خروج ایران از پروتکل الحاقی اقدام جبرانی و واکنشی است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39498
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۶:۳۷ | 182 بازدید |
ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس:

خروج ایران از پروتکل الحاقی اقدام جبرانی و واکنشی است

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با «رسالت» درباره تصمیم ایران برای خروج از پروتکل الحاقی و ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر نقض تعهدات هسته‌ای با این اقدام، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران عضویت در پروتکل الحاقی را نپذیرفته بود بلکه براساس معاهده برجام، تعهدات مبتنی بر پروتکل الحاقی را به‌صورت داوطلبانه انجام می‌داد.
خروج ایران از پروتکل الحاقی اقدام جبرانی و واکنشی است

گروه سیاسی
ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با «رسالت» درباره تصمیم ایران برای خروج از پروتکل الحاقی و ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر نقض تعهدات هسته‌ای با این اقدام، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران عضویت در پروتکل الحاقی را نپذیرفته بود بلکه براساس معاهده برجام، تعهدات مبتنی بر پروتکل الحاقی را به‌صورت داوطلبانه انجام می‌داد. اما با بدعهدی طرف غربی و عدم انجام تعهدات از سوی آنان، ایران تصمیم گرفت محدودیت‌های اعمال‌شده بر، برنامه هسته‌ای کشور و نظارت‌های فراتر از پادمان را که جزء تعهدات ما نیست متوقف کند تا طرف مقابل دریابد وقتی غربی‌ها به تعهداتشان عمل نمی‌کنند ایران هم دلیلی برای تداوم اجرای تعهدات نمی‌بیند. عمویی ادامه داد: نمایندگان مجلس با تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و ماده ۶ آن‌که مربوط به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت‌های فراتر از پادمان است، درواقع از مسئولین دولتی خواستند این نظارت‌ها را متوقف کنند و در حال حاضر نیز مجموعه حاکمیت از این حرکت حمایت لازم را دارند. از سوی دیگر، این موضوع به اطلاع دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم رسیده و بنا شده تا  چنانچه روند بدعهدی از سمت غربی‌ها تداوم یافت، ما هم در روز ۵ اسفند روند اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کنیم.سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: اقدامات ایران در این مسیر، نقض برجام نیست بلکه مبتنی بر ماده ۲۶ و ۳۶ برجام است و ما با توجه به مفاد برجام این اختیار را داریم که چنانچه طرف مقابل به تعهدات خودش عمل نکرد کشورمان به‌صورت جزئی یا کلی تعهدات خودش را متوقف کند. به همین دلیل، کسی که در راستای نقض تعهدات گام برداشته، طرف مقابل است و اقدام ایران تنها
 یک اقدام جبرانی و واکنشی است.نماینده مردم تهران در مجلس بیان کرد: مواضع جمهوری اسلامی ایران، مواضع مبتنی بر حقوق بین‌الملل و حقانیت آن است و هرکجا فرصت طرح این مواضع باشد کشورهای مختلف از آن حمایت می‌کنند، هرچند برخی‌ها به دلیل وابستگی که به ایالات‌متحده دارند سعی می‌کنند دفاع از حقانیت ایران را نادیده بگیرند و به زبان نیاورند. ازآنجایی‌که اقدامات ما مبتنی بر حقوق بین‌الملل و محتوای برجام است، مبنایی برای اعتراض آمریکایی‌ها و اتهام زنی به ایران وجود ندارد. ما همزمان با خروج آمریکا از برجام، مکانیسم حل اختلاف در توافق را فعال کردیم اما طرف اروپایی به۱۱ تعهدی که داده بود، عمل نکرد. بنابراین با توجه به این شرایط، اقدام ما حرکتی مبتنی بر حقوق خودمان است و نیازی به واکنش ندارد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.