز دوشنبه گفت که برای اجرای «عدالت» دعا می‌کند.روند انتخاب ۱۴ عضو هیئت منصفه دادگاه ممکن است سه هفته طول بکشد. تدابیر امنیتی در شهر مینیاپولیس همزمان با احتمال آغاز جلسات محاکمه درک شووین افزایش یافته است.
 نژادپرستی نهادینه‌شده در آمریکا 
شعارهای مطرح‌شده در جریان اعتراض‌ها و خشم بروز یافته در آن‌ها به‌خوبی نشان می‌دهد که اعتراضات ضد نژادپرستانه در آمریکا معطوف به پدیده‌هایی مانند انتخابات نبوده  در آینده نیز معطوف به حوادث سیاسی و آوردگاه‌های انتخاباتی و سیاسی در این کشور نیست! ما با نژادپرستی سیستماتیکی روبه‌رو هستیم که منجر به خشم بسیاری از شهروندان آمریکایی شده است.  به عبارت بهتر، گردش قدرت در آمریکا،  تأثیری در اصل مطالبه مردم آمریکا و خصوصاً رنگین‌پوستان مبنی بر عبور از تبعیض سیستماتیک و خشونت نژادی در این کشور نخواهد بود.ضمن آنکه دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان هر دو مولد نژادپرستی در آمریکا بوده‌اند. 
 نژادپرستی نظام‌مند در اروپا 
در فرانسه، آلمان، انگلیس و بسیاری از کشورهای دیگر نیز ما شاهد همین تبعیض ساختاری هستیم. حضور هزاران نفر در اعتراض‌های ضد نژادپرستانه پاریس، تنها ناظر به قتل جرج فلوید نبود. اخیراً دستگاه قضائی فرانسه ضمن اعمال بی‌عدالتی مطلق در پرونده «آداما ترائوره» جوان سیاه‌پوستی که سال ۲۰۱۶ (۴ سال قبل) توسط پلیس فرانسه و در بازداشتگاه به قتل رسید، علت مرگ وی را حمله قلبی در بازداشتگاه دانست! همین مسئله خشم رنگین‌پوستان را در فرانسه برانگیخته است. در کشور آلمان نیز گروه‌های نئونازیستی، ملی‌گرایان افراطی و مهاجر ستیزین در ذیل گروه‌های سیاسی مانند حزب «جایگزینی برای آلمان » یا جنبش «پگیدا» مانور می‌دهند و هیچ‌کس جلودار آن‌ها نیست. تنها در سال گذشته میلادی، بیش از ۱۰۰۰ حمله نژادپرستانه در آلمان رخ‌داده است. بنابراین، این نژادپرستی سیستماتیک در اروپا نیز قابل‌رؤیت است.
لازم است میان نژادپرستی حاکم در آمریکا و اروپا نوعی پیوستگی ایجاد شود. همان‌گونه که محرز است، آمار حملات نژادپرستانه در کشورهای اروپایی علیه رنگین‌پوستان و مسلمانان همچنان در حال افزایش است. قدرت گرفتن جریان‌های ملی‌گرای افراطی در تسریع این روند مؤثر بوده و بیم آن می‌رود که در آینده‌ای نزدیک، شاهد حملات نژادپرستانه علنی‌تر و گسترده‌تری علیه اقلیت‌های نژادی و مسلمانان در اروپا باشیم. در این خصوص، دستگاه‌های امنیتی و دولت‌های غربی باید بابت ایجاد زمینه مساعد برای فعالیت گروه‌های نژادپرست و افراطی در کشورهایشان پاسخگو باشند.
گزارشی که اخیراً منتشرشده نشان می‌دهد اقدامات پلیس فرانسه به مرگ «آداما ترائوره» در بازداشت پلیس منجر شد؛ قتلی که اعتراضات زیادی را در سراسر فرانسه به همراه داشت. 
رسانه‌های فرانسوی به نقل از گزارش چهار دکتر بلژیکی که از سوی بازرسان این پرونده مأمور تحقیق در خصوص علت مرگ این فرد شده بودند، اعلام کردند ترائوره به‌احتمال‌زیاد دچار گرمازدگی شده بود اما نقش روند مرگبار دوره خفگی براثر فشار فیزیکی را نمی‌توان منتفی دانست.به گزارش شبکه روسی «آرتی»، این پزشکان افزودند: مانور مهار افسران پلیس و در درجه کمتر شرایط زمینه‌ای درنهایت به مرگ این مرد جوان منجر شد.
در بخشی از این گزارش گفته‌شده که اگر افسران پلیس او را روی زمین میخکوب نکرده بودند، شرایط این مرد سیاه‌پوست دچار تغییرات شدید و ناگهانی نمی‌شد.
 طبق این گزارش، دکترها معتقدند این مرد به دلیل قرار گرفتن در موقعیت فعالیت فیزیکی کوتاه‌مدت اما شدید تحت‌فشار آدرنرژیک و گرما جوی دچار گرمازدگی شد.به گزارش رادیو «اینفو» فرانسه، کارشناسان دریافتند که دست بند زدن به دستان این فرد از پشت به درگیر شدن او با مشکلات تنفسی نقش داشته است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.