هیچ تعللی در اجرای قانون مصوب مجلس در کار نخواهد بود | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39420
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۶:۰۳ | 168 بازدید |
محمود عباس زاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

هیچ تعللی در اجرای قانون مصوب مجلس در کار نخواهد بود

محمود عباس زاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» ضمن اشاره به سفر رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نزدیکی اجرای ماده 6 قانون مصوب مجلس عنوان کرد: ما انتظار داشتیم که رافائل گروسی و حتی سایر مسئولان کشورهای غربی به‌ویژه 1 +4  به تکاپو بیفتند. این اقدام به‌موقع مجلس آن‌هم با یک رأی بسیار بالا و یک مصوبه حساب‌شده توأم با ضمانت اجرایی، موضع جمهوری اسلامی ایران را از حالت انفعال به حالت فعال درآورده است.
هیچ تعللی در اجرای قانون مصوب مجلس در کار نخواهد بود

گروه‌ سیاسی
محمود عباس زاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» ضمن اشاره به سفر رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نزدیکی اجرای ماده ۶ قانون مصوب مجلس عنوان کرد: ما انتظار داشتیم که رافائل گروسی و حتی سایر مسئولان کشورهای غربی به‌ویژه ۱ +۴  به تکاپو بیفتند. این اقدام به‌موقع مجلس آن‌هم با یک رأی بسیار بالا و یک مصوبه حساب‌شده توأم با ضمانت اجرایی، موضع جمهوری اسلامی ایران را از حالت انفعال به حالت فعال درآورده است.
وی تأکید کرد: طبیعتا زمانی که کشورهای غربی جدیت ما را در اجرای گام‌های کاهشی برجام ببینند به تحرک می‌افتند و این کار نیز    حق ما بود. چراکه ما در تمام این سال‌ها به تعهدات برجامی خود به‌صورت یک‌طرفه عمل کرده بودیم و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها و بارها از نزدیک تمام سایت‌های هسته‌ای ما را بررسی و راستی آزمایی کرده بود و از نزدیک تحقق تعهدات ما را ثبت کرده بود.
عباس زاده می‌گوید: اما در مقابل کشورهای غربی به هیچ‌کدام از تعهدات خود عمل‌نکرده‌اند. آمریکا به‌طور یک‌جانبه از توافقنامه خارج‌شده بود و به تعبیری برخلاف اخلاق و قانون و برخلاف تعهدات برجامی عمل کرد و اکنون در موضع متهم قرار دارد. 
 با طرف‌های توافق برجام هیچ تعارفی نداریم
این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: بنابراین جمهوری اسلامی ایران  چاره ‌ای نداشت که به این روند و مسیر پایان ببخشد و موضع ایران را به فعال تغییر دهد. ما با طرف‌های توافق  هیچ تعارفی نداریم از طرفی  ۱+۵  به هیچ‌کدام از تعهداتش عمل‌نکرده است و   نه‌تنها تحریم‌ها را لغو نکرده بلکه آن‌ها را علیه کشور ما تشدید کرده‌اند. حتی برخلاف موازین حقوق بشری از ورود دارو و مواد اولیه ساخت دارو برای مقابله با بیماری‌ها و ویروس‌ها ما را تحریم کردند.
او اظهار کرد که با این اوصاف ما نمی‌توانستیم یک‌طرفه به اجرای تعهدات مالی ادامه دهیم. بر اساس مصوبه قاطع مجلس نیز اگر اعضای ۱+۵ به تعهدات خود عمل نکنند و تحریم‌ها را برندارند ما هیچ تعللی در اجرای این مصوبه مجلس نخواهیم داشت. همان‌طور که تاکنون تعللی در کار نبوده است.
عباس زاده اضافه کرد: اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، قانون مجلس است و دولت نمی‌تواند از  آن استنکاف کند. بنابراین باید به مصوبه مجلس عمل شود. احتمالا گروسی حامل پیامی از طرف۱+۵ خواهد بود. اما او هر پیامی بیاورد واکنش‌ها به مصوبه مجلس و ناشی از وضعیت ایران در اجرای این مصوبه خواهد بود.
این نماینده مجلس ابراز کرد: این مسائل نشان می‌دهد که مصوبه مجلس میدان بازی را به نفع جمهوری اسلامی ایران عوض کرده است. زیرا ما یک‌راه رفته را که هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ایم مجدد طی نمی‌کنیم و اگر رئیس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی می‌خواهد که نتیجه بگیرد پیشنهادم این است که اول با کشورهای ۱+۵  صحبت کند و از آن‌ها بپرسد که چرا به تعهدات خودشان عمل نکردند و چگونه باید آن را جبران کنند‌. الان سؤال و شبهه در میدان حریف است. چراکه ما به تمام تعهدات خود تا به امروز عمل کرده‌ایم و اگر هم مجلس این تصمیم را گرفته است در قبال عدم پایبندی آن‌ها به امضاهایشان است.
عباس زاده در انتها گفت: باید ببینیم رافائل گروسی حامل چه پیامی است و از ما چه انتظاری دارند. بااین‌حال هر انتظاری داشته باشند قابل‌بحث و بررسی است اما من مطمئن هستم که جمهوری اسلامی ایران در اجرای این قانون هیچ تعلل و تغییری نخواهد داشت.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.