کودتا علیه قاتل مسلمانان | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 38330
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۶:۴۵ | 437 بازدید |
ارتش میانمار آنگ سان سوچی را دستگیر کرد؛

کودتا علیه قاتل مسلمانان

سرانجام ارتش در میانمار کودتا کرد! نظامیان ارتش میانمار که به دستور آنگ سان سوچی، نقش گسترده‌ای در کشتار و نسل‌کشی مسلمانان میانمار ایفا کرده بودند، اکنون علیه وی نیز کودتا کرده‌اند.
کودتا علیه قاتل مسلمانان

گروه بین‌الملل
سرانجام ارتش در میانمار کودتا کرد! نظامیان ارتش میانمار که به دستور آنگ سان سوچی، نقش گسترده‌ای در کشتار و نسل‌کشی مسلمانان میانمار ایفا کرده بودند، اکنون علیه وی نیز کودتا کرده‌اند. پس از انتشار اخباری درباره بازداشت «آنگ سان سوچی»، رهبر حزب حاکم اتحادیه ملی دموکراسی و دیگر رهبران این حزب در بامداد دیروز  (دوشنبه) ارتش میانمار در بیانیه‌ای اعلام کرد که قدرت را به مدت یک‌ سال در اختیار گرفته است.
قدرت به فرمانده ارتش میانمار منتقل شد 
بنا بر گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، ارتش میانمار با اعلام حکومت‌نظامی در این کشور اعلام کرد که قدرت برای مدت یک سال به «مین آنگ هلینگ» فرمانده کل ارتش میانمار منتقل‌شده است.حزب اتحادیه ملی دموکراسی به رهبری سوچی در ۲۳ آبان ماه با کسب
 ۸۳ درصد از آراء در انتخابات پارلمانی میانمار پیروز شده بود.درحالی‌که اغلب شبکه‌های تلویزیونی میانمار به دنبال شایعاتی در خصوص وقوع یک کودتای نظامی قطع شد، شبکه تلویزیونی «میاودی» ارتش این کشور ساعاتی پیش اعلام کرد که ارتش مطابق با قانون اساسی  اعلام وضعیت اضطراری می‌کند تا به موجب آن اختیارات گسترده‌ای را برای انجام اقداماتی داشته باشد.بنا بر گزارش شبکه «بی‌بی‌سی»، ارتش میانمار برگزار‌کنندگان انتخابات پارلمانی آبان ماه را به تقلب گسترده در انتخابات متهم کرده و خواستار به تعویق افتادن افتتاح دور جدید پارلمان میانمار شده بود که قرار بود دیروز صورت گیرد.
 کودتای تمام‌عیار 
پیش از آنکه ارتش میانمار اعلام کند که قدرت را برای مدت یک سال به دست گرفته است، آنگ سان سوچی و دیگر مقام‌های ارشد حزب اتحادیه ملی دموکراسی ازجمله «وین مینت» رئیس‌جمهور میانمار و چند تن از وزرای ایالتی را بازداشت کرده بود.
ارتش میانمار در بیانیه‌ای در خصوص بازداشت رهبران عالی‌رتبه این کشور گفت که این بازداشت‌ها که اوایل صبح دیروز به وقت محلی صورت گرفته است، در پاسخ به «تقلب انتخاباتی» بوده است.
 دولت بایدن نگران شد! 
«جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید ساعاتی پیش در پی تحولات اخیر در میانمار در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از اوضاع میانمار تهدید کرد که اقداماتی را علیه آن‌هایی در پیش بگیرد که «آنگ سان سوچی» و «وین مینت» رئیس‌جمهوری میانمار را بازداشت کرده‌اند.در این بیانیه تهدیدآمیز آمده است: «ایالات‌متحده در خصوص گزارش‌هایی مطلع شده است که ارتش برمه (میانمار) گام‌هایی را برای تضعیف انتقال دموکراتیک قدرت در کشور انجام داده که شامل بازداشت آنگ سان سوچی مشاور کشور و دیگر مقام‌های مدنی در برمه می‌شود. جیک سالیوان مشاور امنیت ملی (آمریکا) رئیس‌جمهور [جو] بایدن را در جریان قرار داده است».
