تکرار ماجرای صدام برای بن سلمان | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39742
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۶:۰۶ | 200 بازدید |
مقامات آمریکایی تصمیم به قربانی کردن ولیعهد سعودی گرفته‌اند

تکرار ماجرای صدام برای بن سلمان

گزارش  اطلاعاتی که آمریکا درباره قتل «جمال خاشقجی» منتشر کرد نشان می‌دهد که این قتل با تأیید «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی انجام شده است. 
تکرار ماجرای صدام برای بن سلمان

گروه بین‌الملل 
گزارش  اطلاعاتی که آمریکا درباره قتل «جمال خاشقجی» منتشر کرد نشان می‌دهد که این قتل با تأیید «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی انجام شده است. 
دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا گزارش غیرمحترمانه‌ای را منتشر کرد که حاکی است قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی با تأیید محمد بن سلمان ولیعهد عربستان صورت پذیرفته است.
 متن گزارش چه می‌گوید؟
در این گزارش آمده است: ارزیابی ما این است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، عملیاتی را در استانبول ترکیه برای بازداشت یا قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی تأیید کرده است. این ارزیابی با توجه به اختیارات ولیعهد درباره تصمیم‌گیری‌ها در عربستان، دخالت مستقیم یک مشاور اصلی و محافظان محمد بن سلمان در جزئیات این عملیات و حمایت ولیعهد برای استفاده از اقدامات خشونت‌آمیز جهت سکوت مخالفان خارج از کشور ازجمله خاشقجی، حاصل شده است.طبق این گزارش، ولیعهد عربستان سعودی جمال خاشقجی را تهدیدی برای این کشور می‌دید.در این گزارش همچنین به اسامی افرادی که به نیابت از محمد بن‌سلمان در قتل خاشقجی دست داشتند، اشاره شده است.
 بازخوانی ماجرای قتل خاشقجی 
گفتنی است، خاشقجی در اکتبر ۲۰۱۸ پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. ریاض که در ابتدا نسبت به ناپدید شدن خاشقجی اظهار بی‌اطلاعی می‌کرد، تصدیق کرد که این روزنامه‌نگار در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.بااین‌حال پادشاهی سعودی پیوسته اتهام‌ها مبنی بر هرگونه ارتباط میان اعضای خاندان پادشاهی سعودی، به‌ویژه بن سلمان، با ترور خاشقجی را رد کرده است. در سپتامبر ۲۰۲۰، یک دادگاه تشریفاتی در عربستان محکومیت زندان را برای هشت فرد مظنون صادر کرد.شایان‌ذکر است «جو بایدن» رئیس‌جمهور  آمریکا پیش‌ازاین با بیان این‌که گزارش اطلاعاتی درباره قتل «جمال خاشقجی» را خوانده است، گفت که به‌زودی با پادشاه سعودی، «ملک سلمان» دراین‌باره گفت‌وگو خواهد کرد.
 تلاش سعودی‌ها برای تبرئه بن سلمان
وزارت خارجه عربستان سعودی شامگاه جمعه اعلام کرد که دولت عربستان گزارشی را که به کنگره درباره جنایت کشتن جمال خاشقجی ارائه شده  به‌طور کامل رد می‌کند.در بیانیه وزارت خارجه عربستان آمده که آن چیزی که در گزارش ذکر شده نتیجه‌گیری‌های اهانت‌آمیز و غیرصحیح درباره مقام‌های ارشد کشور بوده که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان آن را قبول کرد همچنین این گزارش شامل مجموعه‌ای از اطلاعات و نتیجه‌گیری‌های غیرصحیح است.
وزارت خارجه عربستان سعودی آنچه را قبلا توسط مقامات ذی‌صلاح در عربستان صادر شده بود تأیید می‌کند مبنی بر این‌که این جنایت فجیع نقض آشکار قوانین عربستان و ارزش‌هایی است که توسط گروهی انجام شد که تمام مقررات و اختیارات دستگاه‌هایی را که در آن کار می‌کردند، نقض کردند.
در این بیانیه آمده است: تمام اقدامات قضائی لازم برای تحقیق درباره آن گروه و محاکمه آن‌ها به کار گرفته شد و احکام نهایی دادگاه علیه آن‌ها صادر شد که خانواده مرحوم خاشقجی هم  از آن استقبال کردند!
‎وزارت خارجه عربستان صدور گزارش دولت آمریکا درباره قتل خاشقجی را تأسف‌بار خواند و گفت: عربستان این جنایت فجیع را محکوم کرد و رهبری عربستان اقدامات لازم را برای اطمینان از عدم تکرار چنین حادثه تأسف باری در آینده را انجام خواهد داد، کما این‌که عربستان هر موضوعی را که به رهبری و حاکمیت آن و استقلال دستگاه قضائی آن ضربه بزند، رد می‌کند!
 سعودی‌ها بدون اجازه آمریکا اقدامی صورت نمی‌دهند 
«محمدعلی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن به انتشار گزارشی از سوی دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا در خصوص ترور جمال خاشقجی منتقد رژیم آل سعود در ترکیه واکنش نشان داد.
وی تأکید کرده است :«با توجه به آنکه رژیم سعودی هیچ اقدامی را بدون اجازه دولت آمریکا انجام نمی‌دهد، بعید نیست دولت ترامپ در جنایت قتل خاشقجی نقش داشته باشد. دولت بایدن نیز  باید در تحقیقات مربوط به قتل خاشقجی شفافیت بیشتری از خود نشان دهد.دولت آمریکا باید در خصوص این پرونده و دیگر جنایت‌هایی که علیه مردم یمن رخ داده است  نیز شفافیت بیشتری نشان دهد؛ آمریکایی‌ها به حمایت اطلاعاتی خود از ائتلاف متجاوز سعودی اذعان کرده‌اند.»
 اصل ماجرا چیست؟
به نظر می‌رسد تاریخ‌مصرف بن سلمان برای آمریکا به پایان رسیده است! اکنون مقامات آمریکایی تصمیم گرفته‌اند همان معامله‌ای که با دیگر مهره‌های خودباخته و قاتل خود مانند صدام حسین صورت داده‌اند را با ولیعهد سعودی‌ها  نیزانجام دهند. طی روزهای اخیر، مقامات دولت بایدن سعی دارند از ماجرای قتل جمال خاشقجی و  جنگ یمن، به‌عنوان وقایعی تأسف‌بار یاد کنند! این در حالی است که همگان آگاهند دولت آمریکا طی سال‌های اخیر و با حمایت مطلق دو حزب سنتی این کشور
( دموکرات و جمهوری‌خواه)، چگونه سلاح‌های مرگبار خود را به عربستان سعودی و امارات متحده عربی در راستای سرکوب مردم و نسل‌کشی در یمن صادر کرده است.
 از سوی دیگر، یکی دیگر از اهداف واشنگتن و شرکای آن از تولید و صادرات تسلیحات به منطقه غرب آسیا، حمایت از تروریست‌های تکفیری و اعضای داعش می‌باشد. بسیاری از تسلیحاتی که به نام صادرات سلاح از آمریکا به عربستان و امارات منتقل می‌شود، از طریق ریاض و ابوظبی در اختیار گروه تروریستی داعش و رهبران این گروه متوحش و تکفیری قرار می‌گیرد و مقامات آمریکایی نیز از این روند حمایت می‌کنند.صورت بازی مشخص است. بایدن بازی هدفمندی را در قبال شخص بن سلمان پیش گرفته است! او سعی دارد با استناد به «جنایات سعودی‌ها در جنگ یمن» و«ماجرای قتل خاشقجی»، جهت برکناری بن سلمان
از قدرت زمینه‌سازی کند. واقعیت امر این است که جنگ یمن از سال ۲۰۱۵ میلادی و با چراغ سبز آمریکا به رژیم سعودی و شخص 
بن سلمان (وزیر دفاع وقت عربستان) آغاز شد.به عبارت بهتر، اوباما و بایدن هر دو حامی جنگ یمن و نسل‌کشی در این کشور محروم بوده‌اند. اکنون، اصلی‌ترین دغدغه بایدن و همراهانش، پایان دادن به جنگ یمن یا محکوم کردن قتل خاشقجی  نیست بلکه  هدف آن‌ها، حذف بن سلمان از معادلات سیاسی و اجرایی ریاض می‌باشد!دموکرات‌ها و حتی عده‌ای از جمهوری خواهان معتقدند که باید مهره بازی واشنگتن در دربار سعودی تغییر پیدا کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.