سخنگوی کاخ سفید ضمن اعلام حمایت ایالات‌متحده از رهبران میانمار ادامه داد: «ما همچنان بر حمایت قاطعانه خود از نهادهای دموکراتیک برمه تأکید می‌کنیم و با همکاری شرکای منطقه‌ای خود از ارتش و تمامی دیگر احزاب می‌خواهیم به هنجارهای دموکراتیک و حاکمیت قانون پایبند باشند و آن‌هایی را که امروز بازداشت‌شده‌اند، آزاد کنند. ایالات‌متحده مخالف هرگونه تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات اخیر با مانع‌تراشی در مسیر انتقال دموکراتیک قدرت در میانمار است و اگر آن‌هایی که مسئول هستند از گام‌های خود عقب‌نشینی نکنند، (آمریکا) اقداماتی را علیه آن‌ها در پیش خواهد گرفت».این بیانیه درحالی منتشر می‌شود که دولت آمریکا قبلا نه‌تنها در قبال کشتار وحشیانه هزاران مسلمان ( اقلیت روهینگیا) در میانمار سکوت کرده بود، بلکه از ارتش میانمار و آنگ سان سوچی در این خصوص حمایت کرده بود. در جریان نسل‌کشی مسلمانان میانمار، هزاران نفر کشته ( یا در آتش سوزانده شدند) و صدها هزار نفر آواره شدند. 
وحشت و هراس در میان مردم میانمار
در پی وقوع کودتای نظامی در میانمار، مردم از ترس در مقابل عابر بانک‌ها تجمع کرده تا پول‌های خود را از بانک خارج کنند.یکی از خبرنگاران در توصیف وضعیت دیروز  در این کشور نوشت: «امروز دوشنبه است و به‌طورمعمول، جاده‌ها در یانگون میانمار شلوغ است اما هم‌اکنون خیابان‌ها خالی از جمعیت است زیرا بسیاری از مردم از بیرون آمدن از خانه واهمه دارند اما بسیاری مقابل عابر بانک‌ها تجمع کرده‌اند تا پول برداشت کنند زیرا کشور در حال حاضر تحت کودتای نظامی است».یکی از خبرنگاران محلی رویترز نیز تصاویری از مردم میانمار در «یانگون» پایتخت پیشین کشور میانمار را نشان می‌دهد که صف‌های طویلی برای خرید برنج تشکیل داده‌اند.
 تحولات میانمار ضربه جدی به اصلاحات دموکراتیک
«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل با محکوم کردن تحولات در میانمار خواستار آزادی رهبران دولتی این کشور شد.«استفان دوجاریک» سخنگوی گوترش در بیانیه‌ای از سوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: «وی [گوترش] نگرانی عمیق خود درباره اعلام انتقال تمامی قدرت‌های قانون‌گذاری، اجرایی و قضائی به ارتش را ابراز کرده است. این تحولات نمایانگر ضربه جدی به اصلاحات دموکراتیک در میانمار است».
دبیرکل سازمان ملل در ادامه خواستار حل تمامی اختلافات موجود در میانمار از طریق گفت‌وگوی صلح‌آمیز شد و گفت: «تمامی رهبران باید در راستای منفعت بزرگ‌تر اصلاحات دموکراتیک میانمار اقدام کنند و در گفت‌وگوهای مهم و جدی مشارکت کرده و از هرگونه خشونت دوری و به‌طور کامل به حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین احترام بگذارند».
لازم به ذکر است که سازمان ملل متحد نیز در قبال کشتار بی‌رحمانه مسلمانان در میانمار، کمترین اقدامی صورت نداده و راه را برای استمرار جنایات آنگ سان سوچی و ارتش میانمار باز گذاشته بود! 
 واکنش سنگاپور، تایلند ، هند و فیلیپین به تحولات میانمار
وزارت خارجه سنگاپور در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی عمیق درباره تحولات میانمار اعلام کرد: «سنگاپور درباره جدیدترین اوضاع میانمار ابراز نگرانی عمیق می‌کند. ما از نزدیک بر اوضاع نظارت داریم و امیدواریم که تمامی طرف‌ها خویشتن‌داری کرده و گفت‌وگو را حفظ کنند و برای یک نتیجه مثبت و صلح‌آمیز همکاری و تلاش کنند».
با این حال معاون نخست‌وزیر تایلند کودتای نظامی در میانمار را به‌عنوان «امور داخلی میانمار» توصیف کرد و اظهارنظر بیشتری در این رابطه نکرد.وزارت خارجه هند نیز همچون بسیاری دیگر از کشورها ازجمله سنگاپور در خصوص تحولات میانمار ابراز نگرانی کرد.سخنگوی رئیس‌جمهور فیلیپین نیز در واکنشی مشابه با تایلند اعلام کرد که تحولات میانمار یک «مسئله داخلی است که ما در آن مداخله‌ نمی‌کنیم».

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.